Trądzik na twarzy u młodej kobiety, która przegląda się w lustrze w łazience
Zdrowie i uroda Paulina Bulek
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 19649 razy

Jak pozbyć się trądziku? Czy istnieją domowe sposoby na trądzik?

Trądziku nie należy lekceważyć. Jest on bowiem jednostką chorobową i powinien go leczyć dermatolog. Samodzielne usuwanie zmian najczęściej nie przynosi oczekiwanego skutku, a może tylko pogorszyć stan skóry i nasilić objawy.

Spis treści


  1. Czym jest trądzik?
  2. Jakie są przyczyny powstawania trądziku?
  3. Jak można pozbyć się trądziku domowymi sposobami?
  4. Jak można wyleczyć trądzik?

O cerę trądzikową trzeba umiejętnie dbać. Nie można się łudzić, że problem sam zniknie. Trzeba podjąć leczenie u dermatologa i pomóc sobie w pielęgnacji wizytami u kosmetyczki.

Czym jest trądzik?

Najczęściej trądzik pojawia się u nastolatków. Przytrafia się też czasami osobom dorosłym. Wygląda nieestetycznie. Jest bolesny, powoduje duży dyskomfort, a dodatkowo obniża poczucie własnej wartości. Niestety jest chorobą przewlekłą. Do jego głównych objawów należy pojawianie się zaskórników. Najczęściej umiejscawiają się one na twarzy lub plecach, które są miejscami najbardziej podatnymi na łojotok.

Na szczęście trądzikiem nie można się zarazić od drugiej osoby. Skłonność do trądziku może być rodzinna i przekazywana w genach. Pojawia się także jako reakcja zapalna lub odpowiedź układu odpornościowego na jakiś czynnik. Może też mieć charakter zakażenia bakteryjnego na obszarze, gdzie jest większa produkcja łoju. Czasami osoby zmagające się z zaburzeniami hormonalnymi doświadczają nasilonego trądziku. Podobnie dzieje się właśnie w okresie dojrzewania, gdy w młodym ciele szaleją hormony.

Przeczytaj: Czyrak, jak powstaje, jak się go leczy?

Jakie są przyczyny powstawania trądziku?

Do głównych przyczyn powstawania trądziku można zaliczyć:

  • czynniki genetyczne

  • zaburzenia hormonalne w organizmie

  • nadmierną produkcję sebum

  • złą pielęgnację skóry trądzikowej

  • pozostawanie pod wpływem długotrwałego stresu

  • nieodpowiednią dietę

  • nadmierne rozmnażanie się bakterii na powierzchni skóry trądzikowej

  • słabe nawodnienie organizmu

  • niedobory witaminowe i pierwiastkowe w organizmie

  • okres dojrzewania.

Przyczyny te mogą występować pojedynczo, ale mogą też pojawić się w całych zespołach i powodować nasilanie się objawów trądzikowych. Trzeba umiejętnie dbać o cerę dotkniętą trądzikiem, by złagodzić stan zapalny i przyspieszać gojenie się zmian. Należy postępować tak, by nie zaogniać istniejących zmian, ale też nie przyczyniać się do powstawania nowych.

Przeczytaj również: Jak działa olejek z drzewa herbacianego? Jak go stosować?

Powiązane produkty

Jak można pozbyć się trądziku domowymi sposobami?

Walka z trądzikiem przebiega wielotorowo. Jest długotrwałym i żmudnym procesem. Przede wszystkim trzeba udać się do lekarza dermatologa, który obejrzy zmiany trądzikowe i wdroży odpowiednie leczenie.

Jeśli pojawi się trądzik na twarzy i plecach, to trzeba postępować z nim bardzo delikatnie. Należy myć twarz delikatnym żelem do mycia twarzy. Nie powinno się stosować żeli i mydeł antybakteryjnych. Mają one działanie wysuszające i mogą podrażnić wrażliwą skórę. Główną przyczyną trądziku są zmiany hormonalne zachodzące w organizmie, a nie nadmiar bakterii na skórze.

Dobrą praktyką po umyciu twarzy jest jej przetarcie tonikiem. Dzięki niemu ujścia gruczołów łojowych ulegną zwężeniu. Trzeba wybierać toniki bez alkoholu. Alkohol podrażnia skórę, wysusza ją i przez to pobudza gruczoły łojowe do jeszcze większej pracy. Po tonizowaniu twarzy można na nią nałożyć krem nawilżający.

Przy trądziku nie wolno stosować peelingów mechanicznych. Drobinki mogłyby podrażnić skórę i spowodować zaognienie zmian. Można natomiast robić peeling enzymatyczny, który działa rozpuszczająco na martwe komórki naskórka. Powstaje na bazie enzymów ziołowych i roślinnych. Dzięki regularnemu peelingowi zmniejszy się przetłuszczenie skóry, zwężą się pory, a skóra się wygładzi.

Jeśli pojawia się problem z punktowymi zmianami trądzikowymi, to można sobie z nimi poradzić, stosując sztyft na wypryski. Bardzo często ma on w swoim składzie kwas salicylowy i olejek z drzewa herbacianego, a także substancje działające łagodząco.

Przy trądziku należy unikać opalania się. Słońce wysusza skórę i przez to prowokuje ją do nadmiernej produkcji sebum, a co za tym idzie – trądzik na twarzy i plecach się nasila.

Wśród domowych sposobów radzenia sobie z trądzikiem znajduje się też dieta. Bardzo istotny wpływ na stan skóry ma to, co się je. Należy wyeliminować fast foody, tłuste dania, przetworzone produkty. Dobrze jest wprowadzić więcej warzyw i owoców, a także jeść dobrze zbilansowane, pełnowartościowe posiłki.

Nie powinno się samodzielnie wyciskać pryszczy. Najlepiej wybrać się do kosmetyczki na zabieg oczyszczania twarzy i maseczki, które zwężą pory i nawilżą twarz.

Przeczytaj także: Trądzik różowaty

Jak można wyleczyć trądzik?

Nie powinno się walczyć z trądzikiem na własną rękę, szczególnie gdy jest on mocno nasilony. Konieczne jest udanie się do lekarza dermatologa. Zleci on potrzebne badania, a gdy będzie trzeba, odeśle do endokrynologa. W cięższych przypadkach trądziku niezbędna okazuje się antybiotykoterapia. Może wystarczyć miejscowe stosowanie maści z antybiotykiem lub trzeba przyjmować leki doustnie. Leczenie trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy.

Bibliografia

  1. D. Nowicka, Dermatologia. Ilustrowany podręcznik dla kosmetologów, Wydawnictwo KosMeD, Wrocław 2014.

  2. G.F. Webster, A.V. Rawling, Trądzik – diagnostyka i leczenie, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2009.

  3. K. Janda, M. Chwiłkowska, Trądzik pospolity – etiologia, klasyfikacja, leczenie, „Roczniki Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie” 2014.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij