aloes na skóre - jak stosować?
Zdrowie i uroda Paulina Tomczyk
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 475 razy

Aloes na twarz – na co pomaga?

Wraz ze wzrostem popularności naturalnych sposobów na pielęgnację skóry do łask powróciły składniki roślinne wykorzystywane od pokoleń, w tym żel aloesowy. Jego wszechstronne właściwości przynoszą ulgę w wielu dolegliwościach skórnych i poprawiają kondycję cery każdego typu. Dowiedz się jak możesz wykorzystać żel aloesowy w swojej pielęgnacji.

Spis treści:


  1. Aloes – co to jest?
  2. Wyciąg z aloesu jako ratunek na przebarwienia i opuchliznę
  3. Aloes na trądzik – dlaczego warto go stosować?
  4. Czy aloes wspomaga gojenie blizn potrądzikowych?
  5. W jakich kosmetykach można znaleźć aloes?
  6. Kiedy nie należy stosować aloesu na skórę?

Aloes – co to jest?

Aloes to roślina o grubych, mięsistych liściach wypełnionych żelem, który od wieków jest używany do celów leczniczych i kosmetycznych. Żel aloesowy oprócz zawartości dużej ilości wody jest bogaty w witaminy A, C, E i B12  oraz minerały, takie jak potas, magnez, cynk i miedź. Zawiera także aminokwasy, antyoksydanty, kwas salicylowy, kwasy tłuszczowe: kwas linolowy, kwas oleinowy, polisacharydy i enzymy roślinne: dysmutaza ponadtlenkowa, amylaza.

Jak aloes działa na skórę?

Żel aloesowy działa na skórę na wiele sposobów:

  • ze względu na dużą zawartość wody zapobiega wysuszeniu naskórka i intensywnie go nawilża,
  • wykazuje właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne,
  • pomaga złagodzić podrażnienia, zaczerwienienia i świąd skóry,
  • stymuluje produkcję kolagenu i elastyny, dzięki czemu przyczynia się do szybszej regeneracji skóry i gojenia ran,
  • działając antyoksydacyjnie, chroni komórki skóry przed szkodliwym działaniem wolnych rodników odpowiedzialnych za powstawanie zmarszczek,
  • normalizuje wydzielanie sebum,
  • pomaga usunąć zanieczyszczenia i sebum z porów skóry,
  • zapobiega powstawaniu zaskórników i wyprysków,
  • wzmacnia barierę ochronną skóry.

Aloes – na co pomaga?

Żel aloesowy przyniesie ulgę podrażnionej i zaczerwienionej skórze po opalaniu, depilacji lub goleniu, po ukąszeniach owadów czy po zabiegach dermatologicznych. Przyspiesza gojenie się drobnych ran, otarć i oparzeń, także słonecznych. Dzięki silnym właściwościom nawilżającym świetnie sprawdzi się w przypadku skóry przesuszonej, atopowej czy łuszczącej się.

Jego właściwości zmiękczające warto wykorzystać na zrogowaciałe lub nadmiernie przesuszone części ciała, takie jak łokcie, kolana, kostki czy pięty. Stanowi bezpieczną formę nawilżania skóry trądzikowej i skłonnej do niedoskonałości, ponieważ jest pozbawiony działania komedogennego.

Może być stosowany zarówno do pielęgnacji skóry twarzy, ciała, jak i do włosów. Można go stosować jako bazę nawilżającą przed aplikacją oleju na włosy.

Aloes na twarz przy oparzeniach słonecznych

Żel aloesowy łagodzi ból i stan zapalny skóry poparzonej słońcem. Zmniejsza zaczerwienienie i obrzęk oraz działa chłodząco, pozostawiając skórę ekspresowo ukojoną.

Żel z aloesu przy leczeniu zranień

Aloes stymuluje produkcję kolagenu i elastyny, co przyczynia się do szybszego gojenia się ran i blizn. Dodatkowo odpowiednio nawilżona skóra znacznie szybciej się regeneruje.

Wyciąg z aloesu jako ratunek na przebarwienia i opuchliznę

Żel aloesowy może być skuteczny w rozjaśnianiu przebarwień skóry spowodowanych nadmierną produkcją melaniny, takich jak melasma, piegi i przebarwienia posłoneczne. Aby wykazywał działanie rozjaśniające skórę powinien zawierać co najmniej 20% aloiny, czyli składnika o działaniu przeciwzapalnym i przeciwutleniającym.

Wyciąg z aloesu może być pomocny także w zmniejszaniu opuchlizny. Łagodzi stan zapalny, który często jest przyczyną obrzęków oraz daje efekt schłodzenia skóry.

Działanie aloesu przy chorobach skóry

Stosowanie żelu aloesowego może okazać się pomocne w przypadku niektórych chorób skóry jednak nigdy nie powinno zastąpić konsultacji z lekarzem i odpowiedniej terapii. Pomocniczo może być stosowany w przypadku łuszczycy, atopowego zapalenia skóry, trądziku pospolitego, różowatego oraz egzemy. Może pomóc w zmniejszeniu zapalenia, odpowiednim nawilżeniu oraz zniwelowaniu świądu, napięcia i łuszczenia skóry.

Powiązane produkty

Aloes na trądzik – dlaczego warto go stosować?

Aloes zawiera substancje o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym, takie jak aloina i kwas salicylowy. Pomagają one zwalczać bakterie Propionibacterium acnes (P. acnes), które są główną przyczyną trądziku oraz zmniejszać zaczerwienienia, obrzęki i stany zapalne.

Czy aloes wspomaga gojenie blizn potrądzikowych?

Stosowanie żelu aloesowego na skórę z niedoskonałościami przyczynia się do szybszego gojenia się ran i blizn potrądzikowych poprzez stymulację produkcji kolagenu i elastyny, czyli białek strukturalnych skóry.

W jakich kosmetykach można znaleźć aloes?

Ze względu na wszechstronne działanie aloes można znaleźć w szerokiej gamie kosmetyków, w tym:

  • kremach nawilżających – pomaga zatrzymać wilgoć w skórze,
  • żelach kojących – łagodzi podrażnienia po opalaniu i depilacji,
  • maskach do twarzy i włosów – intensywnie i natychmiastowo daje efekt odżywienia,
  • tonikach – pomaga przywrócić równowagę pH skóry i usunąć nadmiar sebum,
  • produktach do oczyszczania: żelach i płynach micelarnych – pomaga usunąć zanieczyszczenia i makijaż ze skóry bez wysuszenia jej.

Aloes można również znaleźć w wielu innych kosmetykach, takich jak szampony, odżywki, balsamy i produkty do makijażu. Wybierając produkty z aloesem, ważne jest, aby wybrać te, które zawierają wysoki procent czystego żelu z aloesu.

Kiedy nie należy stosować aloesu na skórę?

Chociaż aloes jest składnikiem naturalnym i generalnie bezpiecznym dla większości osób, istnieją pewne sytuacje, w których jego stosowanie na skórę może nie być wskazane. W rzadkich przypadkach aloes może powodować reakcje alergiczne, których objawem może być swędzenie, zaczerwienienie, wysypka, a nawet obrzęk twarzy lub gardła. Osoby u których występuje alergia na inne rośliny z rodziny liliowatych, takie jak czosnek, cebula, czy lilie są bardziej narażone na reakcje alergiczne. Przed zastosowaniem najbezpieczniej jest wykonać test alergiczny na małym fragmencie skóry. Nie należy stosować aloesu na głębokie, otwarte rany lub oparzenia. W takich przypadkach należy skonsultować się z lekarzem i zastosować odpowiednie leczenie.

Bibliografia

  1. W. Czerwonka, Aloes w kosmetologii i dermatologii, Kosmetologia Estetyczna, 3 / 2016 / vol. 5, s. 263-267.
  2. G. Ciołkowska-Paluch, Aloes w kosmetyce, Wiadomości Zielarskie, 3/1996/5.
  3. J. Jambor, M. Horoszkiewicz-Hassan, A. Krawczyk, Znaczenie aloesu w dermatologii i kosmetyce, Postępy Fitoterapii 3-4/2002, s. 50-52.

Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij