Pielęgnacja twarzy kobiety w łazience przed lustrem
Zdrowie i uroda Sylwia Brodniewska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 5796 razy

Prawidłowa pielęgnacja twarzy rano i wieczorem

Zachowanie pięknej i zdrowej skóry jest ważne dla większości kobiet. Stosowanie odpowiednich kosmetyków poprawia nawilżenie, zmniejsza zmarszczki czy widoczność przebarwień. Poranna pielęgnacja twarzy powinna różnić się od wieczornej nie tylko stosowanymi kosmetykami, ale także czasem, jaki poświęca się na nią.

Spis treści


  1. Poranna pielęgnacja twarzy
  2. Oczyszczanie twarzy
  3. Tonizacja twarzy
  4. Nawilżanie twarzy
  5. Wieczorna pielęgnacja

Poranna pielęgnacja twarzy składa się z oczyszczania, tonizowania i nawilżania. Te trzy kroki pozwolą cieszyć się zadbaną cerą. Warto pamiętać o stosowaniu filtrów UV, które opóźnią oznaki starzenia się skóry, a także zapobiegną pojawieniu się przebarwień. Wieczorna rutyna natomiast jest dokładniejsza. Poza demakijażem, oczyszczaniem i tonizacją warto sięgnąć po produkty, które jeszcze silniej zadziałają na skórę. Dobrym rozwiązaniem jest także wykonywanie regularnego masażu twarzy, który pozwoli na poprawę jej owalu i ogólnego samopoczucia.

Kup w aptece: Kosmetyki do pielęgnacji twarzy

Poranna pielęgnacja twarzy

Pielęgnacja twarzy ma ogromny wpływ na to, jak wygląda skóra. Prawidłowo dobrane kosmetyki, a także umiejętne ich stosowanie poprawia jej jakość. Poranna pielęgnacja twarzy powinna różnić się od wieczornej. Bardzo ważne jest stosowanie kosmetyków, które pozwolą nałożyć makijaż (ma on przetrwać wiele godzin). Poranny plan pielęgnacji twarzy zakłada oczyszczanie, tonizację i nawilżanie. Należy pamiętać, że świadoma pielęgnacja twarzy powinna być wykonywana regularnie, codziennie po przebudzeniu, przy użyciu odpowiednio dobranych kosmetyków.

Oczyszczanie twarzy

Pierwszym etapem codziennej pielęgnacji jest poranne oczyszczanie twarzy. Nie należy go mylić z demakijażem, który jest czynnością wykonywaną wieczorem. Oczyszczanie twarzy pozwala usunąć kurz, zanieczyszczenia, nadmiar sebum czy martwy naskórek. Poranne oczyszczanie usuwa z twarzy pozostałości po kosmetykach zastosowanych podczas wieczornej pielęgnacji. Do oczyszczania można użyć pianki, żelu czy pasty. Warto również sięgnąć po płyn micelarny, jednak należy pamiętać, że jest to jedynie wstęp do oczyszczania. Koreańska pielęgnacja twarzy zakłada kilka etapów pielęgnacji twarzy, a każdy z nich składa się z określonych kroków. Produkt przeznaczony do oczyszczania twarzy powinien być dobrany do jej potrzeb. Każdy rodzaj cery wymaga innego kosmetyku.

Powiązane produkty

Tonizacja twarzy

Kosmetyki stosowane do oczyszczania twarzy często zaburzają jej prawidłowe pH. Tonizowanie ma na celu przywrócenie go. Lekko kwasowy odczyn skóry chroni ją przed namnażaniem się drobnoustrojów, które powodują trądzik czy inne niedoskonałości. Do tonizacji można użyć toniku lub hydrolatu w sprayu. Stosowany regularnie pozytywnie wpływa na wygląd cery. Delikatne, naturalne hydrolaty mogą być również wykorzystywane w ciągu dnia, aby odświeżyć wygląd skóry.

Sprawdź ofertę: Toniki

Nawilżanie twarzy

Dbanie o odpowiedni poziom nawilżenia cery jest bardzo ważny w codziennej pielęgnacji. Należy pamiętać, że każda cera, także tłusta i trądzikowa, potrzebuje nawilżenia. Na rynku jest wiele kremów. Różnią się od siebie składem i ceną. Wybierając najlepszy dla siebie, warto kierować się składem i potrzebami skóry, a nie reklamą czy rekomendacją koleżanek. To, co sprawdza się w pielęgnacji jednej cery, może nie być odpowiednie dla innej. Krem nawilżający ma na celu zatrzymanie wilgoci wewnątrz naskórka.

Rano należy sięgać po kremy z filtrem UV, które chronią skórę twarzy przed promieniowaniem słonecznym. Można wybrać krem nawilżający, zawierający filtry lub przeznaczony jedynie do ochrony przed słońcem. Cerę należy chronić przez cały rok, nie tylko w słoneczne dni.

Warto wiedzieć: Krem na mróz, jaki wybrać?

Podczas porannej pielęgnacji nie można zapominać o kremie pod oczy. Powinno się nakładać go w pierwszej kolejności, zaraz po tonizacji. Skóra pod oczami jest bardzo cienka i wrażliwa. Szybciej widać na niej pierwsze oznaki starzenia się, odwodnienie czy brak snu. Krem pod oczy powinien ją nawilżać i regenerować. Często ma on właściwości rozświetlające oraz przeciwzmarszczkowe. Szukając najlepszego, warto kierować się potrzebami swojej skóry.

Wieczorna pielęgnacja

Wieczorna pielęgnacja pozwala na przygotowanie skóry do snu. Zazwyczaj wieczorem każdy z nas ma więcej czasu niż rano, dlatego pielęgnacja może być wieloetapowa. Japońska pielęgnacja twarzy składa się z 10, a czasem 12 kroków. Nie musimy ich wszystkich wykonywać, aby zachować zdrową i promienną cerę. Podstawą wieczornej pielęgnacji jest demakijaż. Pozwala on usunąć makijaż, zanieczyszczenia, sebum czy kurz. Powinien być dokładny, dlatego zaleca się używania przynajmniej dwóch kosmetyków. Pierwszym należy dobrze usunąć pozostałości z cery, a drugim – oczyścić ją. Produktów do oczyszczania i demakijażu jest wiele, dlatego warto sięgnąć po ten, który sprawdza się najlepiej. Skuteczne oczyszczanie jest wtedy, kiedy na twarzy nie ma już resztek makijażu i jest ona gotowa na kolejne kroki.

Wieczór to dobry moment, by nałożyć serum. Można sięgnąć po retinol, witaminę C lub kwasy, które pomogą w regeneracji skóry, zmniejszą przebarwienia czy zmarszczki. Rozpoczynając swoją przygodę z serum, należy stosować je co drugi dzień, w mniejszym stężeniu, aby nie doprowadzić do podrażnienia skóry.

Raz, maksymalnie dwa razy w tygodniu warto złuszczać naskórek. Dzięki temu będzie on bardziej miękki, a skóra promienna. Do wyboru są peelingi enzymatyczny i drobnoziarniste, które pozwolą na usunięcie martwego naskórka, oczyszczenie skóry i zregenerowanie jej.

Sprawdź: Jak złuszczać naskórek? Sprawdzone metody

Na zakończenie wieczornej pielęgnacji należy nałożyć krem. Wieczorem można sobie pozwolić na cięższy, zawierający mocniejsze składniki. Warto postawić na regenerację, odżywienie czy spowolnienie starzenia się skóry. Męska pielęgnacja twarzy jest podobna do tej wykonywanej przez kobiety. Panowie powinni również regularnie dbać o swoją skórę twarzy.

Bibliografia

  1. A. Kołodziejczak, Kosmetologia 1, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 2020.

  2. B. Społowicz, Skin coach. Twoja droga do pięknej i zdrowej skóry, Wydawnictwo Otwarte, Kraków 2016.

  3. E. Herbert, Beauty food, Wydawnictwo Muza, Warszawa 2017.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij