Kobieta smarująca kremem swoją twarz w zimę
Zdrowie i uroda Anna Gilewska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 1016 razy

Krem na mróz, jaki wybrać?

Skóra poza tym, że jest wyznacznikiem piękna i zdrowia, spełnia szereg zadań, ważnych dla funkcjonowania organizmu. Z tego względu należy ją odpowiednio pielęgnować przez cały rok. Ważna jest nie tylko ochrona przed promieniowaniem ultrafioletowym, ale także przed zimnem, mrozem, wiatrem oraz ogrzewanym powietrzem w pomieszczeniach. Szczególnie wrażliwa na mróz ze względu na budowę jest skóra niemowląt i dzieci, o którą należy dbać w sposób szczególny. W artykule omówiono problematykę doboru kremu na mróz zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. 

Spis treści:


  1. Dlaczego należy stosować krem na mróz?
  2. Co powinien zawierać krem na zimę?
  3. Kremy na zimę dla dzieci
  4. Jak dobrać krem na zimę do typu cery?

Dlaczego należy stosować krem na mróz? 

Zima to czas, kiedy skóra narażona jest na działanie skrajnych temperatur, co osłabia jej mechanizmy obronne, dlatego tak ważne jest dostarczanie jej substancji, które odbudują warstwę lipidową oraz zapewnią naprawę powstałych mikrouszkodzeń naskórka. Najwięcej uwagi należy poświęcić skórze bezpośrednio narażonej na działanie zimna – twarzy oraz dłoni. 

Bez dodatkowej pielęgnacji dostosowanej do indywidualnych potrzeb skóry może dojść do przemarznięcia, a nawet odmrożeń. Już delikatne przemarznięcie skutkuje pękaniem naczynek krwionośnych. 

Nie każdy zdaje sobie sprawę z konieczności stosowania fotoprotekcji zimą. Promienie UVB, które odbijają się od jasnego śniegu, mogą doprowadzić do oparzeń słonecznych. Natomiast promieniowanie UVA jest jedną z głównych przyczyn przedwczesnego starzenia się skóry. 

Przeczytaj również: Czym są filtry chemiczne? Jakie mają zastosowanie w kosmetyce?

Co powinien zawierać krem na zimę? 

Zimą zaleca się stosowanie kremów odżywczo-ochronnych z filtrami SPF minimum 15. Krem do twarzy na zimę powinien zawierać, m.in.: lipidy, ceramidy, witaminy A, E, i F, alantoinę, bisabolol lanolinę i kwas hialuronowy. 

Lipidy to grupa substancji organicznych pochodzenia roślinnego oraz zwierzęcego. Są one złożone przede wszystkim z ceramidów, kwasów tłuszczowych oraz cholesterolu i fosfolipidów. Do lipidów roślinnych należą: oleje (np. arganowy, z nasion wiesiołka, z ogórecznika lekarskiego, rycynowy, z owoców awokado, migdałowy, z kiełków zbóż, lniany czy masło shea) oraz kwasy NNKT (nazywane witaminą F), czyli niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe.  

Ich działanie polega na: zapobieganiu utraty wody z naskórka, poprawie nawilżenia skóry, zmiękczaniu i regeneracji naskórka oraz zmniejszeniu stanów zapalnych i dyskomfortu, spowodowanych świądem oraz przesuszeniem skóry. Do NNKT należą: 

  • kwas arachidowy, 

  • kwas oleinowy (omega-9),

  • kwas linolenowy (omega-3),  

  • kwas linolowy (działanie kwasu linolowego omega-6 przy cerze suchej polega na wzmocnieniu bariery lipidowej naskórka, zapobieganiu łuszczeniu się skóry i umożliwieniu produkcji ceramidów, omawiany kwas jest także doskonałym wyborem przy cerze tłustej, ponieważ nie dość, że chroni przed utratą wody, to jeszcze reguluje pracę gruczołów łojowych, redukuje zaskórniki i odblokowuje pory skóry). 

Ceramidy budują cement międzykomórkowy, który spaja komórki warstwy rogowej naskórka, czyli korneocyty. Głównym zadaniem cementu międzykomórkowego jest ochrona przed parowaniem wody z naskórka. Razem z kwasami tłuszczowymi i cholesterolem tworzą płaszcz wodno-lipidowy skóry. 

Dłonie są kolejną częścią ciała narażoną na działanie zimna i mrozu, o którą trzeba zadbać. Krem do rąk na zimę powinien mieć w składzie, np. ceramidy, witaminy oraz kwas hialuronowy. 

Zobacz nasze propozycje: Kremy do twarzy

Powiązane produkty

Kremy na zimę dla dzieci  

Skóra niemowląt różni się od w pełni wykształconej skóry dorosłych. Poza 5 razy cieńszym naskórkiem, ich warstwa rogowa stanowi warstwę przepuszczalną, co ma swoje konsekwencje. Należą do nich: większa wrażliwość na substancje pochodzące z zewnątrz, które łatwiej wnikają do organizmu czy szybsza utrata wody ze skóry. U niemowlaków występuje także nieszczelność bariery skórno-naskórkowej, której wynikiem jest przesuszenie skóry. 

Krem na zimę dla niemowląt nie powinien zawierać w składzie wody, która w niskich temperaturach zamarza i uszkadza delikatny naskórek niemowlaka. Krem na mróz dla niemowląt powinien zawierać m.in. emolienty i ceramidy.  

Należy wybierać preparaty dedykowane ochronie skóry przed zimnem, wiatrem i mrozem, które można stosować od 1. dnia życia. Kremy na mróz dla dzieci powinny także posiadać filtry UV, chroniące skórę przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. 

Sprawdź ofertę: Kremy dla dzieci

Jak dobrać krem na zimę do typu cery? 

Każdy typ cery ma swoje cechy szczególne, które decydują o tym, w jaki sposób radzi sobie ona z ochroną przed czynnikami zewnętrznymi, w tym zimnem i mrozem. Warto pamiętać, że dobór właściwego kremu do rodzaju cery ma kluczowe znaczenie dla jej prawidłowego funkcjonowania.  

Krem na zimę do cery naczynkowej 

Krem na zimę do cery naczynkowej i wrażliwej z tendencją do pękania naczynek poza składnikami nawilżającymi oraz uszczelniającymi płaszcz lipidowy skóry, powinien także zawierać składniki aktywne: 

  • wzmacniające naczynka krwionośne, takie jak, np.: wyciąg z kasztanowca, arniki oraz ruszczyka kolczastego; 

  • uszczelniające i obkurczające naczynia krwionośne skóry, np.: witaminy C i K. 

Przeczytaj: Pajączki na twarzy, pękające naczynka na twarzy, jak pielęgnować?

Kram na mróz do cery suchej  

Krem ochronny na zimę do cery suchej powinien uzupełniać braki naturalnego czynnika nawilżającego (NMF), który składa się przede wszystkim z aminokwasów, mocznika oraz mleczanów. 

Krem na mróz do cery suchej powinien ograniczać utratę wody z naskórka oraz dostarczać jej lipidów, witamin oraz substancji odżywczych, ochronnych i zmiękczających. Pomocne przy jej pielęgnacji będą następujące składniki: 

  • alantoina lub bisabolol; 

  • witaminy A, E (tocopherol) i F; 

  • oleje: arganowy, jojoba, ze słodkich migdałów czy makadamii.

Przeczytaj więcej: Sucha skóra – przyczyny, pielęgnacja, domowe sposoby 

Krem na wiatr i mróz do cery tłustej i mieszanej 

Krem na mróz, który nadaje się do cery tłustej i mieszanej powinien zawierać emolienty, które nie doprowadzą do zapchania porów skóry i pogłębienia zmian trądzikowych. Krem na wiatr i mróz do cery tłustej lub mieszanej może zawierać substancje, takie jak: alantoina, wyciąg z nagietka i kasztanowca oraz kwas linolowy omega 6. 

Bibliografia

R. Glinka, M. Glinka, „Receptura kosmetyczna z elementami kosmetologii tom 1”, Oficyna Wydawnicza MA, Łódź 2008, s. 253-259, 317-318 

E. Lamer-Zarawska, C. Chwała, A. Gwardys,„Rośliny w kosmetyce i kosmetologii przeciwstarzeniowej”, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012, s. 131,140-148, 295 

M-C. Martini, „Kosmetologia i farmakologia skóry”, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2009, s. 71-76, 105-113 

M. Petk, „Gdy w policzki szczypie mróz…”, Beauty Forum 1-2/2013, s. 16-19 


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij