zaczerwieniona po opalaniu skóa
Zdrowie i uroda Emilia Kruszewska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 10662 razy

Oparzenie słoneczne – jak ukoić skórę?

Oparzenia słoneczne objawiają się silnie piekącą i mocno zaczerwienioną skórą. Podrażnienie zwykle pojawia się po 2 godzinach po ekspozycji. Silne oparzenie słoneczne może wywołać stan zapalny tkanki, wyprysk z wysiękiem i obrzęk naczynioruchowy. Sprawdź, jak ukoić czerwoną skórę po opalaniu.

Spis treści


  1. Objawy oparzenia słonecznego
  2. Jak ukoić oparzenia słoneczne?
  3. Czerwona skóra po opalaniu – kiedy do lekarza?
  4. Profilaktyka ochrony skóry przed oparzeniem

Po opalaniu twoja skóra jest mocno zaczerwieniona, piecze  lub swędzi? Długotrwała ekspozycja na słońce może skutkować pojawiającymi się na skórze odczynami i silnymi zaczerwienieniami, które wskazują na oparzenia słoneczne. Powstają na skutek działania promieni UVB, które są odpowiedzialne za uszkodzenie naskórka. Ulgę piekącej i podrażnionej skórze przyniosą okłady z kosmetyków łagodząco-regenerujących.

Sprawdź ofertę: Sprawdzone kosmetyki do opalania

Objawy oparzenia słonecznego

Czerwona skóra po opalaniu jest najczęściej objawem oparzenia słonecznego. Rumień zwykle pojawia się po 2–4 godzinach od ekspozycji na promieniowanie. W niektórych przypadkach może dojść do opóźnionej reakcji i zaczerwienienia skóry nawet po 24 godzinach od ekspozycji.  Wraz z rumieniem skóra staje się bolesna i piekąca.


Oparzenie słoneczne I stopnia to łagodna postać oparzenia, objawiająca się rozległym rumieniem, utrzymującym się nawet dwie doby. Skóra jest bolesna, szorstka i ciepła w dotyku. Zaczerwienieniu towarzyszy również świąd lub silne pieczenie. Aplikacja panthenolu lub chłodne okłady z wody szybko przynoszą ulgę i ukojenie, a skóra wraca zwykle do normalnego stanu po trzech dobach. W wyniku silnego przesuszenia i utraty wody pod wpływem działania słońca skóra zaczyna się łuszczyć, co wskazuje na zachodzące procesy regeneracji.

Oparzenie słoneczne II stopnia to cięższa postać oparzenia, objawiająca się silnym zaczerwienieniem, opuchlizną i pęcherzami. W wyniku uszkodzenia komórek skóry i rozwoju stanu zapalnego tkanki dochodzi do obfitego wysięku surowiczego.

W przypadku oparzenia II stopnia ogólnodostępne środki kojące, a nawet okłady z wody nie przynoszą efektów. Konieczny jest kontakt z lekarzem i zastosowanie preparatów osuszających, a czasem sterydów. W przypadku pękania pęcherzy i powstawania otwartych ran wzrasta ponadto ryzyko rozwoju zakażenia patogenami. W takim przypadku lekarz zaleca stosowanie środków antybakteryjnych, bardzo dokładną, regularną higienę oparzonych miejsc i dezynfekcję skóry.

W obu przypadkach nasilenie rumienia skóry następuje po około 24 godzinach od momentu ekspozycji na słońce. Wielokrotne ostre oparzenia słoneczne w dzieciństwie, zwiększają ryzyko rozwoju nowotworów skóry w wieku dorosłym.

Przeczytaj również: Uczulenie na słońce - czym jest i jak się objawia?

Jak ukoić oparzenia słoneczne?

Z uwagi na wysokie prawdopodobieństwo rozwoju stanu zapalnego tkanki w wyniku silnego promieniowania UV warto zastosować niewielkie lub średnie dawki aspiryny, która ma działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Czerwoną skórę po opalaniu należy ukoić okładami z chłodnej wody lub dostępnymi w aptece zawiesinami schładzającymi skórę. Wysoką skuteczność przynosi aplikacja d-panthenolu, który ma silne właściwości kojące, przeciwzapalne, antybakteryjne i przeciwbólowe. Środek z d-panthenolem należy stosować przez kilka dni od wystąpienia zaczerwienienia, w celu wspomagania procesów regeneracji i odbudowy uszkodzonych komórek skóry.

Ulgę w pieczeniu przyniesie woda termalna. Substancja ta natychmiast przywraca komfort nawilżenia i zapobiega nadmiernemu łuszczeniu się naskórka. Skuteczność w ukojeniu poparzonej skóry wykazują również preparaty zawierające w składzie witaminy A i E, aloes, wodę kokosową, kwas hialuronowy. Domowym sposobem na złagodzenie skutków oparzeń słonecznych jest aplikacja maślanki na skórę.

Bardzo ważne przy oparzeniach słonecznych skóry jest nawadnianie organizmu od wewnątrz. Należy pamiętać również o unikaniu ciepłych kąpieli i stosowaniu kosmetyków zawierających alkohol. Ukojenie skóry po opalaniu warto stosować regularnie, bez względu na to, czy doprowadziliśmy do jej poparzenia czy nie. Dlatego, kompletując kosmetyki z SPF, warto pamiętać o produkcie przeznaczonym do pielęgnacji skóry po opalaniu.

Przeczytaj także: Mądre opalanie – jak się ładnie opalić?

Powiązane produkty

Czerwona skóra po opalaniu – kiedy do lekarza?

Oparzenie słoneczne skóry może mieć nieprzyjemne skutki zdrowotne, których nie należy lekceważyć. Jeśli w miejscu zaczerwienienia skóra jest opuchnięta, pojawiają się bąble z wysiękiem surowiczym, należy skonsultować się z lekarzem. Alarmujące objawy to również gorączka, osłabienie i dreszcze.

Profilaktyka ochrony skóry przed oparzeniem

Aby uniknąć oparzenia skóry lub innych nieprzyjemnych skutków, stosuj się do zaleceń:

  • unikaj bezpośredniej ekspozycji na słońce w godzinach 11–15, kiedy przypada szczyt promieniowania UV;
  • przez cały rok, przed każdym wyjściem z domu stosuj ochronę przeciwsłoneczną, sięgając po filtry SPF 15 zimą i SPF 30 lub SPF 50 latem;
  • chroń skórę odzieżą przewiewną, np. wykonaną z lnu;
  • opalając się, pamiętaj o reaplikacji filtrów, tym bardziej po każdorazowym wyjściu z wody;
  • zawsze po kąpielach słonecznych stosuj kosmetyki łagodzące, kojące i nawilżające;
  • bezpośrednio przed planowaną ekspozycją na słońce nie depiluj i nie peelinguj skóry, podrażniona zabiegami, staje się jeszcze bardziej podatna na uszkodzenia.

A: Emilia Kruszewska
Z: lek. Agnieszka Żędzian

Bibliografia

  1. A. Wojas-Pelc, A.K. Jaworek, L. Rajzer, Choroby skóry związane z działaniem promieniowania słonecznego – przegląd wybranych zagadnień, „Family Medicine & Primary Care Review” 2007, Vol 9, nr 1, str. 131–135.

Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij