produkty bogate w błonnik
Zdrowie i uroda Agnieszka Dzwonkowska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 34497 razy

Co to jest błonnik rozpuszczalny i w jakich produktach można go znaleźć?

Błonnik rozpuszczalny działa ochronnie na śluzówkę przewodu pokarmowego. Rozkładany jest przez bakterie jelitowe. Jego największe ilości znajdują się w owocach i warzywach. Można go znaleźć także w płatkach owsianych oraz nasionach roślin strączkowych. Warto go wprowadzić do codziennej diety jako profilaktykę chorób przewodu pokarmowego.

Spis treści


  1. Czym jest błonnik rozpuszczalny?
  2. W jakich produktach można znaleźć błonnik rozpuszczalny?
  3. Błonnik pokarmowy na zaparcia
  4. Błonnik rozpuszczalny na odchudzanie
  5. Jak stosować błonnik?

Błonnik ma wiele korzyści dla ludzkiego organizmu. To węglowodan złożony, który zmniejsza wchłanialność cholesterolu. Błonnik rozpuszczalny, jeśli zostanie wprowadzony do żołądka, powoduje uczucie sytości, przez co jest też polecany, kiedy chcemy zrzucić zbędne kilogramy. Dodatkowo oczyszcza organizm z toksyn, w tym z metali ciężkich.

Czym jest błonnik rozpuszczalny?

Jeśli rozłożymy błonnik rozpuszczalny na substancje składowe, znajdziemy w nim m.in.: gumy, pektyny, śluzy roślinne i hemicelulozy. Błonnik reguluje zaburzenia gospodarki lipidowej, wiąże znaczne ilości kwasów żółciowych, obniża glikemię po posiłku. W niektórych schorzeniach lub dietach zaleca się jego dodatkową suplementację.

Kup w aptece: Suplementy regulujące pracę układu trawiennego

Błonnik ulega całkowitej degradacji w jelicie grubym – w problemach z układem wydalniczym, np. w zaparciach, powoduje rozluźnienie masy kałowej, ale też pomaga wydalić z jelit zalegające w nich złogi. W żołądku natomiast pęcznieje i sprawia, że odczuwamy sytość. Spowalnia też wchłanianie węglowodanów i trójglicerydów oraz obniża poziom cholesterolu. Jego włączenie do diety przyspiesza odchudzanie. Błonnik rozpuszczalny warto stosować jako profilaktykę chorób żołądka i przewodu pokarmowego, ponieważ sprzyja rozwojowi dobrych bakterii. Stwierdzono, że jako uzupełnienie zbilansowanej diety zmniejsza ryzyko chorób serca, a także obniża ryzyko wystąpienia schorzeń onkologicznych, m.in. raka jelita grubego, żołądka, jak również raka piers.

Przeczytaj również: Co to jest metabolizm i w jaki sposób można go przyspieszyć?

W jakich produktach można znaleźć błonnik rozpuszczalny?

Zalecaną dawką błonnika rozpuszczalnego jest 25 g na dzień. Bardzo łatwo wprowadzić go do jadłospisu, ponieważ zawierają go produkty ogólnodostępne. Przede wszystkim warto postawić na siemię lniane i zboża, np. jęczmień i owies (również otręby). Zawierają go owoce, zwłaszcza marakuja, suszone morele, daktyle, figi, śliwki, gruszki, jabłka, nektarynki, brzoskwinie. Do diety warto też włączyć fasolę, brukselkę, kapustę, bataty, szparagi, rzepę, kukurydzę czy awokado. Na diecie wegańskiej i wegetariańskiej poza warzywami i owocami warto sięgać po tofu.

Dieta bogata w błonnik to z pewnością dobry krok w stronę zdrowia. Zdarza się jednak, że nawet odpowiednio zbilansowany jadłospis nie jest w stanie zapewnić optymalnego poziomu błonnika. Wtedy warto sięgnąć po suplementy diety od sprawdzonych producentów. Błonnik w suplementach pochodzi przede wszystkim z babki płesznik, ale też z celulozy, gumy guar i pektyny. Należy pamiętać, że suplementacja błonnikiem wymaga większego spożycia wody.

Powiązane produkty

Błonnik pokarmowy na zaparcia

Siemię lniane na problemy żołądkowe stosowały już nasze babki. Zawarty w nasionach błonnik zabezpiecza śluzówkę żołądka i jelit i przyspiesza jej regenerację. Parzone siemię wydziela charakterystyczną maź, która oblepia błonę śluzową przewodu pokarmowego, przez co zmniejsza ból brzucha i redukuje zaparcia. Problemy z żołądkiem powoduje prowadzony przez nas tryb życia, ale też zażywanie leków czy niewłaściwe odżywianie. Błonnik rozpuszczalny poza chronieniem śluzówki pobudza perystaltykę jelit, zwiększa objętość stolca i ułatwia wypróżnianie. Działa na układ zarówno trawienny, jak i pokarmowy. Regularne spożywanie błonnika reguluje pracę układu wydalniczego, zapobiega nawrotom nieprzyjemnych dolegliwości, które mogą utrudnić normalne funkcjonowanie.

Błonnik rozpuszczalny na odchudzanie

Błonnik rozpuszczalny nie tylko reguluje pracę jelit, ale powoduje również uczucie sytości, przez co wspiera proces utraty zbędnych kilogramów. Wprowadzając błonnik do diety, regulujemy łaknienie i jesteśmy w stanie zmniejszyć wielkość porcji, ich kaloryczność i wyeliminować podjadanie. Jako regulator wchłaniania tłuszczów i węglowodanów błonnik sprzyja odchudzaniu, bo przyswajamy mniej substancji odpowiedzialnych za gromadzenie się tkanki tłuszczowej.

Sprawdź ofertę: Suplementy diety na odchudzanie

Jak stosować błonnik?

Produkty bogate w błonnik powinny być częścią zbilansowanego jadłospisu. Nasiona siemienia lnianego można spożywać na problemy żołądkowe oraz profilaktycznie. Jeśli chodzi o suplementy diety, zawsze należy przestrzegać zaleceń producenta odnośnie do dawkowania.

Bibliografia

  1. Bienkiewicz M., Bator E., Błonnik pokarmowy i jego znaczenie w profilaktyce zdrowotnej, „Problemy Higieny i Epidemiologii” 2015, 96(1), s. 57–63.

  2. Ciborowska H., Rudnicka A., Dietetyka. Żywienie zdrowego i chorego człowieka, Warszawa 2010, s. 49–52.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij