Kosmetyki z apteki to m.in. maści, które pomogą na problemy skórne.
Zdrowie i uroda Paulina Tomczyk
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 213 razy

Kosmetyki z apteki - najlepsze produkty pielęgnacyjne

Szukasz skutecznych, a jednocześnie niedrogich sposobów na piękną skórę i włosy, sięgając po sprawdzone przez pokolenia rozwiązania? W dobie skomplikowanych rytuałów pielęgnacyjnych i drogich nowinek, prawdziwe perełki często kryją się na aptecznych półkach – to tradycyjne produkty, które dziś przeżywają swój zasłużony renesans.

Spis treści:


  1. Olej rycynowy
  2. Maść z witaminą A
  3. Maść i mydło siarkowe
  4. Maść ichtiolowa
  5. Maść tranowa
  6. Maść cynkowa
  7. Maść nagietkowa
  8. Maść rumiankowa
  9. Maść lub żel z arniką
  10. Wazelina kosmetyczna
  11. Lanolina

Olej rycynowy

Gęsty olej roślinny, tłoczony na zimno z nasion rącznika pospolitego, znany od pokoleń. Jego główną zaletą jest działanie wzmacniające, odżywcze i stymulujące wzrost włosów, rzęs, brwi oraz paznokci. Olej rycynowy, regularnie aplikowany na brwi i rzęsy (np. czystą szczoteczką po maskarze), już po kilku tygodniach zauważalnie je zagęszcza i wzmacnia. Doskonale regeneruje też łamliwe paznokcie, wzmacniając płytkę i nawilżając suche skórki. Prawdziwy klasyk w niskiej cenie i wszechstronny pomocnik w naturalnej pielęgnacji.

Maść z witaminą A

Prosta maść ochronna z witaminą A (zwykle palmitynianem retinolu) w składzie. Jej główne działanie to przyspieszanie regeneracji naskórka, wygładzanie go, uelastycznianie i ochrona przed wysuszeniem. Jest niezastąpiona na suche usta, dłonie, łokcie i pięty, łagodzi podrażnienia i wspomaga odnowę skóry, np. po opalaniu. Maść z witaminą A coraz częściej aplikuje się też pod oczy, gdzie niektórzy traktują ją jako bardzo łagodną i tanią alternatywę dla kremów z niskim stężeniem retinolu. To wszechstronny ratunek dla suchej skóry, idealny jako nocna kuracja regenerująca.

Sprawdź: Sucha skóra twarzy, nóg i rąk – jak ją pielęgnować? - aptelia.pl

Powiązane produkty

Maść i mydło siarkowe

Tradycyjne apteczne produkty z aktywną, strąconą siarką, znane ze swojego silnego działania przeciwtrądzikowego. Ich główne działanie to właściwości antybakteryjne, zmniejszenie łojotoku oraz delikatne działanie keratolityczne (złuszczające), co pomaga w oczyszczaniu porów. Mydło siarkowe świetnie sprawdza się do mycia skóry tłustej (twarz, plecy, dekolt). Maść siarkową stosuje się najczęściej punktowo na wypryski, by je wysuszyć i przyspieszyć gojenie. To skuteczny i tani sposób na niedoskonałości, wymagający jednak stosowania z umiarem i wsparcia odpowiednim nawilżeniem, by skóra nie uległa przesuszeniu.

Maść ichtiolowa

Ciemna maść o specyficznym, smolistym zapachu, której kluczowym składnikiem aktywnym jest ichtamol (sulfobituminian amonowy). Wykazuje działanie przeciwzapalne, antybakteryjne i lekko ściągające. Jednak jej największa sława wynika ze zdolności „wyciągania” ropnych zmian skórnych na powierzchnię skóry, ułatwiając ich ewakuację. Maść ichtiolowa to niezastąpiony ratunek na głębokie, bolesne zmiany zapalne, ropnie, czyraki czy tzw. podskórne wulkany. Najczęściej stosuje się ją punktowo, pod niewielkim opatrunkiem lub plastrem, zwykle na noc. Choć jej zapach i kolor nie należą do przyjemnych, skuteczność w „trudnych przypadkach” jest doceniana od pokoleń – to prawdziwy apteczny specjalista od zadań specjalnych.

Sprawdź: Olej konopny ‒ czym dokładnie jest, jakie ma właściwości i zastosowanie? - aptelia.pl

KOSMETYKI NATURALNE

KOSMETYKI DO STÓP I DŁONI

KOSMETYKI DO SKÓRY NACZYNKOWEJ

Maść tranowa

Tradycyjna maść apteczna, której bazą jest tran, czyli olej pozyskiwany z wątroby dorsza lub innych ryb dorszowatych. Jest naturalnym źródłem witaminy A i D oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega-3. Dzięki temu działa silnie regenerująco na naskórek, łagodzi podrażnienia i stany zapalne, a także wspomaga procesy gojenia. Maść tranowa świetnie sprawdza się na drobne ranki, otarcia, lekkie oparzenia (również słoneczne – po wstępnym schłodzeniu skóry) czy odmrożenia. To także ratunek dla mocno przesuszonej, pękającej skóry pięt, łokci czy dłoni. Chociaż jej charakterystyczny zapach nie każdemu odpowiada, jej właściwości gojące i odżywcze są cenione od lat, zwłaszcza przy problematycznej, uszkodzonej skórze.

Maść cynkowa

Gęsta, biała maść (często dostępna też jako jeszcze gęstsza pasta cynkowa), której kluczowym składnikiem aktywnym jest tlenek cynku. Wykazuje działanie wysuszające, ściągające, łagodnie antybakteryjne i przeciwzapalne, a także tworzy na skórze fizyczną barierę ochronną. Topowe zastosowanie kosmetyczne maści cynkowej to ekspresowy ratunek na pojedyncze wypryski i stany zapalne – nałożona punktowo (najlepiej na noc) wyraźnie je wysusza, zmniejsza zaczerwienienie i przyspiesza gojenie. Jest pomocna również przy niewielkich otarciach czy podrażnieniach skóry. To niezawodny i tani sposób na niedoskonałości, należy ją jednak nakładać precyzyjnie na zmiany, gdyż może wysuszać zdrową skórę wokół.

Maść nagietkowa

Tradycyjna maść ziołowa, której głównym składnikiem jest wyciąg z kwiatów nagietka lekarskiego (Calendula officinalis), cenionego za swoje właściwości lecznicze. Jej główne działanie to przede wszystkim łagodzenie stanów zapalnych, przyspieszanie gojenia i regeneracji naskórka oraz działanie kojące. Maść nagietkowa jest idealna na drobne ranki, otarcia, zadrapania, ukąszenia owadów czy lekkie oparzenia (w tym słoneczne). Świetnie radzi sobie również z suchą, szorstką i podrażnioną skórą, np. po depilacji. To wszechstronny i łagodny ratunek prosto z natury, doskonały do domowej apteczki i kosmetyczki, szczególnie polecany dla osób ze skórą wrażliwą.

Maść rumiankowa

Łagodna maść ziołowa, przygotowywana na bazie wyciągu z koszyczków (kwiatów) rumianku pospolitego, rośliny cenionej za swoje kojące właściwości. Jej główne działanie to przede wszystkim silne łagodzenie podrażnień, działanie przeciwzapalne oraz redukcja zaczerwienienia i świądu skóry. Maść rumiankowa to idealny ratunek dla skóry podrażnionej (np. po opalaniu, goleniu czy depilacji), wrażliwej, reaktywnej, a nawet przy drobnych stanach zapalnych czy otarciach. Sprawdza się jako kojący „opatrunek” na nagłe zaczerwienienia. To synonim delikatności i skuteczności w jednym, tanim produkcie – absolutny must-have dla osób z cerą skłonną do podrażnień.

SprawdźZioła na trądzik – jakie stosować? - aptelia.pl

Maść lub żel z arniką

Preparat apteczny z wyciągiem z kwiatów arniki górskiej, dostępny w formie maści lub lekkiego, dobrze wchłaniającego się żelu, idealnego do celów kosmetycznych. Jego główne działanie to wzmacnianie i uszczelnianie naczynek krwionośnych oraz właściwości przeciwzapalne i przeciwobrzękowe. Dzięki temu świetnie sprawdza się w pielęgnacji delikatnej skóry pod oczami – redukuje cienie i opuchliznę, odświeżając spojrzenie. Poprawia też koloryt cery naczynkowej i zmniejsza widoczność tzw. „pajączków”. Dodatkowo przyspiesza wchłanianie siniaków, co jest przydatne np. po zabiegach kosmetycznych. Żelowa forma szybko się wchłania i dobrze sprawdza się nawet pod makijażem. Należy jednak pamiętać, aby nie stosować arniki na uszkodzoną skórę i otwarte rany.

Wazelina kosmetyczna

Wysoko oczyszczona mieszanina półstałych węglowodorów (w INCI jako Petrolatum). Jej główne działanie to tworzenie na skórze bariery okluzyjnej, która skutecznie zapobiega przeznaskórkowej utracie wody (TEWL) i chroni przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Jest niezastąpiona na spierzchnięte usta, suche skórki, szorstkie pięty czy łokcie. Wazelina kosmetyczna przeżywa renesans dzięki trendowi „slugging” – nałożona na noc jako ostatni krok pielęgnacji, „zamyka” nawilżenie w skórze. Ta metoda świetnie sprawdza się zwłaszcza u osób z cerą suchą, odwodnioną lub z naruszoną barierą hydrolipidową, pomagając jej w regeneracji. Wbrew powszechnym mitom, czysta wazelina jest niekomedogenna, co oznacza, że nie zatyka porów i sama w sobie nie powoduje powstawania zaskórników.

Lanolina

Naturalny wosk pozyskiwany podczas czyszczenia owczej wełny, którego skład lipidowy jest bardzo zbliżony do ludzkiego sebum. Lanolina to genialny emolient – silnie nawilża, natłuszcza, wygładza i zmiękcza skórę, jednocześnie tworząc na niej film ochronny, który zapobiega nadmiernej utracie wody. Jest niezastąpionym ratunkiem dla ekstremalnie suchej, spierzchniętej, a nawet pękającej skóry ust, dłoni, stóp (pięt) czy łokci. Tradycyjnie stosowana jest też na podrażnione brodawki sutkowe u mam karmiących. To świetny, naturalny sposób na regenerację bariery skórnej! Warto jednak pamiętać, że choć oczyszczona lanolina kosmetyczna ma niski potencjał uczulający, u osób bardzo wrażliwych może wywołać alergię.
 

Bibliografia

  1. M. Noszczyk, Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska, Warszawa 2019
  2. E. Lamer-Zarawska, C. Chwała, A. Gwardys, Rośliny w kosmetyce i kosmetologii przeciwstarzeniowej, Warszawa 2012
  3. M. Przybylak-Zdanowicz M, Zioła w kosmetyce. Pielęgnacja skóry i włosów, Warszawa 2021
  4. R. Jachowicz R., Receptura apteczna. Sporządzanie leków jałowych i niejałowych, Warszawa 2015
     

Wybór redakcji