jelita - przyczyny i objawy niedrożności jelit
Zdrowie i uroda Agata Oleszkiewicz
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 58820 razy

Przyczyny, przebieg, objawy niedrożności jelit

Przyczyny niedrożności jelit, czyli zaburzenia transportu treści pokarmowej, to stan tzw. zadzierzgnięcia, mechaniczne zatkanie światła jelita lub porażenie motoryki narządu. Objawem jest zespół różnorodnych dolegliwości. Ich charakter i natężenie istotnie warunkuje źródło i rozległość problemu.

Spis treści


  1. Co to jest niedrożność jelit?
  2. Rodzaje i przyczyny niedrożności jelit
  3. Niedrożność jelit – objawy

Niedrożne jelita prowadzą do groźnych powikłań, a nawet mogą zagrażać życiu, dlatego nie należy bagatelizować pierwszych symptomów, które bywają często utożsamiane z niestrawnością czy innymi problemami gastrycznymi. Nagromadzenie treści pokarmowej przyczynia się m.in. do zaburzeń krążenia.

Co to jest niedrożność jelit?

Niedrożność jelit jest stanem, w którego przebiegu dochodzi do zatrzymania fizjologicznego pasażu treści pokarmowej. W wyniku zaburzenia transportu resztek pokarmu znajdujących się w jelitach, światło narządu w danym miejscu, gdzie uległy one nagromadzeniu, zostaje całkowicie zablokowane lub znacznie ograniczone, co prowadzi do zespołu różnorodnych dolegliwości miejscowych i ogólnych, a w odcinkach jelit znajdujących się przed przeszkodą gromadzi się więcej masy niestrawionych produktów oraz woda.

Kup w aptece: Leki regulujące pracę układu pokarmowego

Niedrożne jelita stwarzają dogodne warunki do namnażania się bakterii, które w wyniku procesów fermentacji uwalniają gazy. Nieznajdujące ujścia metabolity drobnoustrojów powodują wzrost ciśnienia w obciążonym niedrożnością jelicie i rozdęcie jego ścian. To istotnie wpływa na zaburzenia miejscowego przepływu krwi, a także grozi zjawiskiem translokacji bakterii, czyli przemieszczaniem się ich i rozprzestrzenianiem do innych części ciała z krwiobiegiem.

Przeczytaj: Czy nadmierne i częste gazy świadczą o chorobie?

Niedrożność jelit poza nieprzyjemnym zespołem objawów może wywołać niebezpieczne powikłania, w tym zaburzenia elektrolitowe, które dodatkowo obciążają organizm. Taki stan wymaga kompleksowego leczenia i nie powinien być bagatelizowany. Wśród wielu metod pomocy cenna bywa zwłaszcza dieta na niedrożność jelit. Czasem jednak niezbędna jest operacja. Zatrzymanie pasażu treści pokarmowej w zależności od lokalizacji przeszkody, stopnia i przyczyny charakteryzuje się innym przebiegiem.

Przeczytaj również: Objawy, rozpoznanie i leczenie zespołu jelita wrażliwego

Rodzaje i przyczyny niedrożności jelit

Ze względu na miejsce występowania wyróżnia się niedrożność wysoką, czyli obejmującą dwunastnicę oraz jelito czcze, bądź też niedrożność niską, która polega na powstaniu przeszkody w jelicie krętym lub we fragmencie jelita grubego. Ze względu na stopień zablokowania drożności jelita niedrożność może mieć charakter całkowity lub częściowy, zwany także podniedrożnością.

Niedrożność jelitowa może być wywołana przez trzy różne mechanizmy. Jednym z nich jest zadzierzgnięcie. Zjawisko polega na zaciśnięciu fragmentu jelita przez otaczające go najbliższe tkanki, co powoduje zatrzymanie treści pokarmowej. Przyczyną są najczęściej tzw. zrosty w stanach pooperacyjnych, ale również przepuklina pachwinowa, pępkowa czy udowa, bądź też skręt jelita. Niedrożność jelita tego typu u noworodka powszechnie bywa związana ze wgłobieniem jelita, czyli teleskopowym wprowadzeniem fragmentu jelita do dalszej części.

Sprawdź: Przepuklina pępkowa u dorosłych i dzieci – po czym ją rozpoznać? Czym się charakteryzuje?

Innym rodzajem jest niedrożność mechaniczna, zwana też zatkaniem. Najczęściej powodem problemu bywają zmiany nowotworowe jelit lub zlokalizowane w sąsiedztwie, które naciekają na jelita. Przyczyną problemu mogą być także kamienie żółciowe. Mechaniczna niedrożność jelit bywa wywołana też przez kamienie kałowe, a niedrożność jelit u dzieci w okresie noworodkowym – zatrzymaniem smółki. Do zatkania prowadzą też ciała obce oraz choroby zapalne jelit, pourazowe i pooperacyjne zwężenia jelit i wady wrodzone.

Trzecim typem niedrożności jest niedrożność porażenna jelit. Polega ona na zaburzeniu motoryki jelit na skutek m.in. zapalenia otrzewnej, perforacji wrzodu trawiennego, kolki żółciowej, skrętu torbieli jajnika, urazów miednicy, zawału serca czy stosowania niektórych leków.

Warto wiedzieć: Jakie są naturalne i domowe sposoby na oczyszczenie jelita grubego?

Powiązane produkty

Niedrożność jelit – objawy

Niedrożność jelita objawia się przede wszystkim bólem brzucha o rozlanym, kolkowym charakterze. Dolegliwości mogą być odczuwane inaczej w zależności od rodzaju przeszkody, zwykle jednak dokuczają one falowo, a pojawienie się stałego, tępego bólu najczęściej świadczy o narastaniu niedrożności. Może także wystąpić tkliwość palpacyjna.

Niedrożne jelita wywołują nudności i wymioty, które są zwykle tym bardziej dokuczliwe, im wyżej w przewodzie pokarmowym nastąpiła niedrożność. Szczególnie wcześnie można ich doświadczyć w wysokiej odmianie choroby, czyli gdy przeszkoda zlokalizowana jest w okolicy dwunastnicy i jelita czczego, oraz podczas niedrożności z zadzierzgnięcia.

Sprawdź ofertę: Leki na zaparcia

Poza oddawaniem treści z żołądka przez górny odcinek przewodu pokarmowego obciążona niedrożnością osoba może zaobserwować tzw. wymioty kałowe. Zawierają one zmienioną procesami gnilnymi treść jelitową. Charakterystyczne objawy niedrożności jelitowej to także zatrzymanie gazów i stolca bądź trudności w ich oddawaniu. Są one z kolei nasilone zwłaszcza w przebiegu niskiej odmiany choroby. Wzdęcia widoczne są najbardziej w okolicy nadbrzusza i po bokach. Niedrożność mechaniczna jelit w badaniu RTG uwidacznia poszerzenie światła jelit przed miejscem niedrożności, a czasem nawet pozwala wykryć jej przyczynę.

Dowiedz się więcej: Czym charakteryzują się polipy jelita grubego? jak je leczyć?

Bibliografia

  1. J. Fibak, Chirurgia, PZWL, Warszawa 2007.

  2. J. Górnicka, Choroby układu pokarmowego, AWM, Warszawa 2019.

  3. E. Piskorz, Dwa przypadku niedrożności mechanicznej przewodu pokarmowego w wyniku skrętu jelita grubego, „Postęp Nauk Medycznych” 2015, nr 11.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij