Egzema na dłoniach – objawy, przyczyny i sposoby leczenia
Zdrowie i uroda Paulina Bulek
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 10000 razy

Egzema na dłoniach – objawy, przyczyny i sposoby leczenia

Egzemą określa się jedną z chorób skóry, która wywołuje jej stan zapalny. Ma ona podłoże alergiczne. Z reguły ujawnia się na dłoniach jako swędzące, nabrzmiałe zaczerwienienie. Najbardziej znanym objawem egzemy jest wyprysk.

Spis treści


  1. Jakie są objawy egzemy na dłoniach?
  2. Jakie są przyczyny egzemy na dłoniach?
  3. Jak wyleczyć egzemę na dłoniach?
  4. Domowe sposoby na egzemę dłoni

Egzema nie ma charakteru zakaźnego. Nie można się nią zarazić poprzez kontakt z chorą osobą. Jest to po prostu stan zapalny skóry.

Jakie są objawy egzemy na dłoniach?

W pierwotnej fazie egzemy na skórze pojawiają się czerwone grudki. Potem powstają z nich pęcherzyki, które pękają i na skórze pozostaje nadżerka. W kolejnej fazie choroby pojawić mogą się strupy o żółtawym kolorze po zasychającej wydzielinie.

Wypryskom może towarzyszyć świąd, obrzęk skóry, liszaje, a także utratę sprężystości. Rany, które zostaną rozdrapane i zabliźnią się, przybiorą kolor i fakturę skóry. Chorzy często uskarżają się na zgrubienia i nieestetyczny wygląd obszarów objętych egzemą.

Sprawdź także: Liszaj płaski – kluczowe informacje o chorobie. jak leczyć liszaja płaskiego?

Jakie są przyczyny egzemy na dłoniach?

Egzema może mieć wiele przyczyn. Często u jej podłoża leżą problemy z układem odpornościowym, skłonności genetyczne czy alergie. Może też zdarzyć się tak, że egzema pojawia się w wyniku kontaktu z substancjami lub przedmiotami, które działają na daną osobę uczulająco. Do pogorszenia objawów może dojść, gdy chory jest pod wpływem silnego stresu lub nie dba odpowiednio o swoją higienę. Na szczęście nie jest to choroba zakaźna i kontakt z osobą chorą nie niesie ryzyka infekcji.

Kup w aptece: Preparaty do higieny

W przypadku egzemy zmiany na skórze pojawiają się w wyniku kontaktu z substancją lub przedmiotem uczulającym, najczęściej z detergentami, kosmetykami, biżuterią. Bardzo często choroba dotyka osoby starsze. Czynnikami uczulającymi mogą być również pokarmy, które wywołują reakcje uczuleniowe. Wtedy konieczne jest ustalenie odpowiedniej diety. W przypadku egzemy kontaktowej najczęściej zmiany skórne występują w miejscach o wyjątkowej wrażliwości skóry, czyli na łokciach, powiekach, a także na dłoniach.

Sprawdź także: Sucha i pękająca skóra na dłoniach – jak ją zregenerować?

Powiązane produkty

Jak wyleczyć egzemę na dłoniach?

Egzema na dłoniach może mieć różne przyczyny. W związku z tym konieczne jest przeprowadzenie odpowiedniej diagnostyki dermatologicznej, aby kompleksowo przeciwdziałać problemowi. Lekarz dermatolog powinien szczegółowo porozmawiać z pacjentem i zlecić badania i testy. Do najczęstszych testów alergologicznych przeprowadzanych w kierunku egzemy należą: test płatkowy kontaktowy, test skórny, a także oznaczenie w surowicy krwi poziomu przeciwciał IgE. Czasami lekarz zleca badania mykologiczne lub biopsję skóry.

Egzema jest przewlekłą chorobą. Nie ma jednego sposobu, który byłby w stanie zwalczyć tę chorobę u wszystkich osób. Dlatego konieczne jest łagodzenie jej objawów i łączenie różnych sposobów leczenia. Podstawowymi zaleceniami lekarskimi, które mogą zadziałać łagodząco na zmiany skórne, są:

  • używanie mydeł z neutralnym pH o działaniu nawilżającym

  • szczególna codzienna dbałość o higienę i kondycję skóry oraz jej odpowiednie nawilżenie

  • noszenie ubrań bawełnianych lub z przewiewnych materiałów

  • unikanie długich kąpieli

  • nienarażanie się na skrajne temperatury.

Sprawdź ofertę: Mydła

W leczeniu egzemy można stosować terapię światłem, środki farmaceutyczne przepisane przez lekarza, a także specjalne dermokosmetyki, które pomagają utrzymać optymalne nawilżenie skóry i jej dobrą kondycję.

Przeczytaj również: Objawy łuszczycy plackowatej. Jak wyleczyć tę chorobę?

Domowe sposoby na egzemę dłoni

Stosowanie wszelkich domowych sposobów na leczenie egzemy powinno się skonsultować z lekarzem dermatologiem. Czasami mimo dobrych chęci można nieświadomie przyczynić się do zaognienia przebiegu choroby.

Przede wszystkim w domowym zaciszu warto zastanowić się, co wywołuje podrażnienie skóry. Czy jest to jakiś kosmetyk, detergent, biżuteria czy pokarm? Jeśli uda się zlokalizować przyczynę kontaktową egzemy, to wtedy należy ją wyeliminować.

Warto chronić dłonie. Dobrze jest sprzątać i zmywać w ochronnych rękawiczkach, tak aby nie narażać skóry na bezpośredni kontakt z uczulającymi detergentami. Jeżeli środowisko zewnętrzne wywołuje podrażnienia skóry, to należy wychodzić na zewnątrz w rękawiczkach wykonanych z naturalnych tkanin.

W domu można zadbać o odpowiednią, zdrową dietą. Należy unikać uczulających składników, pokarmów ciężkich, ostrych i tuczących. Dobrze też wyeliminować potrawy zawierające duże ilości konserwantów, cukru i sztucznych składników. Bezwzględnie trzeba zrezygnować z fast foodów, a także zrezygnować z picia alkoholu.

Dowiedz się więcej: Czym jest półpasiec – rodzaje i charakterystyka

Bibliografia

  1. Obrzut G. in., Choroba jak na dłoni. Konsekwencje przewlekłego wyprysku rąk dla pacjenta, społeczeństwa i całego systemu ochrony zdrowia, Raport Instytutu Arcana, marzec 2018.

  2. Śpiewak R. i in., Podział i definicje chorób z kręgu wyprysku, „International Review of Allergology and Clinical Immunology in Family Medicine” 2012; Vol. 18, No. 4.

  3. Lewandowska I., Wyprysk, czyli egzema jako jedna z najczęstszych chorób alergicznych skóry, „Pielęgniarstwo Polskie” 2013, 2 (48), s. 132–136.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij