zaczerwienione po opalaniu plecy
Zdrowie i uroda Emilia Kruszewska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 22197 razy

Uczulenie na słońce – czym jest i jak się objawia?

 Uczulenie na słońce objawia się wypryskiem, który jest często mylony z oparzeniem słonecznym. Zmiany przybierają postać grudek i pęcherzyków z wysiękiem. Do rozwoju uczulenia na słońce dochodzi w wyniku nieprawidłowej reakcji skóry i układu odpornościowego na promieniowanie słoneczne.

Spis treści


  1. Przyczyny reakcji alergicznej na słońce
  2. Objawy alergii na słońce
  3. Leczenie alergii na słońce
  4. Ochrona skóry przed słońcem

Uczulenie na słońce to przypadłość dotykająca szczególnie osoby z jasną karnacją i podatne na oparzenia słoneczne. Alergia objawia się zmianami skórnymi w postaci pokrzywki, zaczerwienionych grudek z wysiękiem i silnego świądu. Pacjentom z nasilonymi dolegliwościami zaleca się stosowanie leków antyhistaminowych. Niezbędna jest również odpowiednia ochrona skóry przed działaniem promieniowania słonecznego.

Sprawdź również: Jak pozbyć się pokrzywki alergicznej? Przyczyny, objawy, leczenie

Przyczyny reakcji alergicznej na słońce

Jednoznaczne przyczyny alergii na słońce nie są do końca jasne. Prawdopodobnie reakcja skórna powstaje w wyniku nieprawidłowej odpowiedzi układu immunologicznego na promieniowanie słoneczne, które organizm traktuje jako intruza. Reakcje fotoalergiczne mogą powstać również w wyniku działania czynnika fotouczulającego, np. leków (antybiotyków, antydepresantów, preparatów – przeciwgrzybiczych, przeciwbólowych, przeciwmalarycznych, nasercowych i środków stosowanych w leczeniu trądziku), aplikowanych na skórę kosmetyków, perfum, niektórych pokarmów. Aby doszło do pojawienia się alergicznych zmian skórnych, niezbędny jest wcześniejszy kontakt z alergenem, którego działanie zostaje nasilone pod wpływem słońca. W wyniku działania UV w komórkach skóry powstają ponadto wolne rodniki, które uszkadzają keratynocyty, osłabiając naturalną reakcję obronną skóry na promieniowanie.

Kup w aptece: Kosmetyki po opalaniu

Objawy alergii na słońce

Alergia na słońce to przypadłość, która dotyka niewielką grupę osób. Najbardziej narażone są kobiety o jasnej karnacji, mieszkające w krajach, w których do nasilenia promieniowania słonecznego dochodzi tylko w miesiącach letnich i wiosennych. Osoby, mieszkające w miejscach, w których intensywne promieniowanie słoneczne występuje przez większą część roku, mają naturalnie wytworzoną tolerancję słoneczną. Alergia objawia się pod postacią zmian skórnych, zlokalizowanych na szyi, ramionach, podudziach, dłoniach, klatce piersiowej. U niektórych osób dodatkowo pojawiają się dolegliwości ogólne.

Objawy alergii na słońce:

  • pokrzywka słoneczna w postaci swędzących, czerwonych wykwitów,

  • drobna i silnie piekąca wysypka,

  • płaskie pęcherze (pokrzywka) z treścią surowiczą,

  • silny świąd skóry bez wyraźnych zmian w postaci krostek/grudek,

  • zaczerwienienie skóry,

  • obrzęk naczynioruchowy,

  • dreszcze,

  • bóle głowy,

  • złe samopoczucie,

  • świszczący oddech,

  • nudności.

Objawy alergii w postaci zmian skórnych zwykle pojawiają się najpóźniej do 2 godzin od ekspozycji na słońce. W niektórych przypadkach reakcja alergiczna bywa opóźniona, a objawy pojawiają się nawet po dwóch dniach od ekspozycji. Skórna reakcja alergiczna na słońce utrzymuje się kilka godzin, a następnie znika samoistnie, nie pozostawiając żadnych śladów.

Przeczytaj również: Pieczenie skóry pod lupą – przyczyny, charakterystyka, łagodzenie

Powiązane produkty

Leczenie alergii na słońce

Słaba postać alergii na słońce nie wymaga leczenia. Poprawę może przynieść stopniowe przyzwyczajanie skóry do ekspozycji słonecznej. Skuteczność w pobudzeniu naturalnej obrony przeciwsłonecznej skóry przynoszą preparaty z beta-karotenem, które warto zacząć przyjmować na początku wiosny. Osoby borykające się z silnymi reakcjami alergicznymi przed ekspozycją na słońce mogą sięgnąć po lek przeciwhistaminowy. Aby złagodzić swędzące zmiany skórne, warto zastosować krem zawierający hydrokortyzon (pamiętając, by po aplikacji produktu unikać ekspozycji słonecznej). W przypadkach ciężkich reakcji alergicznych niezbędne może być zastosowanie kremu kortykosteroidowego lub fototerapii. Jeśli istnieje podejrzenie alergii pokarmowych lub kontaktowych, np. na kosmetyki, której objawy nasilają się pod wpływem działania słońca, niezbędne jest wykonanie diagnostyki laboratoryjnej panelu alergicznego. Znalezienie źródła, które aktywuje reakcje alergiczne skóry na słońce, pomoże ustalić dalsze postępowanie.

Warto wiedzieć: Jaki filtr do opalania kupić?

Ochrona skóry przed słońcem

Właściwa ochrona skóry przed słońcem jest podstawą w łagodzeniu alergii, ale też skuteczną profilaktyką przed procesami starzenia i rozwojem chorób, m.in. raka skóry. Kremy przeciwsłoneczne należy stosować przez cały rok. Zimą wystarczającą ochroną jest stosowanie kremów z SPF 15, wiosną i latem należy sięgnąć po mocniejszą ochronę SPF 30 lub SPF 50. Kosmetyk powinien zapewnić osłonę zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB. Krem należy aplikować minimum 20 minut przed ekspozycją na słońce, a po kilku godzinach czynność powtórzyć. Należy pamiętać również o ochronie ust, np. pomadką bezbarwną z SPF. Osoby narażone na oparzenia słoneczne, jak i reakcje alergiczne powinny unikać bezpośredniej ekspozycji w godzinach od 10 do 15. Promieniowanie UVA przenika również przez materiał, wodę i szkło. Środki ostrożności należy tym bardziej zachować w okresie antybiotykoterapii i przyjmowania leków, które mogą przyczyniać się do fotoreakcji skórnej.

Kup w aptece: Kosmetyki do opalania

A: Emilia Kruszewska
Z: lek. Agnieszka Żędzian

Bibliografia

  1. A. Wojas-Pelc, A. K. Jaworek, L. Rajzer, Choroby skóry związane z działaniem promieniowania słonecznego – przegląd wybranych zagadnień, „Family Medicine & Primary Care Review” 2007, nr 1, s. 131–135.

Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij