Wapń

(93) info
Pokaż filtry Filtruj

Powszechnie wapń uznawany jest za podstawowy budulec kości. Pierwiastek ten posiada jednak więcej cennych właściwości i jest niezbędny do utrzymania wielu funkcji życiowych. Sprawdź dzienne zapotrzebowanie organizmu na wapń. Jakie są wskazania do suplementacji pierwiastka?

Suplementacja wapnia dla dorosłych i seniorów

W katalogu suplementów znajdziemy środki zawierające czystą postać wapnia w postaci tabletek stałych lub musujących, np. Calcium Teva z wartością 177 mg pierwiastka w jednej tabletce, Protego Calcium dostarczający 300 mg pierwiastka czy Calperos 500 zawierający w jednej tabletce 200 mg jonów wapnia. W ofercie znajdziemy również hipoalergiczny proszek do rozpuszczania Calcium z czystym wapniem, bez zawartości substancji pomocniczych. Suplement dostarcza 350 mg jonów wapnia, co stanowi 44% referencyjnego spożycia dziennego.

Suplement wapnia dla dorosłych dostępny jest ponadto w postaci tabletek zawierających kompleks witamin wspomagających wchłanialność pierwiastka. W ofercie znajdziemy m.in. propozycję AllNutrition Calcium D3+K2, Solgar Wapń Magnez Plus Bor. Suplementując wapń, możemy również wybrać preparat płynny Floradix z kompleksem dodatkowego magnezu, cynku i witaminy D.

Suplementacja wapnia przez dzieci i niemowlęta

Suplementy wapnia dla dzieci i niemowląt dostępne są w formie płynnej, co ułatwia podanie środka maluchowi poprzez dodanie go np. do jedzenia. Wapń zawierają również produkty żywnościowe, m.in.:

Produkty te dostarczają organizmowi malucha do 50% dziennego zapotrzebowania. Pierwiastek zawierają ponadto proszki o specjalnym przeznaczeniu żywieniowym, które są wskazane przy nawracających biegunkach, np. produkty Humana Expert HN. Wapń dla dzieci starszych dostępny jest w formie owocowych syropów, jak Calcium Hasco 115,6 mg, lub musujących tabletek do rozpuszczania Plusssz Junior 3+ Calcium Complex.

Właściwości i skutki niedoboru wapnia

Wapń jest nie tylko podstawowym budulcem kości, ale też pierwiastkiem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Wchodzi w skład budulca tkanek miękkich, stanowi część płynów ustrojowych. Dzienne zapotrzebowanie na wapń wynosi 1000 mg dla osoby dorosłej i 700 mg dla dziecka w okresie wzrostu. Pierwiastek reguluje pracę serca, bierze udział w prawidłowym krzepnięciu krwi i gojeniu ran, ponadto wspiera pracę układu nerwowego, odpowiadając za prawidłowy przekaz impulsów nerwowych do mięśni.

Wpływ na przyswajanie i utrzymanie prawidłowego stężenia pierwiastka w organizmie ma witamina D. Wchłanialność wapnia zależy również od magnezu, którego niedobór obniża jego poziom, co skutkuje m.in. nieprawidłową pracą gruczołów tarczycy i wystąpieniem zaburzeń w gospodarce hormonalnej.

Niedobór wapnia objawia się częstymi skurczami mięśni, bólem głowy i stawów, drętwieniem kończyn. Pacjent może skarżyć się także na chroniczne przemęczenie i brak energii. Zbyt długo utrzymujące się niskie stężenie pierwiastka sprzyja rozwojowi próchnicy i łamliwości kości. W przypadku dzieci mogą wystąpić ponadto zaburzenia wzrostu. Do destrukcji układu kostnego i jego odwapnienia dochodzi na skutek sięgania przez organizm do zasobów wapnia z kości w celu unormowania spadku poziomu pierwiastka w tkankach miękkich.

Skutki nadmiaru wapnia

Nadmiar wapnia, podobnie jak niedobór, skutkuje szeregiem nieprawidłowości. Zbyt duże stężenie pierwiastka objawia się nudnościami i zaparciami. Przenikając do żył, odkłada się w nich, a tworząc zwapnione złogi, blokuje swobodny przepływ krwi. Nadmiar wapnia jest niebezpieczny również dla nerek, gdyż prowadzi do powstawania kamieni nerkowych.