Krem na worki pod oczami kobiety
Zdrowie i uroda Sylwia Brodniewska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 35240 razy

Sposoby na pozbycie się worków pod oczami

Przyczyny powstawania worków pod oczami to zła dieta, nieprawidłowa pielęgnacja i niewyspanie. Niekiedy świadczą one o problemach ze zdrowiem, które warto skonsultować z lekarzem. Aby pozbyć się worków pod oczami, należy zastosować kilka trików, które pozwolą cieszyć się rozświetloną skórą.

Spis treści


  1. Skąd się biorą worki pod oczami?
  2. Jak pozbyć się worków pod oczami? Domowe sposoby
  3. Kosmetyki pod oczy zmniejszające worki pod oczami
  4. Makijaż maskujący cienie pod oczami
  5. Masaż na okolice oczu
  6. Odpowiednia dieta

Istnieje wiele naturalnych składników aktywnych, które pomogą w walce z cieniami pod oczami. Należą do nich: witamina C, arnika górska, kasztanowiec i rumianek. Często są one składnikami kremów do oczu, płatków czy maseczek. Regularnie stosowane pomagają w zmniejszeniu widoczności worków pod oczami, a także sprawiają, że oczy wyglądają na bardziej wypoczęte.

Kup w aptece: Kremy pod oczy

Skąd się biorą worki pod oczami?

Worki pod oczami są również nazywane cieniami lub opuchlizną. Przyczyn ich pojawienia się jest wiele. U niektórych osób są one uwarunkowane genetycznie, więc jeśli siostra, mama czy ojciec mają worki pod oczami, to duża szansa, że kolejne pokolenia również będą je mieć. Skóra pod oczami jest dużo cieńsza i delikatniejsza niż skóra na twarzy, dlatego bardziej widać naczynia krwionośne, które znajdują się tuż pod nią. Z wiekiem cienie są bardziej widoczne, dlatego wymagają odpowiedniej pielęgnacji.

Opuchlizna pod oczami może być także spowodowana:

  • zbyt małą ilością snu,

  • niedostatecznym poziomem nawodnienia organizmu,

  • alergiami,

  • przyjmowaniem niektórych leków,

  • przewlekłym stresem,

  • chorobami narządów wewnętrznych, np.wątroby.

Jeśli pielęgnacja skóry pod oczami nie przyniesie oczekiwanych efektów, warto skontaktować się z lekarzem. W wielu przypadkach pomoże dotlenienie organizmu i wysypianie się.

Sprawdź ofertę: Maseczki na twarz

Jak pozbyć się worków pod oczami? Domowe sposoby

Jednym z lepiej działających sposobów na pozbycie się worków pod oczami jest wyspanie się. Ta prosta metoda pozytywnie wpływa nie tylko na wygląd twarzy, ale także na samopoczucie. Należy spać nieprzerwanie minimum 7 godzin. Przed zaśnięciem warto przewietrzyć sypialnię, a opuchliznę pod oczami najlepiej zmniejszyć, stosując chłodne kompresy z herbaty, ogórka, awokado czy kostek lodu. Zimno powoduje obkurczenie się naczyń krwionośnych, co wpływa na zmniejszenie opuchlizny.

Aby zlikwidować worki pod oczami, należy codziennie dobrze wykonać dokładny demakijaż oczu. Pozostałości makijażu negatywnie wpływają na wygląd skóry na następny dzień.

W przypadku częstego pojawiania się worków pod oczami można przemywać powieki ziołowym naparem. Najlepiej wybrać do tego rumianek, arnikę górską, kasztanowiec czy lipę. Wykazują one działanie przeciwobrzękowe, ściągające i przeciwzapalne.

Przeczytaj również: Lawenda - prozdrowotna moc i właściwości. Zastosowanie lawendy

Powiązane produkty

Kosmetyki pod oczy zmniejszające worki pod oczami

W zmniejszeniu widoczności cieni pod oczami dużą rolę odgrywa odpowiednia pielęgnacja. W tym przypadku sprawdzają się kosmetyki o działaniu rozświetlającym. Mogą być one stosowane zarówno na noc, jak i podczas porannej pielęgnacji. Warto także sięgnąć po krem ze świetlikiem, miłorzębem japońskim czy kofeiną. Kremy pod oczy mogą również zawierać witaminę C, kwas hialuronowy, koenzym Q10, aloes, panthenol czy alantoinę. Najlepiej wybrać kosmetyk dopasowany do obecnych potrzeb skóry.

Podczas pielęgnacji dobrze sprawdzają się także płatki nasączone składnikami aktywnymi, np. z witaminą C, aloesem czy zieloną herbatą. Można także zastosować maski na oczy, które mają działanie chłodzące. Przed ich nałożeniem należy je schłodzić w lodówce przez ok. 20 minut.

Przeczytaj: Krem dla mężczyzny - czym kierować się przy wyborze?

Makijaż maskujący cienie pod oczami

Cienie pod oczami można zamaskować makijażem, w szczególności, kiedy chce się dobrze wyglądać. Makijaż należy zacząć od dobrego kremu pod oczy. Przed nałożeniem kosmetyków kolorowych należy odczekać kilka minut, aby krem się wchłonął. Na skórę pod oczami trzeba nałożyć korektor. Warto wybrać go w kolorze skóry lub o jeden-dwa tony jaśniejszy. Korektor należy wklepać aż do połączenia się ze skórą, a na całość nałożyć puder sypki, który ma funkcję utrwalającą. Makijaż oczu powinien być rozświetlający. Nie warto stosować ciemnych cieni ani mocnego eyelinera.

Warto wiedzieć: CICA – jak działają kosmetyki z wąkrotką azjatycką?

Masaż na okolice oczu

Opuchlizna pod oczami może być też spowodowana zastojami limfatycznymi. Jednym ze sposobów na jej zmniejszenie jest regularne wykonywanie masażu okolic oczu. Masaż nie powinien być zbyt intensywny, aby nie podrażniać i nie naciągać skóry. Dobrze sprawdzają się specjalne rollery czy kulki, którymi można wykonywać odpowiednie ruchy. Masaż okolic oczu pozwala nie tylko zmniejszyć worki pod oczami, ale także zniwelować zmarszczki mimiczne oraz podnieść górne powieki. Najlepiej wykonywać go rano, zaraz po przebudzeniu. Wtedy często oczy są opuchnięte.

Odpowiednia dieta

Na to, jak wygląda skóra, ogromny wpływ ma dieta. Przede wszystkim nie należy jeść przed samym snem. Kolacja powinna być lekkostrawna, podana na 2–3 godziny przed pójściem spać. Spożywanie dużej ilości soli i tłuszczu wieczorem może powodować pojawienie się obrzęków zaraz po przebudzeniu. Cukier również nie wpływa korzystnie na skórę. Poza cieniami może on powodować niedoskonałości cery (np. wypryski).

Potrawy zawierające dużo witaminy C i aminokwasów wpływają na produkcję kolagenu w skórze, który wraz z wiekiem maleje. Zaleca się spożywanie:

  • cytrusów,

  • czerwonej papryki,

  • jarmużu,

  • truskawek,

  • brokułów.

Należy także pamiętać o piciu odpowiedniej ilości niegazowanej wody i herbatek ziołowych. Zaleca się minimum 2 litry dziennie, a w gorące dni nawet 3 litry. Trzeba też unikać palenia papierosów i spożywania alkoholu. Warto przy tym wprowadzić codzienną aktywność na świeżym powietrzu, która poprawi wygląd cery i sylwetki.

Przeczytaj także: Zioła uspokajające – naturalny sposób na stres

Bibliografia

  1. A. Kołodziejczak, Kosmetologia 1, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 2020.

  2. B. Społowicz, Skin coach. Twoja droga do pięknej i zdrowej skóry, Wydawnictwo Otwarte, Kraków 2016.

  3. E. Herbert, Beauty food, Wydawnictwo Muza, Warszawa 2017.

  4. N. Bojarska, Piękni z natury. Ziołowa pielęgnacja twojej skóry, Wydawnictwo Bosz, Olszanica 2019.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij