Kobieta drapiąca się po plecach z powodu pokrzywki. Zaczerwienione miejsca na plecach.
Zdrowie i uroda Katarzyna Banaszczyk
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 20150 razy

Jak pozbyć się pokrzywki alergicznej? Przyczyny, objawy, leczenie

Pokrzywka to częste schorzenie, które łączy ze sobą dwie dziedziny medyczne – alergologię oraz dermatologię. Jak objawia się pokrzywka i jakie wyróżniamy jej rodzaje? Co robić w razie wystąpienia pokrzywki? Jak wygląda leczenie tego schorzenia? 

Spis treści:


  1. Czym jest pokrzywka alergiczna?
  2. Co wywołuje pokrzywkę? Przyczyny
  3. Jak wygląda pokrzywka? Objawy
  4. AZS a pokrzywka – czy można je pomylić?
  5. Jak pozbyć się pokrzywki alergicznej? Pokrzywka – leczenie

Czym jest pokrzywka alergiczna? 

Pokrzywka to choroba, która może mieć różnorodne przyczyny. W rozwoju tego schorzenia mają znaczenie zarówno mechanizmy immunologiczne, jak i nieimmunologiczne. W ostateczności prowadzą one do uwolnienia z mastocytów histaminy i innych mediatorów, które powodują rozszerzenie i zwiększenie przepuszczalności naczyń, czego efektem jest wystąpienie objawów skórnych.  

Pokrzywka to tak naprawdę bardzo częsta choroba. Uważa się, że przynajmniej jeden epizod pokrzywki wystąpi u co czwartego z nas. W większości przypadków epizody pokrzywki przebiegają łagodnie i nie nawracają, jednak w niektórych pacjentów przybierają formę przewlekłą.  

Kup w aptece: Preparaty na alergię

Rodzaje pokrzywek – pokrzywka przewlekła czy ostra? 

Umownie pokrzywkę dzielimy na ostrą – jeżeli objawy trwają do 6 tygodni oraz na pokrzywkę przewlekłą – jeśli objawy trwają powyżej 6 tygodni.  

Oprócz podziału uwzględniającego kryterium czasowe, znane są także inne podziały tego schorzenia. Pokrzywkę dzieli się na wywołaną (indukowaną) oraz pokrzywkę przewlekłą (spontaniczną). Poniżej znajdziemy informacje na temat przyczyn opisywanych rodzajów pokrzywek.  

Co wywołuje pokrzywkę? Przyczyny 

W przypadku pokrzywki indukowanej zazwyczaj znamy czynnik, prowadzący do pojawienia się zmian skórnych (np. gdy jest to pokrzywka dermograficzna, wywołana potarciem skóry). Wyróżniamy również: 

  • pokrzywkę z zimna,  

  • pokrzywkę z ciepła, 

  • pokrzywkę wywołaną uciskiem mechanicznym, 

  • pokrzywkę słoneczną, 

  • pokrzywkę wibracyjną – pokrzywka cholinergiczna, 

  • pokrzywkę kontaktową – pojawiającą się po kontakcie z danym alergenem, 

  • pokrzywkę wodną.  

W przypadku pokrzywki przewlekłej spontanicznej, która dominuje wśród pokrzywek przewlekłych, przyczyna choroby jest trudniejsza do uchwycenia i może mieć tło autoimmunologiczne. Czynnikami powodującymi objawy w tym przypadku mogą być także leki – na przykład niesteroidowe leki przeciwzapalne (pokrzywka polekowa). W diagnostyce pokrzywki warto także wziąć pod uwagę infekcje – między innymi zakażenie H. pylori czy ocenę funkcjonowania tarczycy.  

Powiązane produkty

Jak wygląda pokrzywka? Objawy 

Klasycznym objawem pokrzywki jest nagły wysiew bąbli pokrzywkowych (a więc zmian wyniosłych ponad poziom skóry), o porcelanowo-białej lub różowawej barwie, które pojawiają się równie szybko, jak znikają (zwykle do 24 godzin). Pacjenci często mówią, że zmianom na skórze towarzyszy świąd. Czasami dołączają do tego symptomy obejmujące obrzęk warg i powiek; rzadziej obrzęk krtani, mogący prowadzić do zaburzeń oddychania.  

Gdzie najczęściej pojawia się pokrzywka na ciele? Bąble pokrzywkowe mogą pojawić się tak naprawdę na skórze całego ciała. Często mamy do czynienia z takim stanem, jak pokrzywka na brzuchu, czy pokrzywka na rękach. Typowo bąble zajmują właśnie kończyny górne, jak i dolne, tułów i twarz (pokrzywka na twarzy). 

Pokrzywka u dzieci ma przebieg podobny jak u osób dorosłych i często wiąże się z przechodzeniem infekcji. Pokrzywka w ciąży również jest możliwa – wówczas należy odpowiednio zmodyfikować leczenie. 

Pokrzywka alergiczna – jak wygląda?

pokrzywka alergiczna

AZS a pokrzywka – czy można je pomylić? 

AZS, czyli atopowe zapalenie skóry ma zdecydowanie inny obraz kliniczny niż pokrzywka. W przypadku AZS nie mamy do czynienia z bąblami pokrzywkowymi, lecz typowo ze zmianami o charakterze rumieniowym, wypryskowym, czasami złuszczającym. U osób dorosłych zmiany skórne w AZS lokalizują się najczęściej w zgięciach łokciowych i kolanowych, w okolicy zgięciowej nadgarstków, a także na twarzy. Ze względu na przewlekły stan zapalny i nieprawidłową budowę bariery naskórkowej u pacjentów z AZS, mamy do czynienia z wyraźną suchością skóry. To, co na pewno łączy AZS i pokrzywkę to często podawany przez chorych świąd skóry.  

Jak pozbyć się pokrzywki alergicznej? Pokrzywka – leczenie 

W przypadku wystąpienia pokrzywki należy w pierwszej kolejności udać się do lekarza rodzinnego, który oceniając stan kliniczny pacjenta zdecyduje, czy konieczna jest hospitalizacja (na przykład na oddziale dermatologicznym), czy jednak możliwe jest jeszcze leczenie w trybie ambulatoryjnym. W przypadku pokrzywki przewlekłej pacjent zazwyczaj jest już pod opieką specjalisty dermatologa lub alergologa. Warto wiedzieć, że aktualnie mamy do dyspozycji nowe metody lecznicze, o których więcej przeczytamy poniżej. 

Przeczytaj również: Suche plamy na skórze u dziecka

Leki na pokrzywkę i inne środki apteczne 

Jakie leki stosuje się w przypadku wystąpienia pokrzywki? Lekami pierwszego rzutu są leki antyhistaminowe, najlepiej II generacji – takie jak: 

  • cetyryzyna, 

  • loratadyna, 

  • desloratadyna,  

  • lewocetyryzyna, 

  • feksofenadyna.  

W porównaniu do leków I generacji wyżej wymienione preparaty cechują się niższym potencjałem do wywoływania objawów ubocznych – m.in. senności. Substancje te dostępne są w postaci doustnej. Leki przeciwhistaminowe blokują receptory histaminowe H1, na które działa mediator odpowiedzialny za objawy pokrzywki, a więc wspomniana już w tym artykule histamina. Prowadzi to do ograniczenia przepuszczalności naczyń, a także ich rozszerzania się oraz do ograniczenia stanu zapalnego.  

Należy wspomnieć, że dawkowanie leków przeciwhistaminowych w pokrzywce jest inne niż wskazywałaby na to ulotka dołączona do preparatu. W przypadku pokrzywki dopuszczalne jest stosowanie czterokrotności dawki podstawowej. 

W sytuacji, gdy przyjmowane leki przeciwhistaminowe nie wykazują należytej skuteczności, przy występowaniu pokrzywki przewlekłej, można również zdecydować się na terapię z wykorzystaniem cyklosporyny (jest to substancja należąca do leków immunosupresyjnych, ograniczających odpowiedź układu immunologicznego), a także z wykorzystaniem leku biologicznego – omalizumabu. Warto mieć świadomość, że istnieje obecnie możliwość leczenia biologicznego tego schorzenia.  

Warto wiedzieć: Jakie objawy daje odra, jak wygląda wysypka?

Pokrzywka – leczenie domowe 

Jeżeli wystąpi u nas pokrzywka, nie warto opierać się na tak zwanych domowych sposobach na pokrzywkę. Leki na pokrzywkę, nawet te wydawane bez recepty, najlepiej przyjmować po konsultacji z lekarzem. Warto o tym pamiętać, bo to, co wydaje nam się zmianami o charakterze pokrzywki, wcale nie musi nimi być.  

Bibliografia

Jabłońska S. (2005), Dermatologia, Wyd. PZWL, Warszawa. 

Rudnicka L. i in. (2022), Współczesna dermatologia, t. 1, Wyd. PZWL, Warszawa. 


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij