MŁODA DZIEWCZYNA APLIKUJE SERUM NA TWARZ
Zdrowie i uroda Paulina Tomczyk
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 1340 razy

Serum antyoksydacyjne – kiedy je stosować? Na co zwracać uwagę przy zakupie?

Ochrona antyoksydacyjna skóry to zaraz obok całorocznej fotoprotekcji najważniejszy krok w pielęgnacji anti-aging. Stosowanie serum antyoksydacyjnego może uchronić komórki skóry przed negatywnym wpływem wolnych rodników i przedwczesnym starzeniem. Dowiedz się jakie serum wybrać i kiedy je stosować.
  1. Serum antyoksydacyjne – co to takiego?
  2. Efekty stosowania serum antyoksydacyjnego
  3. Serum antyoksydacyjne – co powinno posiadać w swoim składzie?
  4. Serum antyoksydacyjne – na co zwrócić uwagę przy wyborze?
  5. Serum antyoksydacyjne a rodzaj cery

Serum antyoksydacyjne – co to takiego?

Serum antyoksydacyjne to kosmetyk do pielęgnacji skóry, który zawiera składniki zapobiegające działaniu wolnych rodników. Wolne rodniki to atomy lub cząsteczki posiadające jeden lub więcej niesparowanych elektronów, co czyni je niestabilnymi chemicznie. Gdy wzrasta ilość wolnych rodników, a naturalne systemy obronne organizmu nie są wystarczające, zostaje zaburzona równowaga i dochodzi do stresu oksydacyjnego. Stres oksydacyjny jest przyczyną dysfunkcji komórek, a nawet ich śmierci, dlatego spowalnia mechanizmy regeneracyjne organizmu i znacząco przyspiesza starzenie się. Dodatkowo stres oksydacyjny uwrażliwia skórę na czynniki zewnętrzne i jest jedną z przyczyn jej przesuszania się. Wolne rodniki stymulują aktywność melanocytów, czyli komórek odpowiedzialnych za powstawanie przebarwień i przyczyniają się do uszkodzeń wielu struktur na poziomie skóry właściwej. Są one zauważalne później w postaci zmarszczek oraz utraty jędrności. Spowalniają aktywność fibroblastów zmniejszając tym samym syntezę kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. Zwiększają natomiast aktywność metaloproteinaz – enzymów rozkładających kolagen. Zmniejszona ilość kolagenu bezpośrednio doprowadza do spadku jędrności i elastyczności skóry.

Wolne rodniki mogą powstawać w organizmach żywych, w tym w ludzkiej skórze w wyniku działania różnych czynników – promieniowania UV (uszkodzenie DNA komórek skóry), zanieczyszczeń środowiskowych, palenia tytoniu, stresu, niezdrowej diety lub niedoborów składników odżywczych. Stosowanie serum antyoksydacyjnego jest zatem kluczowym elementem pielęgnacji anti-aging i jest równie istotne co stosowanie ochrony przeciwsłonecznej przez cały rok.

Efekty stosowania serum antyoksydacyjnego

Należy pamiętać, że preparaty przeznaczone do pielęgnacji domowej mają ograniczoną zdolność przenikania w głąb skóry, dlatego ich stosowanie powinno być wspierane odpowiednią dietą, suplementacją i profesjonalnymi zabiegami kosmetologicznymi. Efekty stosowania serum antyoksydacyjnego mogą być widoczne dopiero po pewnym czasie, dlatego regularność i cierpliwość są kluczowe. Konsekwentne stosowanie serum może sprawić, że skóra będzie wyglądać zdrowiej, bardziej promiennie i młodziej. Stany zapalne będą wyciszone, a naskórek wygładzony.

Powiązane produkty

Serum antyoksydacyjne – co powinno posiadać w swoim składzie?


Oto kilka popularnych składników o działaniu antyoksydacyjnym:

  • Witamina C – jeden z najbardziej znanych antyoksydantów stosowanych w kosmetykach. Pomaga w rozjaśnianiu skóry, redukcji przebarwień i stymuluje produkcję kolagenu. Chroni ją przed wpływem wolnych rodników, działa przeciwzapalnie, wspiera gojenie się ran i wzmacnia naczynia krwionośne. Dzięki swojej popularności dostępna jest w wielu formach, zarówno rozpuszczalnych w wodzie: kwas askorbinowy, sól sodowa (SAP) oraz sól magnezowa kwasu askorbinowego (MAP), jak i rozpuszczalnych w tłuszczach: palmitynian askorbylu i tetraizopalmitynian askorbylu.
  • Witamina E – antyoksydant, który przerywa reakcje łańcuchowe spowodowane wolnymi rodnikami, wbudowuje się w lipidy komórkowe, chroniąc je przed utlenianiem. Dodatkowo zwiększa zdolności skóry do wiązania wody, dzięki czemu wpływa na poprawę jej nawilżenia. Witamina E wspiera łagodzenie stanów zapalnych skóry. Najsilniejszą formą witaminy E jest alfa-tokoferol, jednak ze względu na jego niestabilność chemiczną w kosmetykach często stosuje się stabilniejszą postać, czyli octan tokoferylu.
  • Niacynamid (witamina B3) – ma właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne. Dodatkowo normalizuje wydzielanie sebum, zmniejsza widoczność rozszerzonych porów i redukuje zaczerwienienia.
  • Koenzym Q10 (ubichinon)  – występuje naturalnie w organizmie człowieka, jest niezbędny do produkcji energii komórkowej, kluczowej dla funkcjonowania każdej komórki w ciele. Dodatkowo neutralizuje wolne rodniki, stymuluje syntezę naturalnych, endogennych antyoksydantów. Chroni błony komórkowe przed szkodliwym wpływem wolnych rodników oraz zmniejsza ryzyko niedotlenienia komórek.
  • Resweratrol – antyoksydant obecny w czerwonym winogronie, który wykazuje właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne.
  • Ekstrakt z zielonej herbaty – zawiera polifenole, które działają antyoksydacyjnie i przeciwzapalnie. Pomaga w ochronie skóry przed uszkodzeniem spowodowanym przez promieniowanie UV.
  • Kwas ferulowy – antyoksydant obecny w niektórych roślinach, który pomaga w ochronie skóry przed promieniowaniem UV i wolnymi rodnikami.

Serum antyoksydacyjne – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Sprawdzając skład serum antyoksydacyjnego przed zakupem, należy pamiętać, że aby składnik wykazywał działanie ochronne dla skóry, a nie jedynie pełnił rolę przeciwutleniacza formulacji musi znajdować się w pierwszej części składu a nie pod koniec listy. Najlepiej szukać serum z deklarowaną zawartością danego antyoksydantu, ponieważ stężenie składnika ma znaczący wpływ na jego skuteczność.

Warto wybierać kosmetyki zawierające korzystne połączenia antyoksydantów:

  • koenzym Q10 + witamina E,
  • witamina C + witamina E + kwas felurowy,
  • witamina C + resweratrol,
  • witamina C+ niacynamid,
  • witamina C + kwas ferulowy,
  • kwas ferulowy + witamina E.

Powyższe połączenia antyoksydantów nie są przypadkowe. Jedne antyoksydanty mogą regenerować drugie. Na przykład koenzym Q10 i witamina C regenerują witaminę E.

Serum antyoksydacyjne a rodzaj cery

W zależność od potrzeb skóry warto wybrać serum antyoksydacyjne zawierające składniki aktywne o działaniu ukierunkowanym na dany problem. Do pielęgnacji cery z przebarwieniami świetnie sprawdzi się serum z witaminą C lub kwasem ferulowym. Niacynamid i zielona herbata sprawdzą się do cery trądzikowej, a w przypadku wyjątkowo wrażliwej skóry najlepiej postawić na witaminę E.

Sprawdź, jakie kosmetyki do pielęgnacji twarzy z antyoksydantami znajdziesz na Aptelia.pl

Jak poprawnie stosować serum antyoksydacyjne?

Serum antyoksydacyjne jest szczególnie korzystne, gdy stosuje się je rano. Skóra w ciągu dnia jest narażona na szkodliwe działanie promieni UV i zanieczyszczeń środowiskowych. Jednocześnie nie ma żadnych przeciwwskazań do stosowania kosmetyków o działaniu antyoksydacyjnym również na noc. Serum należy aplikować na oczyszczoną skórę twarzy, rano przed nałożeniem kremu z filtrem UV, a wieczorem przed kremem nawilżającym.

Antyoksydanty należy stosować cały rok, ponieważ poziom promieniowania UVA, odpowiedzialnego za powstawanie wolnych rodników i uszkodzenia DNA komórek, zimą i latem jest tak samo wysoki. Zmianom sezonowym ulega jedynie ilość promieniowania UVB.

Bibliografia

  1. J. Marwicka, A. Zięba, Antyoksydanty jako obrona przed reaktywnymi formami tlenu, „Aesthetic Cosmetology and Medicine” nr 6 2021.
  2. M. Rutkowski, T. Matuszewski, J. Kędziora i in., Witaminy E, A i C jako antyoksydanty, Polski Merkuriusz Lekarski 2010.
  3. J. Marwicka, A. Gałuszka, Zastosowanie preparatów witaminowych w procesie pielęgnacji skóry, „ Aesthetic Cosmetology and Medicine”, nr 4 2021.
  4. W. Czerwonka, D. Puchalsa, R. Zarzycka-Bienias i in., Zastosowanie witaminy E w kosmetologii, „Kosmetologia Estetyczna”, nr 1 2019.

Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij