kobieta z kremem na twarzy
Zdrowie i uroda Karolina Sęczkowska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 2340 razy

Czym są filtry chemiczne? Jakie mają zastosowanie w kosmetykach?

Świadomość dotycząca negatywnego wpływu promieniowania UV na skórę jest coraz większa w społeczeństwie. Wiele osób używa filtrów przeciwsłonecznych cały rok, a nie tylko w ciepłe i gorące dni. W ten sposób zapewnia sobie lepszą ochronę skóry, a proces fotostarzenia się jest spowolniony. Czym są filtry chemiczne, a czym mineralne? Jaką funkcję pełnią w kremach przeciwsłonecznych?

Spis treści


  1. Filtr chemiczny czy mineralny? Główne różnice
  2. Filtry chemiczne – mity
  3. Filtry chemiczne – przykłady
  4. Bezpieczne filtry chemiczne – zapewniają skórze ochronę

Skóra każdego człowieka ma pewne możliwości naturalnej fotoochrony, czego wynikiem jest opalenizna oraz zgrubienie naskórka. Te właściwości ochronne nie są jednak wystarczające, dlatego konieczne jest używanie kremów z filtrem. Zewnętrzna ochrona przeciwsłoneczna ma zmniejszyć ryzyko pojawiania się oparzeń oraz alergii po kontakcie skóry ze słońcem. Filtry UV dodatkowo chronią przed procesem fotostarzenia się skóry oraz działają prewencyjnie w kontekście nowotworów (w tym między innymi czerniaka). Obecnie na rynku dostępne są dwie główne grupy filtrów: chemiczne i mineralne.

Przeczytaj: Czy opalanie w solarium jest szkodliwe dla zdrowia?

Filtr chemiczny czy mineralny? Główne różnice

Filtry chemiczne zawierają syntetyczne substancje chemiczne, których głównym zadaniem jest pochłonięcie promieniowania słonecznego. W ten sposób skóra jest chroniona przed szkodliwym działaniem UV. Konkretnymi składnikami takich filtrów są na przykład cynamoniany i salicylany. Z kolei filtry mineralne, czyli fizyczne, to substancje pochodzenia mineralnego, których zadaniem jest odbijanie promieniowania UVA i UVB. W składzie kremów z filtrami mineralnymi można znaleźć takie substancje, jak tlenek cynku oraz dwutlenek tytanu. Główną różnicą między filtrami chemicznymi i mineralnymi jest więc sposób działania w kontekście ochrony przeciwsłonecznej. Kolejną różnicą okazuje się konsystencja kremów. Produkty z chemicznymi filtrami bardzo łatwo rozprowadzają się na skórze i nie pozostawiają tłustego filmu, natomiast kremy z zawartością mineralnych substancji są zwykle białe i mają konsystencję emulsji, przez co trudniej jest je zaaplikować.

Kup w aptece: Kremy do twarzy

Filtry chemiczne – mity

Dotychczas pojawiło się kilka szkodliwych mitów dotyczących filtrów chemicznych. Zdaniem niektórych są one szkodliwe i nie chronią przed promieniowaniem UVA. W rzeczywistości te doniesienia wcale nie są potwierdzone badaniami. Wszystkie produkty z filtrami (zarówno chemicznymi, jak i mineralnymi) są poddawane dokładnym analizom i dopiero później trafiają na rynek. Oznacza to, że filtry chemiczne są bezpieczne i nie szkodzą. Z kolei brak ochrony przeciwsłonecznej może doprowadzić do pojawienia się zmarszczek i przebarwień na skórze, oparzeń, a w najgorszym wypadku nowotworów. Właśnie dlatego tak ważne jest używanie kremów z filtrem. Jedyną wadą filtrów chemicznych jest możliwość zabrudzenia ubrań, oczywiście po ówczesnym kontakcie z kremem lub balsamem. Warto więc aplikować produkt w taki sposób, aby nie doszło do zabrudzenia odzieży.

Dowiedz się więcej: Melanina - czym jest i jakie pełni funkcje

Powiązane produkty

Filtry chemiczne – przykłady

Do przykładowych filtrów chemicznych należą następujące substancje:

  • PABA (kwas paraaminobenzoesowy) – opatentowany już w latach 40. XX wieku, jednak obecnie niestosowany ze względu na możliwość działania alergicznego, chociaż miał bardzo dobre właściwości ochronne;

  • pochodne kwasu cynamonowego – zastąpiły kwas PABA, zapewniają dobrą ochronę przed promieniowaniem słonecznym, zwykle nie powodują alergii;

  • benzofenony – bardzo często używane substancje, które zwiększają ochronę przeciwsłoneczną;

  • pochodne benzoilometanu – wysokiej jakości związki, które w znacznym stopniu chronią przed promieniowaniem słonecznym;

  • Ethylhexyl Methoxycinnamate oraz 4-Methylbenzylidene Camphor – doskonale chronią przed promieniowaniem UVB.

Warto zaznaczyć, że filtry chemiczne chronią zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB, chociaż wiele zależy od konkretnego związku chemicznego oraz innych substancji zawartych w danym produkcie (kremie, balsamie). Dobrym rozwiązaniem jest więc czytanie składów na opakowaniach.

Przeczytaj również: Jaki filtr do opalania kupić?

Bezpieczne filtry chemiczne – zapewniają skórze ochronę

Filtry chemiczne są całkowicie bezpieczne i sprawiają, że skóra na ciele oraz na twarzy nie podlega szkodliwemu promieniowaniu UV. Wszystkie produkty z filtrami chemicznymi dostępne na polskim rynku przeszły specjalne analizy oraz ocenę bezpieczeństwa, dokonywaną przez Komitet Naukowy ds. Bezpieczeństwa Konsumentów. Wybierając konkretny produkt, warto zwrócić uwagę na dwie kwestie. Pierwszą z nich jest ochrona zarówno przed UVA, jak i przed UVB. Drugim istotnym czynnikiem jest SPF. Latem najlepiej wybierać kremy i balsamy z SPF minimum 30, a nawet 50.

Warto wiedzieć: Madre opalanie - jak się ładnie opalić?

A: Karolina Sęczkowska
Z: lek. Agnieszka Żędzian

Bibliografia

  1. P. Smyk, E. Smyk, I. Hołyńska-Iwan, D. Olszewska-Słonina, Połączenie filtrów naturalnych i sztucznych jako najlepsze źródło ochrony przeciwsłonecznej w preparatach kosmetycznych, Bydgoszcz, Wydawnictwo Uczelniane Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego, 2016.

  2. B. Stanisz, Ochrona skóry przed negatywnymi skutkami promieniowania UV, „Farmacja Polska” nr 66, 2009.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij