kobieta z zaczerwienioną skórą na twarzy
Zdrowie i uroda Agnieszka Dzwonkowska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 949 razy

Atopowe zapalenie skóry u dzieci – objawy, leczenie

Atopowe zapalenie skóry u dzieci diagnozowane jest stosunkowo często. Charakterystycznym objawem są swędzące zmiany skórne. Schorzenie ma przede wszystkim podłoże genetyczne. Wynika z nieprawidłowości w budowie naskórka, a także z niewłaściwie funkcjonującego układu immunologicznego. Może jednak nasilać się w związku z czynnikami środowiskowymi, takimi jak stres. Jak łagodzić atopowe zapalenie skóry?

Spis treści


  1. Czym jest atopowe zapalenie skóry?
  2. Jakie są przyczyny atopowego zapalenia skóry?
  3. Jakie są objawy atopowego zapalenia skóry?
  4. Gdzie lokalizują się objawy AZS?
  5. Jak leczyć atopowe zapalenie skóry wśród dzieci?

Atopowe zapalenie skóry u dzieci wymaga leczenia pod okiem specjalisty. Miejscowo stosuje się leki immunosupresyjne, kortykosteroidy, a także leki o działaniu przeciwzapalnym i przeciwhistaminowym. Dobre efekty przynosi fototerapia.

Kup w aptece: Preparaty na skórę atopową

Czym jest atopowe zapalenie skóry?

Atopowe zapalenie skóry (AZS) określane jest także egzemą. Pierwsze objawy świeżo upieczeni rodzice często mylą z reakcją alergiczną. W rzeczywistości AZS jest przewlekłą chorobą zapalną skóry. Charakterystycznym objawem jest świąd, który powoduje podrażnienie naskórka, a nawet miejscowy stan zapalny. W przebiegu choroby występują nawracające okresy zaostrzania się dolegliwości. Leczenie powinno być uzupełnione właściwą pielęgnacją naskórka, a także ograniczeniem czynników zaostrzających dolegliwości, np. nadmiernego stresu. Mimo że atopowe zapalenie skóry występuje częściej u dzieci, to jest diagnozowane również u dorosłych, u których aktywatorem często okazuje się wspomniany stres.

Sprawdź: Co to jest egzema? jakie są objawy i jak ją leczyć?

Jakie są przyczyny atopowego zapalenia skóry?

Przyczyny występowania AZS nadal nie są w pełni poznane. Obecnie specjaliści wskazują, że atopowe zapalenie skóry ma podłoże genetyczne. Jest wynikiem nieprawidłowości w budowie naskórka, a zwłaszcza jego bariery ochronnej, a także nieprawidłowej pracy układu immunologicznego. Nie bez znaczenia są czynniki środowiskowe, które mogą być aktywatorem objawów lub przyczyną ich zaostrzenia. 

Jeśli chodzi o czynniki genetyczne, to wskazuje się, że na rozwój tej choroby mają wpływ mutacje w genach, które odpowiadają również za zachorowania, m.in. na: łuszczycę, astmę, reumatoidalne zapalenie stawów, cukrzycę. Badania wśród pacjentów ze zdiagnozowanym AZS wskazują, że w ich organizmie występują nieprawidłowości w jednym z kluczowych białek – filagrynie, która jest odpowiedzialna za ochronną funkcję naskórka.

Wśród czynników środowiskowych, które wpływają na rozwój oraz zaostrzenie objawów, szczególne znaczenie mają:

  • obecne w żywności i środowisku alergeny,

  • zanieczyszczenia środowiska,

  • przebywanie w niesprzyjających warunkach, np. w wysokiej temperaturze czy w miejscach o dużej wilgotności,

  • kontakt z substancjami drażniącymi, np. z chemikaliami,

  • stres i przewlekłe zmęczenie.

Zaostrzona egzema może prowadzić do nadmiernej utraty wody przez skórę, co potęguje uczucie suchości. W związku z uszkodzoną barierą ochronną zwiększa się wrażliwość naskórka na bodźce zewnętrzne i podatność na działanie czynników drażniących.

Powiązane produkty

Jakie są objawy atopowego zapalenia skóry?

Atopowe zapalenie skóry objawia się przede wszystkim wysypką i uporczywym świądem, któremu często towarzyszy rumień, a nawet zmiana zapalna. Skóra jest nadmiernie wysuszona i podatna na podrażnienia. Dolegliwości są szczególnie odczuwane w miejscach, w których się pocimy. Przy podrażnieniu pojawia się niemal natychmiast widoczna reakcja na skórze. W zaawansowanych stanach pacjenci skarżą się na nawrotowe zakażenia skóry. AZS to jednak nie tylko objawy skórne.

Sprawdź ofertę: Preparaty na suchą skórę

Atopowe zapalenie skóry może powodować nawrotowe zapalenie spojówek, zaćmę, a także wiązane jest z nietolerancjami pokarmowymi. U osób cierpiących na tę chorobę może pojawić się dodatkowy fałd skórny poniżej dolnej powieki.

Przeczytaj również: Uczulenie na słońce - czym jest i jak się objawia?

Gdzie lokalizują się objawy AZS?

U niemowląt charakterystyczne zmiany obejmują twarz, a następnie rozszerzają się na szyję oraz tułów dziecka. U nieco starszych dzieci wysypka często lokalizuje się w zgięciach stawów (podkolanowych, łokciowych, fałdu szyjnego, nadgarstkowych i skokowych), natomiast w późniejszym wieku zmiany skórne mogę być rozsiane po całym ciele.

Warto wiedzieć: Suche plamy na skórze u dziecka – czego są objawem?

Jak leczyć atopowe zapalenie skóry wśród dzieci?

Leczenie zdiagnozowanego AZS jest długotrwałe i musi być połączone z odpowiednią pielęgnacją. Niestety rzadko prowadzi do całkowitego wyleczenia choroby, a głównym celem jest łagodzenie objawów. Zastosowanie mają leki przeciwzapalne, przeciwhistaminowe, kortykosteroidy czy leki immunosupresyjne. W wielu przypadkach dobre efekty daje fototerapia. Ważne, aby metodę leczenia zawsze dobrał specjalista, który bierze pod uwagę przede wszystkim natężenie choroby i lokalizację zmian.

Właściwa pielęgnacja i odpowiednio dobrane kosmetyki również zmniejszają uczucie swędzenia oraz przyspieszają regenerację skóry. Należy pamiętać, aby przy stanach zaostrzenia unikać drapania naskórka, co jest trudne w przypadku najmłodszych. Niestety dodatkowe podrażnienia naskórka tylko zaostrzają objawy. Przy skórze atopowej należy unikać wysokich temperatur, gorących i zbyt długich kąpieli. Podrażnienia może wywoływać nawet kontakt z szorstkimi tkaninami. Konieczne jest także stosowanie odpowiedniej diety i unikanie potencjalnych alergenów.

A: Agnieszka Dzwonkowska
Z: lek. Agnieszka Żędzian

Bibliografia

  1. H. Błaszczyk, A. Zalewska-Janowska, Choroby skóry, Warszawa 2009, s. 79.
  2. R. Nowicki, W. Barańska-Rybak, Atopowe zapalenie skóry – co nowego w leczeniu?, „Przewodnik Lekarza” 2003, nr 6(3), s. 28–33.

Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij