kobieta nakładająca krem na popękane pięty
Zdrowie i uroda Emilia Kruszewska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 1274 razy

Pielęgnacja pięt – sposoby na gładką i miękką skórę

Popękane pięty to zmora wielu osób. Zrogowaciała skóra nie tylko wygląda nieestetycznie, ale także jest nieprzyjemna w dotyku. W podstawowej pielęgnacji pięt nie możemy pomijać peelingu i regularnego natłuszczania skóry. Po jaki kosmetyk warto sięgnąć? Na co zwracać uwagę, wybierając dobry krem do pięt?  

Spis treści


  1. Dlaczego skóra na piętach pęka?
  2. Zabiegi podologiczne na pękającą skórę pięt
  3. Domowe zabiegi na pękające pięty
  4. Jaki krem do pękających pięt?

Stopy potrzebują regularnej i kompleksowej pielęgnacji. Zrogowaciała i popękana skóra pięt jest nieprzyjemna w dotyku i wygląda nieestetycznie. Zabiegi pielęgnacyjne najlepiej wykonywać przynajmniej raz w tygodniu. Na skórę pięt należy codziennie aplikować krem o działaniu nawilżającym i regenerującym. 

Dlaczego skóra na piętach pęka? 

Skóra na stopach jest o wiele grubsza niż na pozostałych częściach ciała. Nie jest jednak niezniszczalna. Jedną z najczęściej spotykanych dolegliwości jest pękanie pięt. To problem zarówno estetyczny, jak i medyczny. Powstaje na skutek nadmiernego przesuszenia, a następnie rogowacenia naskórka. Dlaczego pięty są obszarem szczególnie narażonym na pękanie skóry? Jest to miejsce, na które podczas chodzenia wywierany jest największy nacisk. W konsekwencji skóra z czasem zmienia swoją strukturę na grubszą i zaczyna ciemnieć. Bardzo duże znaczenie ma poziom nawodnienia naskórka. Kiedy jest przesuszony, staje się mniej elastyczny i bardziej podatny na uszkodzenia. Tworzące się pęknięcia na piętach nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale mogą też być przyczyną dyskomfortu, a nawet bólu. W początkowym stadium uszkodzenia ograniczają się jedynie do warstwy rogowej naskórka. Jednak bagatelizowane mogą prowadzić nawet do skóry właściwej, tworząc w nich rozpadliny, a te sprzyjają zakażeniom grzybiczym i bakteryjnym. 

Czynniki sprzyjające pękaniu pięt to:

  • niedokładne mycie stóp, a szczególnie okolicy pięt,

  • błędy pielęgnacyjne, np. nadmierne zdzieranie naskórka na piętach pumeksem lub preparatami do peelingu

  • stosowanie nieodpowiednich kremów,

  • brak nawyku pielęgnacji stóp kremem,

  • nadmierne pocenie, 

  • noszenie zbyt ciasnego obuwia, 

  • noszenie skarpet wykonanych z nieprzewiewnych materiałów, sprzyjających przesuszaniu skóry.

Dolegliwość pogłębia się wraz z wiekiem. Wynika to ze zmian zachodzących w funkcjach fizjologicznych skóry i większej utraty wilgoci. Zły stan pięt nie zawsze jest wynikiem błędów pielęgnacyjnych, niewłaściwych nawyków lub wieku. Niekiedy nadmierne pękanie skóry w tym miejscu jest objawem chorób ogólnoustrojowych, np. nadczynności tarczycy, nadwagi, otyłości, miażdżycy, cukrzycy lub atopowego zapalenia skóry.

Przeczytaj również: Ból pięty przy chodzeniu

Zabiegi podologiczne na pękającą skórę pięt

W przypadku powstania głębokich rozpadlin wskazana jest wizyta u podologa. W zależności od grubości zrogowaciałej skóry specjalista usuwa ją za pomocą skalpela lub specjalnego pilnika ścierającego. Bardzo ważne jest oczyszczenie wszystkich powstałych szczelin z martwego naskórka. Po ich usunięciu podolog wyrównuje skórę na całej pięcie i zabezpiecza ją preparatami regenerującymi. Jeśli doszło do nadkażenia szczeliny, konieczna jest aplikacja środków antybakteryjnych i osłonięcie rany opatrunkiem. 

Sprawdź ofertę: Maski serum dla stóp

Powiązane produkty

Domowe zabiegi na pękające pięty

Domowe zabiegi pielęgnacyjne stóp powinny być powtarzane regularnie. Systematyczność odczuwalnie poprawi strukturę skóry i skutecznie zapobiegnie tworzeniu się nieestetycznych pęknięć. Przed przystąpieniem do zabiegu stopy warto wymoczyć w ciepłej wodzie z dodatkiem soli. Zmiękczona skóra jest łatwiejsza do usunięcia, a cały proces przebiegnie bezboleśnie. Do usuwania zrogowacenia należy używać peelingu lub drobnoziarnistej tarki. Skóry pięt nie powinno się zdzierać w nadmiarze lub pumeksem gruboziarnistym, gdyż jest to jedna z przyczyn nadmiernego rogowacenia i twardnienia naskórka. Następnie na dokładnie osuszone stopy aplikujemy grubą warstwę kremu. Należy pamiętać, by kosmetyk wcierać w nie codziennie, najlepiej na noc. 

Dowiedz się więcej: Jak złuszczać naskórek? Sprawdzone metody

Jaki krem do pękających pięt?

Podstawą pielęgnacji skóry stóp, zwłaszcza z tendencją do pękania pięt, jest stosowanie odpowiednich produktów. Należy wybierać kosmetyki odpowiadające potrzebom przesuszonej i zrogowaciałej skóry. Działanie kremów o podstawowym działaniu nawilżającym może być za słabe. Dlatego warto sięgnąć po preparaty dostępne w aptece. Mają one skoncentrowaną formułę, a w ich składzie znajdziemy kompleks składników aktywnych o działaniu wiążącym wodę w naskórku, regenerującym, odżywczym i przeciwzapalnym. Należy wybierać kremy lub maści z zawartością mocznika. Do codziennej pielęgnacji doskonale sprawdzi się stężenie 10% lub 15%. W przypadku pięt problematycznych warto sięgnąć po preparaty o wyższej zawartości tego składnika. Doskonałe efekty odżywienia i zregenerowania skóry dają produkty emoliencyjne, które tworzą na jej powierzchni warstwę okluzyjną zapobiegającą utracie wilgoci.

Dowiedz się więcej:  Sucha i pękająca skóra na dłoniach – jak ją zregenerować?

A: Emilia Kruszewska
Z: lek. Agnieszka Żędzian

Bibliografia

  1. J. Arct i in., Zespół pękających pięt – przyczyny i postępowanie podologiczne, „Polish Journal of Cosmetology”, 2016, vol. 19(3), s. 214–222.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij