Kobieta smaruje kremem swoje dłonie.
Zdrowie i uroda Katarzyna Banaszczyk
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 10410 razy

Sucha i pękająca skóra na dłoniach – jak ją zregenerować?

Sucha i pękająca skóra na dłoniach to częsta przypadłość, z jaką pacjenci zgłaszają się do gabinetu dermatologa. Suche dłonie to dla pacjentów nie tylko defekt natury dermatologicznej, ale i estetycznej, gdyż nasze dłonie są obszarem szczególnie widocznym dla innych osób. Co zrobić, gdy pęka skóra na dłoniach? Czym nawilżyć bardzo suche dłonie? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w poniższym artykule.  

Spis treści:


  1. Sucha i pękająca skóra na dłoniach – przyczyny
  2. Sucha skóra dłoni – na jakie dodatkowe objawy zwrócić uwagę?
  3. Co stosować na suche dłonie i pękającą skórę?
  4. Sucha skóra na dłoniach u dziecka – co można stosować u najmłodszych?

Sucha i pękająca skóra na dłoniach – przyczyny

Jakie czynniki mogą przyczyniać się do wysuszenia skóry na dłoniach? Co powoduje pękanie skóry na dłoniach? Trzeba tutaj wymienić: 

  • Narażenie na niskie i wysokie temperatury (suche dłonie zimą) – bardzo wielu z nas boryka się wtedy z problemem suchej skóry dłoni, jednak należy mieć świadomość, że latem przy wysokim narażeniu na promieniowanie UV – problem suchej skóry też może się pojawić, warto też zaznaczyć, że promieniowanie UV nie tylko predysponuje do wysuszenia skóry, ale i do jej starzenia. 

  • Częsty kontakt z preparatami zawierającymi alkohol, konserwanty, kontakt z detergentami – związki te będą naruszać nasz płaszcz hydro–lipidowy, który chroni skórę przed nadmierną utratą wody. 

  • Przewlekłe drażnienie skóry na dłoniach, narażenie na działanie czynników mechanicznych.   

  • Niedobory witaminowe – przede wszystkim niedobór witaminy A – wpływa nie tylko pojawienie się suchej skóry na dłoniach, ale także na całym ciele, warto tu wspomnieć, że szkodliwy może być nie tylko niedobór witaminy A, ale także jej nadmiar, dlatego nie warto na własnę rękę wprowadzać suplementacji witaminą A i lepiej skonsultować się w tej kwestii z lekarzem. 

  • Alergizacja, kontaktowe zapalenie skóry – sucha, pękająca skóra może być też objawem kontaktowego zapalenia skóry i alergii na pewien związek chemiczny, czy metal, z którym mamy do czynienia.  

Przeczytaj również: Sucha skóra – przyczyny, pielęgnacja, domowe sposoby

Sucha skóra dłoni – na jakie dodatkowe objawy zwrócić uwagę? 

W przypadku kontaktowego zapalenia skóry mogą pojawić się także inne wykwity skórne takie jak grudki (zmiany wyniosłe ponad poziom skóry, różniące się spoistością), czy też pęcherzyki (a więc zmiany wyniosłe ponad poziom skóry, wypełnione treścią surowiczą). Początkowo zmiany pojawiają się w miejscach kontaktu z alergenem, z czasem jednak mogą pojawić się na całej powierzchni ciała. Pacjenci zgłaszają ponadto uporczywy świąd, czasami też pieczenie w obrębie zmian skórnych. Skóra staje staje się pogrubiała, zrogowaciała, mogą pojawić się pęknięcia (w tym pękająca skóra po wewnętrznej stronie dłoni), a nawet głębsze rozpadliny. W przypadku typowego wysuszenia skóry z podrażnienia pacjenci często opisują swoje objawy jako suche plamy na dłoniach.  

Powiązane produkty

Co stosować na suche dłonie i pękającą skórę? 

W większości przypadków ze suchą skórą na dłoniach możemy sobie poradzić stosując odpowiednią pielęgnację. Wybierając krem na suche dłonie warto mieć świadomośc, jakie właściwości tych preparatów bedą korzystne. Jaka maść na suche dłonie może się przydać? O czym warto wiedzieć? Cenne informacje znajdziemy w poniższych akapitach.  

Sprawdź ofertę: Kosmetyki do skóry suchej

Kosmetyki i środki apteczne – co na suche dłonie? 

Sucha skóra, zarówno ta na dłoniach, jak i w innych obszarach naszego ciała wymaga odpowiedniego nawilżania i co ważne – również odbudowy bariery naskórkowej. Tutaj sprawdzają się emolienty. W preparatach tych znajdziemy substancje okluzyjne takie jak wazelina lub parafina, które zmniejszają istotnie utratę wody i zapobiegają wysuszeniu skóry. W emolientach znajdują się też substancje o działaniu nawilżającym (humektanty), które wiążą wodę. Tutaj należy zaliczyć kwas mlekowy, sorbitol, glicerol, czy mocznik.  

Mocznik w niższych stężeniach (5%, 10%) wykazuje dobre właściwości nawilżające, jednak w wyższych stężeniach będzie działał silniej złuszczająco, dlatego w tym przypadku lepiej skonsultować jego stosowanie ze swoim dermatologiem. W celu odbudowy bariery naskórkowej warto wybierać emolienty zawierające lipidy – ceramidy, cholesterol, a także wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Preparaty emolientowe najlepiej stosować dwa razy dziennie, w tym raz na noc.

Przeczytaj: Mocznik w kosmetykach – jak działa i gdzie go znaleźć?

Domowe sposoby na suche dłonie  

Co jeszcze robić, by pozbyć się problemu suchych rąk? Przede wszystkim warto wyeliminować mydło. Jego zasadowe pH i silnie drażniące substancje sprzyjają utracie wody przez skórę, dlatego lepiej jest zamienić je na delikatne preparaty myjące o neutralnym pH (na przykład na emulsję do mycia rąk, która jest jednocześnie dermokosmetykiem – znajdziemy takie produkty w każdej aptece). Dobrze mogą sprawdzić się także specjalne, pozbawione konserwantów olejki myjące. 

Kolejnym krokiem jest wykonywanie wszystkich prac domowych, w tym zmywanie naczyń w rękawiczkach. Środki używane do sprzątania i płyny do naczyń zawierają substancje, które mogą niszczyć płaszcz hydro–lipidowy naszej skóry, co sprzyja jej wysuszeniu i podrażnieniu. 

Sucha skóra na dłoniach u dziecka – co można stosować u najmłodszych? 

U dzieci, podobnie jak i u dorosłych sprawdzą się emolienty i delikatne preparaty myjące. Warto mieć świadomość, że na rynku znajdziemy preparaty dla dzieci już od pierwszego dnia życia. W przypadku dzieci także warto zrezygnować z mydła. Nawet jeśli nie mamy problemu z suchą skóra to przed wyjściem na mróż i wiatr – warto posmarować twarz i ręce emolientem, zawierającym wazelinę / parafinę, dzięki czemu będziemy chronić skórę przed wysuszeniem i podrażnieniem.  

Przeczytaj również: Krem na mróz, jaki wybrać?

Warto też podkreślić, że suche dłonie u mężczyzn także wymagają pielęgnacji opisywanej w tym artykule. 

Podsumowując, bardzo suche i zniszczone dłonie to powszechna przypadłość, szczególnie zimą. Wprowadzenie do swojego życia kilku zasad wymienionych w tym artykule, w tym rezygnacja z mydła z pewnością zmniejszy lub całkowicie wyeliminuje problem suchości rąk. Jeżeli mimo stosowania emolientów suchość skóry nie mija, to zdecydowanie warto odwiedzić lekarza, gdyż suchość skóry może być też symptomem pewnych schorzeń dermatologicznych. 

Dowiedz się więcej: Egzema na dłoniach – objawy, przyczyny i sposoby leczenia

Bibliografia

Dorota Wojnowska, Grażyna Chodorowska, Maria Juszkiewicz–borowiec, Sucha Skóra – Patogeneza, Klinika I Leczenie, Postępy Dermatologii I Alergologii Xx; 2003/2, 

Anna Kacalak–rzepka, Stanisława Bielecka–grzela, Adam Klimowicz, Jolanta Wesołowska , Romuald Maleszka, Sucha Skóra Jako Problem Dermatologiczny I Kosmetyczny, Roczniki Pomorskiej Akademii Medycznej W Szczecinie 2008, 54, 3, 54–57, 

Malwina Zasada Aleksandra Adamczyk Zakład Chemii Surowców Kosmetycznych Wydział Farmaceutyczny Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Witamina A. Budowa i mechanizm działania, Kosmetologia Estetyczna, 5 / 2018 / vol. 7 


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij