Awokado z liśćmi i słoikiem oleju na czarnym tle
Zdrowie i uroda Agata Soroczyńska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 11575 razy

Co musisz wiedzieć o awokado – właściwości, wartości odżywcze, zastosowanie w kuchni i kosmetyce

Awokado, w Polsce nazywane też smaczliwką, to roślina, która była uprawiana już 7000 lat p. n.e. Jego krajem pochodzenia jest Meksyk i w dalszym ciągu jest on głównym producentem awokado. Ma ono szerokie zastosowanie zarówno kulinarne, jak i kosmetyczne i jest cenione za swoje właściwości zdrowotne. Dlaczego zatem warto jeść awokado? Jakie są jego najpopularniejsze odmiany i jak je można przyrządzić? 

Spis treści:


  1. Awokado – odmiany, pochodzenie, uprawa
  2. Awokado – wartości odżywcze
  3. Awokado – właściwości
  4. Jak wybrać dobre awokado?
  5. Co zrobić z awokado – jak je jeść
  6. Kto nie powinien jeść awokado – przeciwwskazania
  7. Kosmetyki z awokado – co i jak działa?
  8. Awokado – warto wiedzieć

Awokado – odmiany, pochodzenie, uprawa 

Na świecie uprawia się ponad 400 odmian awokado. Do Polski natomiast trafiają dwie odmiany. 

  • Fuerte – pochodzi z krajów Ameryki Południowej i Środkowej. Odmiana ta uprawiana jest w Meksyku, Hiszpanii, RPA, Peru. Kształtem przypomina gruszkę. Skórka jest cienka i błyszcząca o intensywnie zielonym kolorze. Środek jasny i miękki. 

  • Hass – pierwszy raz zostało wyhodowane w Kalifornii w 1926 r. Obecnie uprawiane jest w USA, Meksyku, Chille, Kolumbii, Hiszpanii, Peru. Cechuje się owalnym kształtem, niewielkim rozmiarem, twardą i chropowatą skórką o kolorze brązowo–fioletowym. Środek bardzo podobny do odmiany Fuerte. W smaku lekko orzechowy. 

Przeczytaj również: Dlaczego warto spożywać imbir?

Awokado – wartości odżywcze 

Przeciętnej wielkości awokado waży ok. 200 g. Natomiast 100 gramów awokado zawiera: 

  • 170 kcal, 

  • 2 g białka, 

  • 15 g tłuszczu, 

  • 4 g węglowodanów, 

  • 3,3 g błonnika. 

Awokado znane jest z wysokiej zawartości kwasów tłuszczowych omega–3 o działaniu przeciwzapalnym. Obecne są w nim niektóre witaminy z grupy B, witamina E i K, magnez, potas, miedź, mangan, żelazo, a także fitosterole, karotenoidy, skwalen i antyoksydanty. 

Powiązane produkty

Awokado – właściwości 

Spożywanie awokado niesie za sobą wiele korzyści zdrowotnych. Oto najważniejsze z nich: 

  • reguluje poziom cholesterolu i cukru we krwi, 

  • wspiera układ odpornościowy

  • wspomaga funkcjonowanie układu nerwowego, 

  • zmniejsza ryzyko chorób sercowo–naczyniowych, 

  • potencjalnie działanie przeciwnowotworowe, 

  • zwiększa uczucie sytości po posiłku, 

  • poprawia kondycję skóry. 

Jak wybrać dobre awokado? 

Na pierwszy rzut oka nie widać, czy awokado nadaje się już do spożycia, czy jest jeszcze niedojrzałe. Przed zakupem odpowiedniego należy zwrócić uwagę na kilka jego cech. 

Sprawdź oferty: Witaminy i minerały, które dodają energii

Dojrzałe awokado 

Jakie cechy charakterystyczne ma dojrzałe awokado? Jak poznać, że awokado będzie dobre? 

  • Szypułka – łatwa do oderwania, pod spodem żółtawy kolor. 

  • Kolor – odmiana Fuerte: jednolity zielony; odmiana Hass: ciemnofioletowy. 

  • Skórka – miękka i sprężysta, po naciśnięciu wraca na swoje miejsce. 

Niedojrzałe awokado 

Oto cechy niedojrzałego awokado. Takie mozna wybrać, jeśli nie zamierzamy zjeść go od razu.  

  • Szypułka – trudna do oderwania, pod spodem jasna. 

  • Kolor – odmiana Fuerte: jasno–zielony; odmiana Hass: ciemnozielona. 

  • Skórka – twarda. 

Co zrobić z awokado – jak je jeść?

Awokado ma wszechstronne zastosowanie. Może sprawdzić się jako składnik wielu potraw. Oto przykłady jego wykorzystania: 

  • guacamole, 

  • pasta z awokado, 

  • koktajl i smoothie z awokado, 

  • masło z awokado, 

  • pesto z awokado, 

  • sałatka z awokado, 

  • kanapki z awokado, 

  • olej z awokado. 

Awokado można również użyć jako dodatek do sushi, dań mięsnych, tortilli oraz musów owocowych, lodów, a nawet kremów czekoladowych. 

Kto nie powinien jeść awokado – przeciwwskazania 

Awokado nie powinny spożywać osoby z alergią na lateks, ze względu na możliwe wystąpienie reakcji krzyżowej po jego spożyciu. Należy również pamiętać, że awokado jest wysokokaloryczne, dlatego podczas stosowania diet odchudzających, powinno spożywać się go w niewielkich ilościach. 

Kosmetyki z awokado – co i jak działa? 

Awokado ma również zastosowanie w kosmetyce. Najpopularniejszym kosmetykiem jest olejek z awokado, który stosuje się zarówno na włosy, jak i skórę. Ma on właściwości nawilżające oraz chroniące przed skutkami promieniowania UV. 

Kup w aptece: Olejki do włosów

Na rynku dostępne są również kremy, sera czy odżywki do włosów z awokado. Co ciekawe można z niego również wykonać domowe kosmetyki. Dobrym pomysłem jest np. maseczka z awokado, która nawilży i nada skórze blasku. 

Przeczytaj: Natka pietruszki, dlaczego warto jeść jej jak najwięcej?

Awokado – warto wiedzieć 

Gdy wybierzemy już idealne awokado, warto zapoznać się dodatkowo z kilkoma ważnymi aspektami. Jak powinno się go przechowywać i czy ma jeszcze inne zastosowania? 

Co można zrobić z pestką z awokado? 

Okazuje się, że pestka awokado również ma sporo zastosowań. Przede wszystkim z pestki można samemu wyhodować drzewko awokado. Jeżeli mamy kilka pestek awokado, mogą one nam posłużyć jako barwnik do ubrań. W tym celu pestki należy gotować je przez ok. 1 h, a następnie do wywaru wlać 100 ml octu. Tkanina wypłukana w tej mieszance uzyska różowy kolor. 

Innym ciekawym zastosowaniem jest wykorzystanie pestki jako peelingu do ciała. Wystarczy wysuszyć pestkę, zdjąć z niej wierzchnią warstwę i zblendować na drobny proszek. Sproszkowane awokado można również zagotować, a po wystudzeniu nada się jako płukanka do włosów. 

Awokado to owoc czy warzywo? 

Ze względu na charakterystyczny smak i wykorzystanie głównie w potrawach wytrawnych, awokado może być kojarzone z warzywem. Jednak z biologicznego punktu widzenia, awokado to owoc. 

Jak przechowywać awokado 

Sposób przechowywania awokado zależy od stopnia jego dojrzałości. Twarde i niedojrzałe awokado może być przechowywane w lodówce nawet przez dwa tygodnie. Jeżeli zależy nam, aby dojrzało szybciej, można umieścić go w papierowej torbie, wraz z bananem lub jabłkiem. W tym czasie należy utrzymywać go w temperaturze pokojowej. 

Miękkie i dojrzałe awokado przechowujemy przez ok. 2–3 dni w temperaturze pokojowej. Jeżeli kupiliśmy już dojrzałe awokado, ważne jest, aby nie umieszczać go w nasłonecznionym miejscu. 

Czy można jeść awokado codziennie? 

Awokado to owoc o korzystnych dla zdrowia właściwościach, który może być spożywany nawet codziennie. Jednakże nie ma ustalonej zalecanej dziennej porcji spożycia awokado. Sposobów na jego przyrządzenie jest wiele, co tylko ułatwia wdrożenie go do codziennego jadłospisu. 

Bibliografia

Duarte P. F. i wsp.: Avocado: characteristics, health benefits and uses, Ciência Rural, Santa Maria, v.46, n.4, p.747–754, abr, 2016. 

Dreher M. L., Davenport A. J.: Hass Avocado Compositionand Potential Health Effects. Critical Reviews in Food Science and Nutrition, 53:738–750 (2013). 


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij