Czym jest rumień i jakie są jego przyczyny u dorosłych i dzieci?
Zdrowie i uroda Angelika Janowicz
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 14122 razy

Czym jest rumień i jakie są jego przyczyny u dorosłych i dzieci?

Rumień może wystąpić z różnych przyczyn. Nie jest to objaw przypisany tylko do jednej jednostki chorobowej. Z tego samego powodu ma on różne podłoże. Nigdy jednak nie można go bagatelizować. Konieczne jest ustalenie, co go spowodowało i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Zobacz, jak leczyć rumień u dzieci i dorosłych.

Spis treści


  1. Czym jest rumień?
  2. Rumień zakaźny
  3. Rumień po ugryzieniu kleszcza
  4. Rumień guzowaty
  5. Rumień nagły
  6. Co robić, kiedy pojawi się rumień?

Zmiany skórne występują nie tylko w przebiegu chorób dermatologicznych. Często pojawiają się również w schorzeniach, które dotyczą innych układów w ciele człowieka. Mogą być też efektem zakażenia przez wirusy lub bakterie. Im wcześniej zostanie postawiona odpowiednia diagnoza i wdrożone leczenie, tym mniejsze ryzyko wystąpienia powikłań i szybszy powrót dobrego samopoczucia u osoby chorej [1].

Sprawdź także: Rumień na twarzy - jak leczyć, jak pielęgnować?

CZYM JEST RUMIEŃ?

Rumień jest określeniem na zaczerwienienie skóry lub błon śluzowych, które jest wyraźnie odgraniczone od zdrowych tkanek. Jest ono związane z miejscowym rozszerzeniem naczyń krwionośnych, do którego dochodzi na skutek działania różnych czynników. Może pojawić się u osób w każdym wieku, również u dzieci. Przyczyny rumienia są bardzo zróżnicowane.

Rumień może pojawić się na skutek podrażnienia. Niekiedy jest też jednym z objawów alergii. Często występuje w przebiegu chorób. Wyróżnia się rumień:

Każdy z nich ma inne przyczyny, przebieg oraz sposób postępowania.

RUMIEŃ ZAKAŹNY

Rumień zakaźny jest chorobą, która występuje u dzieci. Jest ona spowodowana infekcją wirusową – zakażeniem parwowirusem B19. Objawy pojawiają się w przeciągu 14 dni od kontaktu z patogenem. Pierwszym objawem jest rumień na twarzy. Następnie pojawia się wysypka na tułowiu, ramionach i pośladkach. Czas jej trwania wynosi do 3 tygodni. W tym czasie może pojawiać się i znikać. Rumień zakaźny ustępuje samoistnie i nie pozostawia żadnych trwałych zmian skórnych [1].

Kup w aptece: Preparaty przeciwwirusowy

Powiązane produkty

RUMIEŃ PO UGRYZIENIU KLESZCZA

Rumień po ugryzieniu kleszcza to inaczej rumień wędrujący. Pojawia się w miejscu, w którym pajęczak wszczepił się w skórę. Najczęściej ma on postać niewielkiej plamki, która w krótkim czasie zaczyna się rozrastać obwodowo. Finalnie osiąga średnicę nawet 5 centymetrów. W jej centralnym punkcie obecne jest przejaśnienie. Ma przez to charakterystyczny wygląd [2].

Rumień wędrujący pojawia się na skórze po 7 dniach od ukąszenia kleszcza. Trzeba jednak pamiętać, że w rzadkich przypadkach zdarza się to nawet po kilku miesiącach. Natomiast nie obserwuje się go przed upływem tygodnia – w takich sytuacjach obecne na skórze zaczerwienienie zwykle jest odczynem alergicznym i nie jest tożsame z tym, że kleszcz był zainfekowany [2].

Kup w aptece: Preparaty na ukąszeniach i ugryzieniach owadów

Rumień po ugryzieniu kleszcza jest pierwszym objawem boreliozy. Jest to choroba zakaźna spowodowana infekcją bakteryjną. Zaczerwienieniu skóry towarzyszą: pieczenie i świąd skóry, ogólne rozbicie, bóle mięśni i stawów, osłabienie, łatwa męczliwość. Pojawienie się rumienia wędrującego jest wskazaniem do rozpoczęcia antybiotykoterapii. W przeciwnym razie wzrasta ryzyko rozwinięcia się boreliozy i pojawienia innych objawów, które dotyczą stawów, układu nerwowego lub układu krążenia [2].

Przeczytaj również: Czy rumień po ugryzieniu kleszcza jest niebezpieczny?

RUMIEŃ GUZOWATY

Rumień guzowaty jest zapalną chorobą tkanki podskórnej. Jego przyczyną jest infekcja bakteryjna, grzybicza lub wirusowa. Pojawieniu się zmian sprzyja przyjmowanie niektórych leków lub ciąża. Jednak w większości przypadków nie udaje się ustalić, co jest powodem choroby [3].

Rumień guzowaty objawia się występowaniem guzów w tkance podskórnej. Ich średnica wynosi 1–20 centymetrów [4]. Są one wyraźnie widoczne, czerwone, ciepłe i bolesne. Najczęściej są obecne na podudziach. Występują pojedynczo lub w grupach. Rumieniowi guzowatemu mogą towarzyszyć też inne objawy: spadek masy ciała, ogólne osłabienie, wzrost temperatury ciała. Leczenie zależy od przyczyny (np. antybiotykoterapia przy infekcji bakteryjnej) [3].

RUMIEŃ NAGŁY

Rumień nagły jest chorobą zakaźną, która występuje głównie u dzieci. Najwięcej przypadków obserwuje się przed ukończeniem 2 roku życia. Jest ona spowodowana infekcją wirusem HHV-6 lub HHV-7. Zmiany skórne obecne są na tułowiu i na twarzy. Towarzyszy im wysoka gorączka. Rumień nagły ustępuje samoistnie po kilku dniach. W terapii stosuje się leki na obniżenie temperatury ciała [1].

Sprawdź ofertę: Leki przeciwgorączkowe

CO ROBIĆ, KIEDY POJAWI SIĘ RUMIEŃ?

Pojawienie się któregokolwiek z rodzajów rumienia jest wskazaniem do skonsultowania się z lekarzem pierwszego kontaktu. Przeprowadza on podstawowe badania oraz zleca dodatkowe testy diagnostyczne. Na ich podstawie może ustalić przyczynę objawów oraz wdrożyć odpowiednie leczenie. Warto pamiętać, że zbagatelizowanie objawów zwiększa ryzyko wystąpienia powikłań oraz często wydłuża czas trwania choroby.

Sprawdź: Testy

Bibliografia

  1. J. Popielska, M. Marczyńska, Wysypki plamisto-grudkowe w infekcjach wirusowych, „Pediatria po Dyplomie” 2016, https://podyplomie.pl/pediatria/21107,wysypki-plamisto-grudkowe-w-infekcjach-wirusowych (dostęp 15.06.2021).

  2. P. Rajewski, P. Rajewski, K. Waleśkiewicz-Ogórek, Borelioza – opis przypadku, „Forum Medycyny Rodzinnej” 2014, t. 8, nr 4, s. 185–189.

  3. B. Grygiel-Górniak, M. Puszczewicz, Diagnostyka różnicowa rumienia guzowatego, „Medycyna po Dyplomie” 2016 https://podyplomie.pl/medycyna/21927,diagnostyka-roznicowa-rumienia-guzowatego (dostęp 15.06.2021).

  4. M. Potempa-Jeziorowska i in., Rumień guzowaty – kręta droga od rozpoznania do przyczyny, „Varia Medica” 2019, t. 3, nr 2, s. 131–136


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij