opalająca się na plaży kobieta
Zdrowie i uroda Karolina Sęczkowska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 1166 razy

Jaki filtr do opalania kupić?

Promieniowanie UV przyjemnie grzeje i sprawia, że skóra nabiera ładnego odcienia. Niestety promienie słoneczne są również niebezpieczne, ponieważ mogą doprowadzić do poparzenia, fotostarzenia, a także pojawienia się poważnych zmian na skórze oraz wystąpienia czerniaka. Właśnie dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego kremu do opalania.   

Spis treści


  1. Filtr do opalania – rodzaje
  2. Zalety filtrów do opalania
  3. Jak dobrać filtr do opalania do rodzaju skóry?
  4. Jaki filtr do opalania dla jasnej karnacji?

Każdorazowo przed wyjściem z domu należy nałożyć na swoją skórę krem do opalania. Dotyczy to nie tylko dni gorących i wyjątkowo słonecznych, ale także tych znacznie chłodniejszych, ponieważ promieniowanie UV występuje przez cały rok. Szczególną uwagę należy poświęcić filtrom do opalania w miesiącach letnich, ponieważ wtedy większa powierzchnia ciała jest wystawione na szkodliwe promieniowanie. Poparzenie może wystąpić naprawdę szybko, zwłaszcza w ciepłych krajach, w których intensywność promieniowania UV jest wyższa niż w Polsce. Jaki filtr do opalania wybrać? Czym się kierować? Jakie są różnice między poszczególnymi kremami?

Sprawdź: Mądre opalanie – jak się ładnie opalić?

Filtr do opalania – rodzaje

Każdy krem do opalania ma konkretne oznaczenie, czyli SPF. Ten skrót pochodzi od angielskiego terminu „Sun Protect Factor” i odnosi się do mocy filtra w danym produkcie. Tym samym im wyższa jest jego moc, tym dłuższe działanie kremu. Wiele jednak zależy od rodzaju samej skóry oraz od tego, czy szybko ulega ona poparzeniom. Przykładowo, jeśli w normalnej sytuacji (bez użycia kremu) skóra staje się poparzona po 20 minutach, to filtr o SPF 30 wydłuży ten czas o 30 razy. W praktyce więc, w przypadku gdy dana osoba zastosuje krem z SPF 50, to teoretycznie ma ochronę na 16 godzin. W praktyce jednak dotyczy to tylko sytuacji idealnej, dlatego w rzeczywistości aplikację kremu należy powtarzać co około 2 lub 3 godziny, a także po każdorazowym wejściu do wody i osuszeniu skóry ręcznikiem. Ważne jest także nakładanie grubej warstwy kremu zamiast cienkiej. Kremy z filtrami są koniecznością, ponieważ chronią skórę przed poparzeniami i szybkim starzeniem się.

Przeczytaj również: Czym są filtry chemiczne? Jakie mają zastosowanie w kosmetykach?

Zalety filtrów do opalania

Promieniowanie słoneczne jest z jednej strony konieczne do syntezy witaminy D w skórze i pięknej opalenizny, a z drugiej powoduje tworzenie się zmarszczek i zmian pigmentacyjnych, starzenie się skóry oraz możliwość powstania czerniaka czy innych chorób. Filtry do opalania pochłaniają promieniowanie UV i w ten sposób hamują jego wpływ na skórę. Tym samym kremy z filtrem SPF sprawiają, że skóra nie jest podatna na oparzenia słoneczne i alergie, a dodatkowo zmniejsza się proces fotostarzenia. Dodatkowo takie produkty działają prewencyjnie w kontekście nowotworów i zmian skórnych. 

Przeczytaj również: 

Powiązane produkty

Jak dobrać filtr do opalania do rodzaju skóry?

Można wyróżnić kilka popularnych rodzajów karnacji, występujących na terenie Polski:

  • Celtycka – bardzo jasna cera i włosy, piegi, duża skłonność do poparzeń. Dla takiej skóry najlepsze są kremy z filtrem SPF 50.

  • Północnoeuropejska – jasna cera, oczy niebieskie lub zielone, skłonność do poparzeń. Tutaj proponowane są kremy z filtrem SPF 30 lub SPF 50. 

  • Środkowoeuropejska – śniada cera, oczy zielone lub brązowe, niewielka skłonność do poparzeń. Najlepszy będzie krem z filtrem SPF 30.

  • Południowoeuropejski – ciemna cera i włosy, poparzenia występują bardzo rzadko. Dobry krem z filtrem to ten z SPF 15 lub wyższym.

Spore znaczenie ma również miejsce opalania, ponieważ w górach słońce operuje bardzo mocno, tak samo jak w tropikach. 

Sprawdź ofertę: Kosmetyki po opalaniu

Jaki filtr do opalania dla jasnej karnacji?

W Polsce spora część osób ma jasną karnację, chociaż oczywiście zdarzają się wyjątki. Można jednak uznać, że jasna i blada karnacja jest typowa dla narodów słowiańskich. Dla takich osób polecane są kremy z filtrem SPF 50, ponieważ zapewniają najdłuższą ochronę. Warto jednak zaznaczyć, że można również stosować kremy z niższymi filtrami, jednak trzeba pamiętać o ponownej aplikacji produktu po około 2 godzinach czy też po wyjściu z wody. W sytuacji gdy u danej osoby pojawią się poparzenia słoneczne, dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie pantenolu w piance, który działa regenerująco. Wybierając konkretny krem z filtrem, warto kierować się poniższymi zasadami:

  • na dni pochmurne, zimowe – filtr 6-10 SPF,

  • na dni częściowo słoneczne i w miarę ciepłe – filtr 15-25 SPF,

  • na dni ciepłe, gdy świeci słońce – filtr 30-50 SPF,

  • na wyjazdy zagraniczne, gdzie panuje klimat tropikalny – filtr minimum 50 SPF lub więcej. 

Tak naprawdę największe znaczenie ma więc filtr w kremie, jednak dodatkowo można zwrócić uwagę na konsystencję i zapach danego produktu. 

W tym miejscu warto zaznaczyć, że na twarz należy stosować krem z filtrem przez cały rok, ponieważ chroni to cerę i zmniejsza ryzyko pojawienia się zmarszczek. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór lekkiego produktu w kremie i nakładanie go pod makijaż. W aptekach można również znaleźć kremy, które mają działanie chłodzące, a więc są idealne na lato. 

Warto wiedzieć: Krem na mróz, jaki wybrać?

A: Karolina Sęczkowska
Z: lek. Agnieszka Żędzian

Bibliografia

  1. B. Stanisz, Ochrona skóry przed negatywnymi skutkami promieniowania UV, Farm. Pol, 65, 2009. 

  2. J. Węgłowska, A. Milewska, Pozytywne i negatywne skutki promieniowania słonecznego, Post. Kosmet, nr 2, 2011.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij