Probówka z krwią do testu trójglicerydów.
Zdrowie i uroda Katarzyna Wieczorek-Szukała
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 12220 razy

Czym są trójglicerydy – normy, objawy zaburzeń, sposoby leczenia

Trójglicerydy, określane też jako triacyloglicerydy lub skrótowo TG to rodzaj lipidów wykorzystywanych przez organizm do zaspokojenia bieżących potrzeb energetycznych. Jeżeli nie zostaną zużyte, są magazynowane w postaci tkanki tłuszczowej. O czym świadczą wysokie trójglicerydy i jak obniżyć ich poziom? 

Spis treści:


  1. Trójglicerydy – co to właściwie jest?
  2. Za co odpowiadają trójglicerydy?
  3. Jak sprawdzić poziom trójglicerydów – badania
  4. Przygotowanie, przebieg, cena badania cholesterolu i trójglicerydów
  5. Domowe urządzenie do pomiaru cholesterolu i trójglicerydów – jak działa?
  6. Trójglicerydy – normy
  7. Co oznacza wysoki poziom trójglicerydów?

Trójglicerydy – co to właściwie jest? 

Trójglicerydy to organiczne związki chemiczne składające się z cząsteczki glicerolu i trzech cząsteczek długołańcuchowych kwasów tłuszczowych. Wyróżnia się TG proste oraz złożone. Różnica między nimi polega na tym, czy w skład trójglicerydu wchodzą te same, czy różne kwasy tłuszczowe. Trójglicerydy częściowo wytwarzane są przez organizm człowieka (w wątrobie), ale też dostarczane wraz z pożywieniem. 

Za co odpowiadają trójglicerydy? 

Trójglicerydy są wykorzystywane przede wszystkim jako źródło energii dla organów wewnętrznych oraz mięśni w przypadku niedostatecznej podaży kilokalorii. Gromadzą się zarówno wokół organów jako tłuszcz wisceralny, jak i pod skórą, dlatego pełnią funkcję termoizolacyjną i ochronną. 

Przeczytaj również: Czym jest cholesterol i jakie są jego normy dla osób dorosłych i dla dzieci?

Powiązane produkty

Jak sprawdzić poziom trójglicerydów – badania 

Badanie TG i cholesterolu przeprowadza się w celu zweryfikowania, czy u pacjenta występuje tzw. dyslipidemia, czyli zaburzenia poziomu tłuszczów w organizmie. Może stanowić zarówno część rutynowego screeningu stanu zdrowia pacjenta, oceny skuteczności terapii lekowej, diety lub stopnia ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. 

Przygotowanie, przebieg, cena badania cholesterolu i trójglicerydów 

Koszt badania TG oraz cholesterolu z podziałem na frakcje i cholesterol całkowity wynoszą zwykle od 20 do 40 zł. Przeprowadza się je z krwi żylnej przy pomocy techniki spektrofotometrii. Zasadniczo nie ma potrzeby, aby do badania pacjent przystępował na czczo. Jedynie w przypadku, kiedy badany jest lipidogram należy zachować przerwę minimum 12-14 godzin od posiłku. 

Sprawdź oferty: Leki na serce i układ krążenia 

Domowe urządzenie do pomiaru cholesterolu i trójglicerydów – jak działa? 

W sklepach z akcesoriami medycznymi można kupić również domowe urządzenie do pomiaru cholesterolu i trójglicerydów. Wykorzystuje ono fotometr odbiciowy oraz specjalne paski pomiarowe na których należy pozostawić próbkę krwi włośniczkowej pobranej z palca. 

Sprzęt tego rodzaju jest mały, zmieści się w każdej torebce, a interpretacja wyników nie wymaga specjalistycznej wiedzy medycznej. Warto jednak podkreślić, że poziom dokładności urządzenia domowego nie może być porównywany z wynikami badań laboratoryjnych. 

Trójglicerydy – normy 

Normy trójglicerydów są zależne od płci i wieku i wynoszą: 

  • 0,35-1,35 g/litr u kobiet; 

  • 0,4-1,6 g/litr u mężczyzn; 

  • poniżej 1 g/litr u dzieci. 

Przekroczenie zalecanych norm u osób dorosłych uzasadnia wdrożenie określonych procedur leczniczych. Ich przebieg zależy od wysokości TG. Dla wyniku od 2,0 g/litr stwierdza się wysoki poziom, a od 5,0 g/litr bardzo wysoki poziom trójglicerydów. 

Co oznacza wysoki poziom trójglicerydów? 

Obecnie przyjmuje się, że przewlekle podwyższony poziom trójglicerydów zwiększa ryzyko udaru mózgu czy zawału serca. Wzrasta też możliwość wystąpienia zapalenia trzustki, nadciśnienia tętniczego oraz wykształcenia się stanu metabolicznego. W przypadku osób, które nie kontrolują przebiegu cukrzycy (zarówno typu 1, jak i 2) wysokie trójglicerydy mogą świadczyć o rozwoju choroby i związanych z nią powikłań. 

Z kolei zbyt niski poziom trójglicerydów może wynikać z nadczynności tarczycy. 

Objawy wysokich trójglicerydów 

Wysoki poziom trójglicerydów nie daje żadnych objawów, natomiast u pacjenta mogą występować symptomy charakterystyczne dla danej choroby wywołanej pośrednio przez podniesione TG. Ich nieprawidłowy poziom zwykle wychodzi na jaw podczas rutynowego badania krwi. 

Wysokie trójglicerydy – przyczyny 

Do najpopularniejszych przyczyn podwyższonych trójglicerydów zalicza się przede wszystkim brak aktywności fizycznej oraz nieprawidłowa dieta. Spożywanie dużych ilości słodyczy, owoców o wysokim indeksie glikemicznym oraz żywności przetworzonej, a także przyjmowanie zbyt dużej liczby kilokalorii przyczynia się do wzrostu TG. 

Do innych powodów zalicza się występowanie chorób takich, jak cukrzyca, niedoczynność tarczycy lub stłuszczenie wątroby. Część pacjentów ma również predyspozycje genetyczne do gromadzenia tkanki tłuszczowej. 

Przeczytaj: Czym jest insulinooporność?

Dieta na obniżenie cholesterolu i trójglicerydów 

Dieta na obniżenie TG powinna limitować spożywanie węglowodanów prostych. Białe wypieki należy zamienić na pieczywo pełnoziarniste, brązowy ryż i makaron. Tłuszcze nasycone warto zastąpić tłuszczami nienasyconymi pochodzenia roślinnego, a także uzupełnić jadłospis o orzechy, pestki i pełnotłuste ryby. 

Podwyższone trójglicerydy – do jakiego lekarza się udać? 

O tym, do jakiego specjalisty udać się w przypadku stwierdzenia podwyższonych trójglicerydów decyduje schorzenie będące przyczyną takiego stanu. W razie wątpliwości konsultacje można zacząć u internisty, diabetologa albo nawet dietetyka. 

Witamina D3 a trójglicerydy – czy jej suplementacja może pomóc? 

Najświeższe doniesienia potwierdzają, że podawanie odpowiednio wysokich dawek witaminy D3 przez okres kilku miesięcy (w badaniu pacjenci przyjmowali między 2 a 4 tysiące UI przez 6 miesięcy lub dłużej) może prowadzić do zmniejszenia stężenia: 

  • cholesterolu całkowitego; 

  • trójglicerydów; 

  • cholesterolu o niskiej gęstości (tzw. zły cholesterol LDL). 

Wysoki poziom trójglicerydów może przyczyniać się do rozwoju wielu chorób przewlekłych. Warto regularnie badać krew, aby na bieżąco monitorować swój stan zdrowia. 

Bibliografia

Chait A, Ginsberg HN, Vaisar T, Heinecke JW, Goldberg IJ, Bornfeldt KE. Remnants of the Triglyceride-Rich Lipoproteins, Diabetes, and Cardiovascular Disease. Diabetes. 2020;69(4):508-516. doi:10.2337/dbi19-0007; 

Hermans MP, Valensi P. Elevated triglycerides and low high-density lipoprotein cholesterol level as marker of very high risk in type 2 diabetes. Curr Opin Endocrinol Diabetes Obes. 2018;25(2):118-129. doi:10.1097/MED.0000000000000398; 

Alves-Bezerra M, Cohen DE. Triglyceride Metabolism in the Liver. Compr Physiol. 2017;8(1):1-8. Published 2017 Dec 12. doi:10.1002/cphy.c170012. 


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij