Czym jest rumień guzowaty i czy można się nim zarazić?
Zdrowie i uroda Agata Muchowska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 16487 razy

Czym jest rumień guzowaty i czy można się nim zarazić?

Jeśli na skórze zaczynają pojawiać się nieestetyczne, mocno czerwone, twarde i bolesne guzki, to znak, że możemy mieć do czynienia z rumieniem guzowatym. Towarzyszą mu: złe samopoczucie, bóle brzucha, a czasami również kaszel i bóle stawów. Jego przyczyny mogą być różne: autoimmunologiczne, alergiczne, bakteryjne, wirusowe oraz pasożytnicze. Nie jest to jednak choroba zakaźna.

Spis treści


  1. Czym jest rumień guzowaty i czy można się nim zarazić?
  2. Jakie są objawy rumienia guzowatego?
  3. Co oznacza pojawienie się rumienia guzowatego?
  4. Jak leczyć rumień guzowaty?

Rumień guzowaty może pojawić się niespodziewanie. Nie są do końca znane jego przyczyny. Częściej dotyka kobiet i ludzi młodych, do 40. roku życia. Guzki zwykle pojawiają się w obrębie kończyn dolnych. Mimo że są bolesne, same w sobie nie stanowią zagrożenia dla zdrowia i życia. Nie wymagają też specjalistycznego leczenia. Jeśli się jednak pojawią, to warto udać się do lekarza, bo mogą zwiastować poważne choroby, takie jak np.: sarkoidoza, wirusowe zapalenie wątroby, wirus HIV lub toczeń rumieniowaty.

Kup w aptece: Ból mięśni i stawów

Czym jest rumień guzowaty i czy można się nim zarazić?

Rumień guzowaty to nieestetyczne, czerwone, mocno rozpalone, twarde i bolesne guzki. Wyglądem przypominają siniaki, ale są od nich znacznie większe i bardziej bolesne. Zdarza się, że powodują dyskomfort uniemożliwiający chodzenie. Pojawiają się głównie w obrębie kończyn dolnych, zwłaszcza na goleniach. Mogą powstać nagle i samoistnie znikną. Przyczyny rumienia guzowatego nie są do końca poznane, jednak uznaje się, że m.in. powodować go mogą zakażenia:

  • bakteryjne,

  • wirusowe,

  • pasożytnicze.

Przyczyną mogą być: prątki gruźlicy, pneumokoki, salmonella, wirus zapalenia wątroby, cytomegalowirus, wirus HIV oraz pasożyt wywołujący toksoplazmozę. Jedno jest pewne – rumień guzowaty nie jest chorobą zaraźliwą. Nie należy więc obawiać się kontaktu z osobą chorą.

Częściej chorują na niego kobiety niż mężczyźni. Pojawia się u ludzi młodych, w wieku od 10. do 40. lat. Rumień guzowaty sam w sobie – mimo że jest bolesny i powoduje dyskomfort – nie jest groźny dla zdrowia. Nie oznacza to jednak, że nie wymaga diagnozy. Wręcz przeciwnie, może być bowiem objawem wielu poważnych chorób.

Jakie są objawy rumienia guzowatego?

Podstawowymi objawami rumienia guzowatego są:

  • twarde, bolesne, czerwone guzki,

  • złe samopoczucie,

  • podwyższona temperatura ciała,

  • bóle stawów – zwłaszcza nadgarstków, skokowych i kolanowych,

  • bóle brzucha,

  • biegunka,

  • zapalenie górnych dróg oddechowych.

Pierwsze objawy przypominają przeziębienie i często są z nim mylone i bagatelizowane. Dopiero później pojawia się rumień.

Objawy mogą trwać nawet przez kilka tygodni. Z czasem guzki zmieniają kolor na brązowy i znikają, nie powodując blizn ani innych skutków ubocznych.

Co oznacza pojawienie się rumienia guzowatego?

Pojawienie się rumienia guzowatego może mieć różne przyczyny. Poza zakażeniami za jego powstanie mogą być odpowiedzialne niektóre leki, np. sulfonamidy, antybiotyki, a nawet aspiryna bądź doustne środki antykoncepcyjne. Za powstanie rumienia guzowatego odpowiedzialna może być też ciąża.

Jeśli pojawi się rumień guzowaty, to należy przede wszystkim rozpoznać jego przyczynę. Sam w sobie nie jest bowiem chorobą, a jedynie objawem procesów, które toczą się w organizmie. Rumień guzowaty może być symptomem bardzo poważnych chorób, takich jak:

  • sarkoidoza,

  • gruźlica,

  • nieswoiste zapalenia jelit, np. choroba Leśniowskiego-Crohna,

  • mononukleoza,

  • toksoplazmoza,

  • chlamydioza,

  • nowotwory złośliwe,

  • schorzenia reumatologiczne.

Wiele z nich, gdy są nieleczone, może prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych, a nawet śmierci.

Przeczytaj również: Co to jest toczeń rumieniowaty i jakie są jego objawy?

Jak leczyć rumień guzowaty?

W przypadku rumienia guzowatego najważniejsza jest prawidłowa diagnostyka. Jej podstawą są badania laboratoryjne, wywiad z pacjentem, badanie przedmiotowe oraz badania obrazowe. Pomocne jest również określenie poziomu OB i CRP. Czasami, aby ustalić przyczynę powstania rumienia guzowatego, należy pobrać wycinek guza i poddać go badaniu histopatologicznemu.

Leczenie samego rumienia guzowatego nie jest konieczne. Aby zmniejszyć ból, można podawać pacjentowi leki przeciwbólowe lub przeciwzapalne. Leczeniu natomiast powinna podlegać choroba, której objawem było pojawienie się rumienia. Jeśli rumień miał podłoże bakteryjne, w leczeniu mogą pomóc antybiotyki. Warto także łagodzić objawy doraźnie – np. maścią ichtiolową.

Niestety, rumień guzowaty lubi nawracać. Jeśli ktoś raz miał do czynienia z tym schorzeniem, to istnieje ryzyko, że pojawi się ono jeszcze.

Bibliografia

  1. Dubaniewicz, Sarkoidoza – choroba o wielu twarzach, „Forum Medycyny Rodzinnej” 2009, nr 1.

  2. M. Potempa-Jeziorowska, K. Sedlaczek, P. Jończyk, M. Kucharzewski, Rumień guzowaty – jeden objaw, wiele przyczyn?, „Pediatria i medycyna rodzinna” 2018, nr 4.

  3. A.E. Raupp, Choroby autoimmunologiczne – holistyczne uzdrawianie, tł. K. Pruszyńska, Vital, Białystok 2019.

  4. K. Wardyn, K. Życińska, Gorączka niejasnego pochodzenia, Czelej, Warszawa 2014.

  5. Wielka interna. Reumatologia, red. M. Puszczewicz, Medical Tribune Polska, Warszawa 2016.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij