Czym charakteryzują się polipy jelita grubego? Jak je leczyć?
Zdrowie i uroda Angelika Janowicz
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 77036 razy

Czym charakteryzują się polipy jelita grubego? Jak je leczyć?

Polipy jelita grubego pojawiają się zazwyczaj u osób dorosłych. Przyczyna ich powstawania nie została do końca poznana. Są one trudne do wykrycia, ponieważ przez bardzo długi czas nie dają żadnych objawów. Dlatego pacjenci nie zgłaszają się do lekarza. Zdarza się, że polipy przekształcają się w zmiany nowotworowe. Zobacz, czy można temu zapobiec.

Spis treści


  1. Czym jest polip jelita grubego?
  2. Czy polip jelita grubego daje objawy?
  3. Jak można rozpoznać polipy jelita grubego?
  4. Polip jelita grubego a rak
  5. Leczenie polipów jelita grubego
  6. Dieta przy polipach jelita grubego

Polipy są częstymi zmianami wykrywanymi w jelicie grubym. W większości przypadków są całkowicie niegroźne, jednak zdarza się, że przekształcają się one w raka. Dlatego bardzo ważne jest, aby osoby znajdujące się w grupie ryzyka regularnie poddawały się badaniom przesiewowym. Tylko w ten sposób możliwe jest wykrycie niepokojących zmian, a tym samym szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Czym jest polip jelita grubego?

Polipy są guzkami, które uwypuklają się ponad błonę śluzową. Powstają na skutek rozrostu ściany jelita grubego. Najczęściej lokalizują się w esicy lub odbytnicy. Szacuje się, że występują nawet u 20% dorosłych.

Przeczytaj również: Guzek w odbycie, zgrubienie przy odbycie – co może oznaczać?

Polip ma nieco maczugowaty kształt. Jest połączony z błoną śluzową. Na jego końcu obecna jest miękka, kulista główka. Wyróżnia się polipy: zapalne, gruczolakowate, rozrostowe i z zaburzeń rozwojowych.

Przyczyny polipów jelita grubego nie zostały do końca poznane. Czynnikami ryzyka są częste zmiany zapalne w obrębie jelit, ale też: siedzący tryb życia, nieprawidłowa dieta, nadwaga oraz palenie tytoniu. Niekiedy polipy są uwarunkowane genetycznie (m.in. rodzinna polipowatość gruczolakowata).

Kup w aptece: Środki wspomagające układ pokarmowy

Czy polip jelita grubego daje objawy?

Przez bardzo długi czas polipy nie dają żadnych objawów. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z ich obecności. Często dowiaduje się o nich przypadkiem podczas wykonywania badania profilaktycznego lub przy okazji diagnostyki innych zaburzeń.

Polip jelita grubego może dawać objawy, gdy osiągnie duże rozmiary. Pacjenci zgłaszają:

  • obecność śluzu w kale,

  • częstszą potrzebę korzystania z toalety,

  • obecność krwi w kale,

  • bóle w dolnej części brzucha,

  • uczucie pełności w brzuchu,

  • występujące na przemian zaparcia i biegunki.

Zdarza się, że jednym z objawów jest niedokrwistość stwierdzona w badaniach laboratoryjnych krwi. Jest ona związana z krwawieniem z dolnego odcinka przewodu pokarmowego.

Przeczytaj: Śluz z odbytu – o czym świadczy wydzielina z odbytu?

Powiązane produkty

Jak można rozpoznać polipy jelita grubego?

Podstawowym badaniem, które pozwala wykryć polipy w obrębie jelita grubego, jest kolonoskopia. Polega ono na wprowadzeniu wziernika z kamerą przez odbyt. Dzięki temu możliwe jest obejrzenie wnętrza dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Przed badaniem pacjent powinien poddać się głodówce oraz stosować środki przeczyszczające. Kolonoskopia dla wielu osób jest nieprzyjemna, dlatego istnieje możliwość przeprowadzenia jej w znieczuleniu.

Kolonoskopia umożliwia nie tylko rozpoznanie polipów jelita grubego. Podczas niej możliwe jest także ich usunięcie lub tamowanie krwawienia. Badanie to powinno być wykonywane raz na 10 lat przez wszystkie osoby, które ukończyły 50. rok życia.

Przeczytaj również: Jakie są objawy zespołu jelita drażliwego? Jak leczyć to schorzenie?

Polip jelita grubego a rak

Może się zdarzyć, że polip przekształci się w zmianę nowotworową. Dzieje się tak szczególnie w przypadku polipów gruczolakowatych. Na rozwinięcie się choroby są narażone także osoby cierpiące na zespół polipowatości rodzinnej (jest to zaburzenie genetyczne).

Warto wiedzieć: Jak prawidłowo dbać o florę bakteryjną jelit?

Rak jelita grubego z polipów rozwija się powoli. Dzieje się to nawet w ciągu 5–15 lat. Dzięki temu możliwe jest szybkie rozpoznanie i usunięcie podejrzanych zmian – jeżeli pacjent poddaje się regularnym badaniom.

Ryzyko rozwoju raka zwiększa się w wypadku:

  • polipów o średnicy powyżej 2 cm,

  • Polipów nieuszypułowanych,

  • niecałkowitego usunięcia polipa w czasie kolonoskopii.

Podejrzane zmiany usunięte w czasie kolonoskopii są poddawane badaniu histopatologicznemu, które pozwala stwierdzić obecność komórek rakowych w pobranym materiale.

Dowiedz się także: Przyczyny, przebieg, objawy niedrożności jelit

Leczenie polipów jelita grubego

Leczenie polipów jelita grubego polega na ich usunięciu. Można to zrobić za pomocą wspomnianej wcześniej kolonoskopii. Nie jest to jednak możliwe u wszystkich pacjentów. Wówczas konieczne jest przeprowadzenie zabiegu operacyjnego.

Zabieg usunięcia polipów to polipektomia. Pacjent powinien się do niego przygotować tak, jak do zwykłej kolonoskopii. Lekarz korzysta z kolonoskopu z kamerą i małymi szczypcami, a także z pętli diatermicznej, która pomaga oddzielić polip od błony śluzowej.

Sprawdź także: Jakie są naturalne i domowe sposoby na oczyszczenie jelita grubego?

Dieta przy polipach jelita grubego

Przy polipach jelita grubego ważna jest właściwa dieta. Powinna ona dostarczać odpowiedniej ilości kalorii oraz substancji odżywczych. Ważne jest, aby zawierała dużo błonnika. Jest to składnik, który pomaga oczyścić jelita oraz usprawnia ich pracę. Błonnik jest obecny w produktach pełnoziarnistych, nasionach roślin strączkowych, warzywach i owocach. Trzeba unikać spożywania tłustego mięsa, dań smażonych i przetworzonych. Należy ograniczyć alkohol.

Sprawdź: Co to jest perystaltyka jelit i jak można ją usprawnić?

Bibliografia

  1. M. Musińska i in., Badania przesiewowe w profilaktyce raka jelita grubego, „Medycyna Rodzinna” 2018, nr 21, s. 232–244.

  2. I. Niedzielska i in., Polip a rak jelita grubego, „Chirurgia Polska” 2008, t. 10, nr 1, s. 30–34.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij