jelita
Zdrowie i uroda Agnieszka Dzwonkowska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 2812 razy

Jak prawidłowo dbać o florę bakteryjną jelit?

Prawidłowo funkcjonujące jelita wpływają na kondycję naszego organizmu i dobre samopoczucie. Aby układ trawienny pracował prawidłowo, niezbędne jest właściwe nawodnienie organizmu, ponieważ tylko wtedy jelita są w stanie skutecznie usuwać masę kałową. Zaburzona gospodarka wodna powoduje odkładanie się jej resztek w organizmie, co objawia się wzdęciami i problemami z wypróżnianiem.

Spis treści


  1. Jak dbać o jelita?
  2. Objawy nieprawidłowej pracy jelit
  3. Co jeść, aby zadbać o jelita?
  4. Jak jeszcze zadbać o florę bakteryjną jelit?

Mikroflora bakteryjna jelit jest niezwykle bogata, ale też delikatna. Właśnie dlatego zaburzenie mikrobiomu odbija się na prawidłowym funkcjonowaniu naszego organizmu. Nie wszystkie żyjące w jelitach bakterie czy inne drobnoustroje pozytywnie wpływają na ich funkcjonowanie, właśnie dlatego taż ważne jest zachowanie bilansu.

Kup w aptece: Leki regulujące układ pokarmowy

Jak dbać o jelita?

Jelita w organizmie człowieka rozpoczynają swoją pracę tuż po narodzinach. W pierwszych miesiącach życia tworzenie się właściwej flory zależy właśnie od sposobu odżywania malucha. Ponieważ skład mleka matki jest optymalny dla młodego organizmu, jelita mogą funkcjonować prawidłowo. Jelita są bowiem odpowiedzialne za wchłanianie składników odżywczych z pokarmu, ale też przetwarzanie ich, aby mogły zostać wydalone z organizmu w postaci masy kałowej. Znajdują się w nich mikroorganizmy odpowiadające m.in. za fermentację treści pokarmowej. Dlatego w późniejszych latach niewłaściwa dieta, nadmiar stresu, nadużywanie kawy czy alkoholu, a także spożywanie zbyt dużych ilości żywności przetworzonej może zakłócić pracę jelit.

Sprawdź ofertę: Probiotyki

Objawy nieprawidłowej pracy jelit

Zaburzenia pracy jelit oznaczają, że cały układ trawienny nie pracuje prawidłowo. Pojawiają się wzdęcia na skutek gromadzących się w jelitach gazów i problemy z wypróżnianiem. Naprzemiennie mogą występować biegunki lub zatwardzenia, których powodem są złogi masy kałowej. Może pojawić się również ból brzucha i mdłości. Objawy nasilają się szczególnie po jedzeniu, ponieważ organizm nie może poradzić sobie z jego trawieniem.

Sprawdź także: Czy nadmierne i częste gazy świadczą o chorobie?

Najczęściej powodem jest zaburzenie mikroflory jelitowej. Poza niewłaściwą dietą przyczyną zwykle jest odwodnienie, ale też zażywanie niektórych leków, stres, przemęczenie i brak aktywności fizycznej. Ten ostatni czynnik jest właśnie odpowiedzialny, np. za wzdęcia, których zwykle aktywne osoby doświadczają w trakcie długich godzin podróży. Dzieje się tak, ponieważ praca mięśni brzucha stymuluje jelita do intensywniejszych ruchów. Zaleganie treści jelitowych można więc usunąć za pomocą regularnej codziennej aktywności.

Warto wiedzieć: Domowe sposoby na wzdęcia – jak zapobiegać i zwalczać wzdęcia?

Powiązane produkty

Co jeść, aby zadbać o jelita?

Aby jelita funkcjonowały prawidłowo, warto pamiętać o lekkostrawnej i odpowiednio zbilansowanej diecie. Zdarza się, że obserwujemy zaburzenia pracy jelit również przy samej zmianie stylu odżywiania, nawet jeśli wiemy, że wprowadzamy zdrowe nawyki. Dyskomfort ten powinien jednak szybko ustąpić, jak tylko jelita oczyszczą się ze złogów. Warto wówczas zadbać, aby w jadłospisie pojawiły się zioła i nasiona, które mają właściwości wytwarzania śluzu, który działa osłonowo, ale pomaga też poradzić sobie z zaparciami. Z jadłospisu należy wyeliminować nadmiar cukrów, ale też żywność mocno przetworzoną. Natomiast pamiętać należy o błonniku, który wpływa korzystnie na wydalanie resztek pokarmowych i nie ulega strawieniu. Dlatego właśnie przechodząc przez układ pokarmowy do jelita grubego, wspomaga usuwanie resztek pozostałych po procesie trawienia.

Dowiedz się więcej: Przyczyny i objawy problemów z trawieniem. Na co zwrócić i jak je leczyć?

Dbając o jelita, nie wolno lekceważyć nawadniania. Zaburzenia gospodarki wodnej są również przyczyną gromadzenia się złogów kałowych w jelitach. W diecie na zdrowe jelita powinny znaleźć się kiszonki, np. kiszona kapusta, kimchi czy kiszone ogórki. Produkty te zawierają bakterie kwasu mlekowego, który obniża pH jelit i enzymu, które chronią nabłonek przed rozwojem złych bakterii.

Aby wzbogacić florę bakteryjną, warto sięgnąć po nabiał, ale ten sfermentowany, jak kefiry, jogurty czy maślanki, w których obecne są szczepy bakterii niezbędne do prawidłowego funkcjonowania jelit. Nie bez znaczenia są też prebiotyki, które spełniają funkcję odżywczą, tworząc mikroorganizmom właściwe środowisko. Prebiotyki wpływają na odporność enzymów trawiennych w górnej części przewodu pokarmowego tak, aby mogły dotrzeć do jelit. Obniżają pH treści jelitowej i stymulują wzrost aktywności wybranych szczepów bakterii.

Jak jeszcze zadbać o florę bakteryjną jelit?

W aptekach dostępne są bez recepty preparaty wspierające prawidłową pracę jelit. Warto po nie sięgnąć, jeśli nasz układ trawienny nie funkcjonuje prawidłowo. Substancją oddziałującą pozytywnie na jelita jest np. sól sodowa kwasu mlekowego, czyli inaczej maślan sodu. To właśnie kwas masłowy jest ważnym źródłem energii dla nabłonka jelit, więc pozytywnie wpływa na ich perystaltykę. Preparaty, w których jest składzie, można stosować na wszelkie zaburzenia pracy układu trawiennego, ale też przy chorobach, jak zespół jelita nadwrażliwego, niedoborach pokarmowych i zaburzeniach flory jelitowej. Niezależnie czy wybierzemy suplement, czy produkt leczniczy zawsze należy zapoznać się z dołączoną do opakowania ulotką, a przede wszystkim zasadami dawkowania i przeciwwskazaniami do stosowania leku.

Przeczytaj również: Jakie są objawy zespołu jelita drażliwego? Jak leczyć to schorzenie?

A: Agnieszka Dzwonkowska
Z: lek. Agnieszka Żędzian

Bibliografia

  1. A. Mokrowiecka, E. Małecka-Panas. Różnicowanie i leczenie nieswoistych chorób zapalnych jelit. „Przewodnik lekarza”. 10 (1), s. 56-65, 2007.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij