rumień na twarzy
Zdrowie i uroda Anna Gilewska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 22703 razy

Rumień na twarzy – jak leczyć, jak pielęgnować?

Rumień na twarzy to jedna z cech charakterystycznych dla cery naczyniowej. Może występować przejściowo, po zaistnieniu sprzyjających okoliczności lub utrzymywać się stale, na podłożu zmian zapalnych oraz chorób. W artykule omówiono możliwe przyczyny oraz objawy rumienia, a także pielęgnację skóry nim dotkniętej i sposoby leczenia.  

Spis treści:


  1. Rumień na twarzy – objawy i przyczyny
  2. Rumień na twarzy u dziecka, co może oznaczać?
  3. Leczenie rumienia na twarzy
  4. Jak pielęgnować twarz z rumieniem?
  5. Krem na rumień na twarzy, co powinien zawierać?

Rumień na twarzy – objawy i przyczyny 

Rumień na twarzy u osób z cerą naczynkową uwidacznia się na skutek prześwitujących przez skórę rozszerzonych naczyń krwionośnych. Lokalizacja obejmuje głównie policzki, a także obszar nosa i  brody. Przybiera on różne kształty i rozmiary.

Wśród przyczyn pojawiania się rumienia na twarzy można wyróżnić: 

  • czynniki genetyczne i osobnicze, takie jak: jasny fototyp skóry (I i II), nadmierna reaktywność skóry, a także jej wrażliwość, delikatność i skłonność do alergii,

  • czynniki fizyczne, np.: różnice temperatur, promieniowanie słoneczne, wysoką temperaturę,

  • zaburzenia: hormonalne, żołądkowo-jelitowe i krążenia,

  • reakcje stresowe, spożycie alkoholu, palenie papierosów,

  • wysiłek fizyczny,

  • choroby, takie jak, np.: nadciśnienie tętnicze, toczeń rumieniowaty (charakterystyczny rumień w kształcie motyla, obejmujący nos i policzki), rumień zakaźny, zwany też chorobą piątą (rumień na policzkach dziecka w kształcie skrzydeł motyla), czy trądzik różowaty,

  • alergię na jedzenie lub kosmetyki, która wyzwala piekący rumień alergiczny na twarzy,

  • reakcję na niektóre leki miejscowe lub rozszerzające naczynia krwionośne. 

Przeczytaj również: Trądzik różowaty, objawy, przyczyny, leczenie

Rumień na twarzy u dziecka, co może oznaczać? 

Rumień na twarzy u dziecka może być spowodowany przez zakażenie parwowirusem B19, odkrytym w 1974 roku. Wywołuje on rumień zakaźny, nazywany też chorobą piątą. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego jest siateczkowata wysypka, przypominająca skrzydła motyla, zlokalizowana symetrycznie na policzkach dziecka. Następnie wysypka pojawia się na innych częściach ciała. Po przechorowaniu dziecko nabywa trwałej odporności.

Powiązane produkty

Leczenie rumienia na twarzy 

W zależności od przyczyny wystąpienia rumienia na twarzy leczenie może prowadzić: dermatolog, alergolog, lekarz medycyny estetycznej lub lekarz innej specjalizacji. W celu zwiększenia skuteczności terapii często zaleca się uzupełnienie leczenia o zabiegi z zakresu kosmetologii. 

Leczenie rumienia na twarzy obejmuje zastosowanie maści i żelów działających miejscowo, a także odpowiednich leków. 

Trwałe usuwanie zmian naczyniowych, w tym rumienia jest możliwe dzięki specjalistycznym zabiegom, takim jak, m.in. laseroterapia z wykorzystaniem laserów wysokoenergetycznych. Ich działanie polega na naświetlaniu rozszerzonych naczyń krwionośnych wiązką skupionego światła laserowego, które zostaje pochłonięte przez oksyhemoglobinę. W efekcie dochodzi do miejscowego podniesienia temperatury do ponad 70 stopni Celsjusza, która to powoduje zniszczenie naczynia, a następnie wchłonięcie go przez ustrój. 

Przeczytaj więcej: Pajączki, objawy, przyczyny, leczenie

Jak pielęgnować twarz z rumieniem? 

Pielęgnacja twarzy z rumieniem powinna być delikatna, systematyczna, a przede wszystkim dostosowana do potrzeb cery naczyniowej. Zaleca się unikanie czynników wyzwalających rumień i  stosowanie wysokiego poziomu ochrony przeciwsłonecznej. Polecane są również kremy do cery naczynkowej  i kosmetyki na trądzik różowaty.  Ponadto powinno się: 

  • używać delikatnych, pozbawionych substancji drażniących i zapachowych kosmetyków,

  • myć twarz w letniej wodzie,

  • stosować wyłącznie delikatne, enzymatyczne złuszczanie naskórka,

  • usuwać makijaż mleczkiem na bazie wyciągów roślinnych, a następnie przywrócić naturalne pH skóry przez użycie toniku do cery wrażliwej i naczyniowej. Można też zastosować płyn micelarny,

  • kupić odpowiednie kremy, osobne do stosowania na dzień, na noc i na zimę.  

W celu zapewnienia sobie komfortu psychicznego można stosować makijaż kamuflujący zmiany naczyniowe, w tym rumień. Musi być on wykonywany przy użyciu bezpiecznych produktów, niepowodujących alergii ani podrażnień. Rumień jest zmianą o zabarwieniu czerwonym, dlatego jako korektor lub bazę pod makijaż należy użyć koloru, który ją zneutralizuje, czyli zieleni. Następnie powinno się zastosować mocno kryjący podkład i wykończyć makijaż pudrem sypkim. 

Krem na rumień na twarzy, co powinien zawierać? 

Delikatne naczynia krwionośne u osób zmagających się z rumieniem wymagają specjalnego traktowania. Należy zwrócić uwagę na zawartość odpowiednich składników aktywnych w  kosmetykach. Powinny one przede wszystkim: 

  • wzmacniać ścianki naczyń krwionośnych oraz funkcje obronne skóry,

  • wykazywać działanie przeciwzapalne,

  • przeciwdziałać zastojom w naczyniach,

  • zapobiegać rozszerzaniu się naczynek i zmniejszać ich przepuszczalność. 

Krem na dzień powinien wyróżniać się zawartością: 

  • filtrów chroniących przed promieniowaniem ultrafioletowym (UV) typów A i B,

  • filtrów fizycznych, odbijających promieniowanie słoneczne, które zaostrzają zmiany naczynkowe takich jak tlenek cynku lub tytanu,

  • substancji okluzyjnych, chroniących przed niekorzystnymi zewnętrznymi czynnikami środowiska,

  • składników wzmacniających barierę tłuszczową (lipidową) naskórka, takich jak: oleje roślinne czy ceramidy. 

Krem na noc powinien przede wszystkim regenerować barierę naskórkową, łagodzić podrażnienia skóry oraz wzmacniać jej mikrokrążenie.

Przeczytaj także: Krem na rozszerzone naczynka, co powinien zawierać?

Skuteczne kremy na rumień na twarzy oraz do skóry naczynkowej powinny więc zawierać w składzie następujące składniki aktywne: 

  • witaminę C, czyli kwas askorbinowy, który wzmacnia naczynia krwionośne i wykazuje działanie przeciwutleniające,

  • witaminę K, która obkurcza naczynia krwionośne i uszczelnia je,

  • witaminę PP, czyli niacynę, która działa przeciwzapalnie,

  • witaminę E, czyli tokoferol, który pośrednio przyczynia się do zmniejszenia prawdopodobieństwa powstawania zmian naczyniowych, np. teleangiektazji,

  • flawonoidy, takie jak: rutyna, hesperydyna oraz kwercetyna. Działają one uszczelniająco, przeciwzapalnie oraz przeciwrodnikowo,

  • wyciągi z: kasztanowca zwyczajnego (zawierającego escynę), arniki górskiej, miłorzębu japońskiego, rumianku pospolitego (dzięki zawartości bisabololu), aloesu czy oczaru wirginijskiego,

  • oleje roślinne, np. z wiesiołka czy płatków róży, które działają przeciwzapalnie,

  • glukonolakton, który nawilża i łagodzi skórę. 

Bibliografia

Janda K., O. Lach O., Cera naczyniowa – przyczyny, pielęgnacja, leczenie, Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu 1 (38), Szczecin 2014, s. 48-53,

Adamski Z., A. Kaszuba A., Dermatologia dla kosmetologów, Wydawnictwo Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2010, s. 11-12, 130-132, 426-427.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij