Rumień wędrujący – jak go rozpoznać?
Zdrowie i uroda Sandra Słuszewska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 9862 razy

Rumień wędrujący – jak go rozpoznać?

Rumień wędrujący (łac. erythema migrans) jest charakterystyczną wysypką skórną będącą objawem wczesnego stadium boreliozy. Taka zmiana przyjmuje kolisty kształt, a jak sama nazwa wskazuje – wędruje i stopniowo się powiększa. Jak długo utrzymuje się ten objaw? Czy rumień wędrujący zawsze oznacza boreliozę? Wyjaśniamy! 

Spis treści:


  1. Rumień wędrujący – co to takiego? 
  2. Rumień wędrujący – objawy 
  3. Rumień wędrujący u dziecka 
  4. Rumień wędrujący – leczenie 
  5. Objawy towarzyszące rumieniowi wędrującemu 
  6. Jak uchronić się od wystąpienia rumienia wędrującego? 

Rumień wędrujący – co to takiego? 

Rumień wędrujący nie występuje u każdej osoby z boreliozą, czyli chorobą zakaźną wywołaną przez krętki z rodzaju Borrelia burgdorferi. Do zakażenia może dojść w trakcie ukąszenia przez zakażonego kleszcza albo podczas wyciągania pajęczaka ze skóry. Rumień objawia się w pierwszej fazie choroby, jako zaczerwienienie skóry wokół miejsca ukąszenia przez kleszcza. Symptom ten może być wywołany przez reakcję alergiczną lub toksyczno–zapalną.  

Przeczytaj również: Borelioza, przyczyny, objawy, leczenie  

Rumień wędrujący – objawy 

Rumień wędrujący nazywany również rumieniem pełzającym można zauważyć na skórze po około 3–30 dniach od ukąszenia przez zakażonego kleszcza. Jego początkową lokalizacją jest miejsce wkłucia pajęczaka, a wraz z upływem czasu rumień ulega powiększeniu (średnica>5 cm). Zazwyczaj nie da się go pomylić z czerwonym śladem będącym wynikiem ugryzienia innego pajęczaka lub komara. Dlaczego? Typowa postać rumienia cechuje się centralnym przejaśnieniem przypominającym okrągłą tarczę strzelniczą. Czasem jednak cała zmiana skórna zabarwia się jednolicie i przyjmuje nieregularny kształt, co sprawia trudności w rozpoznaniu. 

Przeczytaj również: Czym można zarazić się od kleszcza?

Jak wygląda rumień wędrujący?

rumień wędrujący

Powiązane produkty

Jak odróżnić rumień wędrujący od reakcji alergicznej?  

Wiele osób, nie wie, w jaki sposób można odróżnić rumień pełzający od reakcji alergicznej. Średnica rumienia ulega stopniowemu powiększaniu, wędrując po skórze. Zmiana skórna osiąga różne rozmiary, a nawet zdarza się, że obejmuje całe ramię czy inną część ciała. Ponadto zazwyczaj rumień wędrujący charakteryzuje się wyraźnie odgraniczonymi brzegami, nie sprawia bólu. Czasami towarzyszy mu pieczenie oraz świąd skóry, a w miejscu ugryzienia przez pajęczaka pojawiają się pęcherze i wybroczyny. Z kolei, odczyn alergiczny pojawia się bezpośrednio po usunięciu kleszcza ze skóry, a także dość szybko zanika. Co więcej, jeśli mamy do czynienia z reakcją alergiczną, w miejscu ukąszenia występuje nieprzyjemne uczucie swędzenia.  

Rumień wędrujący u dziecka 

Wczesne objawy boreliozy u maluchów przypominają symptomy występujące u dorosłych. Niestety u najmłodszych pociech mogą pojawić się trudności w ich dostrzeżeniu i odróżnieniu, np. od przeziębienia. Warto wspomnieć, że u około 80% dzieci zakażonych krętkami dochodzi do wystąpienia symptomów przypominających grypę, np. bóle gardła, mięśni, głowy, a także podwyższona temperatura ciała. Rumień wędrujący u dzieci występuje tylko u połowy przypadków zakażeń krętkami z rodzaju Borrelia burgdorferi.

Przeczytaj: Jak wyjąć kleszcza?

Rumień wędrujący – leczenie 

Rumień wędrujący po ugryzieniu kleszcza wymaga odpowiedniej diagnostyki. Należy pamiętać, że pierwsze badania stwierdzające boreliozę można wykonać dopiero po upływie 2-3 tygodni od wbicia się pajęczaka w skórę. Dlaczego? Taki czas jest konieczny, aby organizm był w stanie wytworzyć przeciwciała, które można później wychwycić w testach. Z reguły lekarz zaleca przeprowadzanie: 

  • testu ELISA – polega na badaniu pobranej krwi; 

  • testu Western Blot – wykonuje się go w przypadku, gdy pacjent został w przeszłości ugryziony przez kleszcza, przez co nie wystarczy zrobienie testu ELISA. 

Leczenie rumienia wędrującego i innych objawów boreliozy opiera się na przyjmowaniu antybiotyku, który niszczy bakterie wywołujące infekcję. Najczęściej zapisuje się jeden antybiotyk z poniższych grup: 

  • tetracykliny;  

  • penicyliny;  

  • cefalosporyny.  

Dawka leku jest dobierana indywidualnie przez lekarza. Zależy ona przede wszystkim od objawów boreliozy, współistniejących chorób, wagi pacjenta czy ogólnego stanu zdrowia. Należy mieć na uwadze to, że objawy boreliozy mogą wymagać leczenia szpitalnego. Dzieje się tak, gdy po pierwszej serii antybiotyków przyjmowanych doustnie nie widać poprawy. Wówczas leki muszą zostać zaaplikowane drogą dożylną za pomocą kroplówek. Leczenie rumienia wędrującego, a także pozostałych objawów tej choroby trwa zazwyczaj około 21–28 dni. 

Objawy towarzyszące rumieniowi wędrującemu 

Rumieniowi wędrującemu przy boreliozie często towarzyszą inne objawy. Są nimi: 

  • zawroty i bóle głowy;  

  • dreszcze; 

  • gorączka; 

  • silne osłabienie, 

  • u niektórych pacjentów uwidocznienie się nacieku limfocytarnego najczęściej na małżowinie usznej; 

  • po ustąpieniu rumienia w ciągu kilku tygodni lub miesięcy, a nawet lat zakażenie ogólnoustrojowe; 

  • objawy zapalenia stawów czy zapalenia mięśnia sercowego; 

  • bóle stawów. 

Jak uchronić się od wystąpienia rumienia wędrującego? 

By zminimalizować szansę wystąpienia tej dolegliwości, należy stosować środki ochrony przed ugryzieniem kleszcza. Należą do nich repelenty zawierające 30–50% DEET, które mogą zapewnić kilkugodzinną ochronę. Ponadto idąc na spacer do lasu, warto pamiętać o stosownym ubiorze uniemożliwiającym wbicie się pajęczaka w skórę. Z kolei po powrocie trzeba dokładnie obejrzeć całe ciało, aby jak najszybciej móc usunąć pasożyta.

Bibliografia

R. Flisiak, S. Pancewicz, Diagnostyka i leczenie boreliozy z Lyme. Standardy Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, www.pteilchz.org.pl/wp–content/uploads/2018/11/borelioza_z_lyme_2018.pdf, dostęp 19.09.2022

Ż. Smoleńska, A. Matyjasek, Z. Zdrojewski, Borelioza – najnowsze rekomendacje w diagnostyce i leczeniu, https://farmacja.cm.uj.edu.pl/cm/uploads/2019/03/Rekomendacje–Borelioza–1.pdf, dostęp 19.09.2022


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij