kobieta ciesząca się zdrowymi jelitami
Zdrowie i uroda Agnieszka Dzwonkowska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 178440 razy

Jakie są naturalne i domowe sposoby na oczyszczenie jelita grubego?

Problemy z jelitami często wywołane są przez podrażnioną błonę śluzową oraz zalegające w nich złogi. Przyczyny, poza chorobami przewodu pokarmowego i przyjmowanymi lekami, wynikają z niewłaściwej diety – spożywania przetworzonych produktów, tłustych lub bardzo mocno doprawionych, zwłaszcza ostrych. Skuteczną metodą na oczyszczanie jelit jest włączenie do jadłospisu błonnika, ale także picie naparów ziołowych z senesu czy pokrzywy, które wspomagają perystaltykę. Prawidłowa dieta i odpowiednie nawodnienie również wpływają na procesy oczyszczenia jelit.

Spis treści


  1. Jak można skutecznie oczyścić jelita?
  2. Oczyszczanie jelit ze złogów – domowe sposoby

Jelita pełnią bardzo ważną funkcję w układzie pokarmowym, ponieważ odpowiedzialne są za wydalanie produktów przemiany materii oraz toksyn. Dlatego tak ważna jest zbilansowana dieta i zdrowe nawyki żywieniowe. Mimo to może pojawić się potrzeba oczyszczenia jelit z zalegających w nich złogów – właściwe przeprowadzenie tego procesu nie tylko pozytywnie oddziałuje na perystaltykę, ale jest profilaktyką uciążliwych zaparć.

Kup w aptece: Leki regulujące pracę układu pokarmowego

Jak można skutecznie oczyścić jelita?

Problemy z wypróżnianiem mogą zdarzyć się każdemu. Są skutkiem nie tylko niewłaściwej diety i spożywania produktów ciężkostrawnych. Ich przyczyną może być stres, a także zmiana flory bakteryjnej, np. w trakcie wakacyjnych wyjazdów. Zapchane jelita powodują dyskomfort i ostry ból, który może utrudnić normalne funkcjonowanie. Spożywanie zbyt dużej ilości produktów wysokoprzetworzonych przyczynia się do zalegania kamieni kałowych w organizmie, które jelitom może być ciężko wydalić.

Sprawdź: Jak prawidłowo dbać o florę bakteryjną?

Do samodzielnego oczyszczania jelit nie są polecane wszystkie znane metody, ponieważ bardzo łatwo uszkodzić już podrażnioną śluzówkę. Nie zaleca się oczyszczania niesprawdzonymi sposobami. W poważnych przypadkach należy to robić pod kontrolą specjalisty. Za domową metodę uznaje się dietę, która zawiera surowe warzywa i owoce oraz produkty bogate w błonnik. Największe ilości błonnika znajdują się w siemieniu lnianym, otrębach, a także w suszonych owocach.

Skuteczne są herbatki ziołowe. Pokrzywa i mięta mają zbawienny wpływ na układ trawienny, łagodzą podrażnienia i ułatwiają wypróżnianie. Jeśli przyjmujemy leki lub jesteśmy w trakcie procesu leczenia, zażywanie preparatów ziołowych również należy skonsultować ze specjalistą. Poza naparami dobre efekty daje właściwe nawodnienie. Często problemy z jelitami wynikają z odwodnienia. Jeśli chodzi o zdrowe nawyki, to warto zadbać o aktywność fizyczną, która również reguluje pracę naszego organizmu.

ZADBAJ O UKŁAD POKARMOWY

PREPARATY NA BÓL BRZUCHA

NA WĄTROBĘ I TRZUSTKĘ

WYBIERZ PROBIOTYK

Przeczytaj również: Jakie są objawy zespołu jelita drażliwego? Jak leczyć to schorzenie?

Oczyszczanie jelit ze złogów – domowe sposoby

Oczyszczenie jelit ze złogów i gazów polega przede wszystkim na wprowadzeniu prawidłowych nawyków żywieniowych, unikaniu cukrów, przetworzonej żywności i ciężkostrawnych, tłustych oraz bardzo przyprawionych potraw. Aby proces wydalniczy przebiegł prawidłowo, należy pilnować odpowiedniego nawodnienia organizmu. Warto stosować probiotyki i prebiotyki, które mają korzystny wpływ na organizm i dostępne są w aptece bez recepty. Można je kupić również w formie suplementów diety, ale warto wiedzieć, że zawierają je też niektóre produkty spożywcze, np. fermentowane przetwory mleczne, kiszonki, zakwas chlebowy. Prebiotyki, występujące np. w topinamburze, czosnku, cebuli, cykorii, są cenną pożywką dla żywych kultur bakterii.

Właściwości oczyszczające mają otręby pszenne, które powinny być częścią codziennego jadłospisu. Dietetycy i lekarze apelują, że w związku z prowadzonym intensywnym stylem życia, jedzeniem w biegu, które nie zapewnia odpowiedniego bilansu składników odżywczych, organizm może się buntować, a pierwsze oznaki da właśnie układ pokarmowy. Zlekceważone objawy mogą prowadzić do poważnych schorzeń. Nagromadzone złogi nie tylko spowodują dyskomfort, ale mogą też prowadzić do poważnych podrażnień jelit.

Bibliografia

  1. F. Świderski (red.), Żywność wygodna i żywność funkcjonalna, Warszawa 2003, s. 278–286.

  2. E. Bartnikowska, Włókno pokarmowe w żywieniu człowieka. Część I, „Przemysł spożywczy” 1997, nr 51, s. 43–48.

  3. H. Gerting, J. Przysławski, Bromatologia. Zarys nauki o żywności i żywieniu, Warszawa 2006.

  4. J. Hasik, Rola włókna roślinnego w żywieniu człowieka, Warszawa 1997.

  5. J. Wojnowski (red.), Wielka encyklopedia PWN, t. 4, Warszawa 2001, s. 187.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij