Co to jest egzema? Jakie są objawy i jak ją leczyć?
Zdrowie i uroda Olga Dąbska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 24506 razy

Co to jest egzema? Jakie są objawy i jak ją leczyć?

Egzema to stan zapalny skóry, który wywołują czynniki zewnątrz- i wewnątrzpochodne. Główną przyczyną powstania wyprysku jest alergia. Objawy kliniczne egzemy to różnego rodzaju zmiany skórne, którym towarzyszy uporczywy świąd. Sprawdź, w jaki sposób leczy się tę chorobę.

Spis treści


  1. Co to jest egzema?
  2. Jak wygląda egzema? Jakie są objawy tej choroby?
  3. Jakie są rodzaje egzemy?
  4. Jak leczyć egzemę?

Egzema stanowi problemem zdrowotny, epidemiologiczny i społeczny. Towarzyszące jej objawy znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie i obniżają komfort życia. Dlatego też konieczne jest podjęcie odpowiedniego leczenia egzemy. Ma ono charakter miejscowy, a niekiedy i ogólny.

Sprawdź także: Egzema na dłoniach – objawy, przyczyny i sposoby leczenia

CO TO JEST EGZEMA?

Egzema inaczej określana jest jako wyprysk. To choroba skóry o podłożu zapalnym, która może mieć charakter alergiczny lub też niealergiczny. Niezależnie od mechanizmu powstania odczuwane dolegliwości mają wiele cech wspólnych. Egzema charakteryzuje się występowaniem stanu zapalnego w obrębie wierzchnich warstw skóry, dokładnie na poziomie naskórka i warstwy brodawkowatej skóry właściwej.

JAK WYGLĄDA EGZEMA? JAKIE SĄ OBJAWY TEJ CHOROBY?

W zależności od stopnia nasilenia zmian skórnych wyróżnia się kilka faz wyprysku. Faza ostra jest początkowa. Typowy jest dla niej silny rumień, który rozwija się w ciągu kilku godzin od styczności z czynnikiem alergizującym. Następnie powstają niewielkie pęcherze. Kolejna to faza podostra, inaczej nazywana pośrednią. W jej przebiegu obserwuje się lekkie złuszczanie skóry. Na rumieniu tworzą się strupy. Ostatnia to faza przewlekła. Dochodzi do niej w wyniku długotrwałego stanu zapalnego. Do jej powstania predysponuje przerost i mocne złuszczenie naskórka. W wyniku bardzo silnego świądu skóry, którą chory permanentnie drapie, może dojść do powstawania wtórnych wykwitów. Wraz z upływem czasu powstają przebarwienia skóry i zmniejsza się jej sprężystość.

Przeczytaj również: Rumień zakaźny - przyczyny i przebieg choroby

Powiązane produkty

JAKIE SĄ RODZAJE EGZEMY?

Wyróżnia się kilka rodzajów egzemy. Najczęściej występują:

  • wyprysk kontaktowy – najpopularniejszy rodzaj egzemy. Dochodzi do niego w wyniku oddziaływania na skórę uczulających lub drażniących substancji. W związku z tym podzielony został na wyprysk alergiczny i niealergiczny (zwany inaczej podrażnieniem);

  • wyprysk łojotokowy – choroba przewlekła, za której powstanie odpowiada nadmierne wydzielanie łoju przez zlokalizowane w skórze gruczoły łojowe. Najczęściej zmiany występują na owłosionej skórze głowy, za uszami, na tzw. linii T na twarzy, w okolicy mostkowej i międzyłopatkowej. Wyprysk łojotokowy występuje nierzadko u dzieci w pierwszych tygodniach życia;

  • wyprysk podudzi – inaczej nazywany wypryskiem żylnym, bo odpowiadają za niego zaburzenia układu krwionośnego. Objawy mogą dotyczyć jednej lub obu kończyn dolnych. Najmocniej rozpowszechniony jest u osób w podeszłym wieku. Czynnikami wywołującymi wyprysk są zaburzenia krążenia czy mikrourazy;

  • wyprysk potnicowy – występuje głównie na dłoniach (zwłaszcza po bokach palców) i stopach (zwłaszcza na wewnętrznych łukach stopy). Jego etiologia nie jest do końca znana. Może być powodowany infekcjami grzybiczymi na stopach, lekami i alergią.

Wśród innych, rzadziej występujących wymienia się egzemy: dziecięcą, pieniążkowatą, fotoalergiczną, rogowaciejącą, modzelowatą i fototoksyczną.

JAK LECZYĆ EGZEMĘ?

Najważniejszym elementem leczenia egzemy jest określenie, a następnie wyeliminowanie czynnika przyczynowego (jeśli to nie jest możliwe, to przynajmniej ograniczenie kontaktu). W tym celu stosuje się m.in. testy płatkowe naskórkowe i dietę eliminacyjną, niekiedy z zastosowaniem tzw. podwójnie ślepej prowokacji doustnej.

Kolejnym etapem terapii egzemy jest leczenie miejscowe. Polega ono na stosowaniu kortykosteroidów. W zależności od zmian chorobowych zalecane są różne leki. Przykładowo tłuste kremy wskazane są podczas występowania wzmożonego rogowacenia i złuszczania skóry. Z kolei kremy lżejsze i aerozole poleca się w przypadku zmianach sączących, a leki w formie płynów sprawdzą się najlepiej na owłosionej skórze. W przypadku, gdy egzemie towarzyszy zakażenie bakteryjne, zaleca się stosowanie leków antyseptycznych. Ponadto w chorobie tej stosuje się środki redukujące świąd. Na nałożone leki można zakładać bandaże rękawowe lub opatrunki w formie elementów odzieży, które zabezpieczą przed drapaniem i chronią przed starciem preparatu. U osób z rozpoznanym wypryskiem fotoalergicznym leczenie obejmuje również zastosowanie indywidualnie dobranych środków z filtrami przeciwsłonecznymi.

Terapia ogólna prowadzone jest wówczas, gdy leczenie miejscowe nie przynosi zadowalających rezultatów. Doustne kortykosteroidy stosowane są w przypadku bardzo ciężkich i rozległych wyprysków. Przy zakażeniu bakteriami powinno się wprowadzić antybiotyki. Przy ciężkiej reakcji alergicznej choremu podawane są leki antyhistaminowe. W przypadku przejścia choroby w fazę przewlekłą wprowadzone mogą być leki immunosupresyjne. W wyprysku żylnym wskazane są środki poprawiające krążenie.

Rolę wspomagającą wobec przywołanych sposobów leczenia egzemy odgrywa suplementacja wapnia i witaminy C. Dla złagodzenia objawów i ograniczenia rozwoju choroby bardzo ważna jest odpowiednia higiena. Kąpiele powinny odbywać się codziennie, ale nie mogą być długie – najlepiej 10–15-minutowe. Dłuższe mogą doprowadzić do wysuszenia skóry. Niewskazana jest gorąca woda i stosowanie produktów do mycia wytwarzających pianę, bo przesuszają one skórę. Przy egzemie do mycia najlepiej stosować emolienty. W leczeniu wyprysku pomocne są też zioła na egzemę. Polecane są mieszanki z łopianem, rumiankiem, szałwią, jeżówką i nagietkiem.

Bibliografia

  1. S. Jabłońska, S. Majewski, Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005.

  2. A. Kaszuba, M. Kuchciak-Brancewicz, Ilustrowana dermatologia dziecięca, Czelej, Lublin 2019.

  3. I. Lewandowska, Wyprysk, czyli egzema jako jedna z najczęstszych chorób alergicznych skóry, „Pielęgniarstwo Polskie” 2013, t. 2, nr 48, s. 132–136.

  4. S.M. Lofgren, E.M. Warshaw, Dyshidrosis: Epidemiology, Clinical Characteristics, and Therapy, „Dermatitis” 2006, t. 17, nr 4, s. 165–181.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij