atopowe zapalenie skóry u kobiety
Zdrowie i uroda Emilia Kruszewska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 1096 razy

Skóra atopowa – rozpoznanie, diagnostyka i pielęgnacja

Na kondycję skóry atopowej i zaostrzenie objawów choroby wpływa wiele czynników. Leczenie zależy od postaci schorzenia. Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest chorobą uwarunkowaną genetycznie, a jej objawy mogą uaktywnić się nawet w pierwszych tygodniach życia.

Spis treści:


  1. Co to jest skóra atopowa
  2. Skóra atopowa - objawy
  3. Znaczenie czynników środowiskowych w rozwoju atopii
  4. Zaburzenia immunologiczne a atopia
  5. Czynniki psychosomatyczne a atopowe zapalenie skóry
  6. Diagnostyka skóry atopowej
  7. Leczenie i pielęgnacja skóry atopowej

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to choroba w dużym stopniu uwarunkowana genetycznie. Polega na upośledzeniu funkcji barierowej skóry i zaburzeniu pracy układu immunologicznego. Chociaż największą grupę pacjentów z AZS stanowią dzieci, z atopowym zapaleniem skóry borykają się również osoby dorosłe. W łagodzeniu objawów i wyciszaniu schorzenia pomocna jest właściwa pielęgnacja skóry, przywracająca jej funkcje barierowe. Ostra postać atopowego zapalenia skóry wymaga dodatkowo włączenia środków farmakologicznych.  

Sprawdź także: Atopowe zapalenie skóry u dzieci – objawy, leczenie

Co to jest skóra atopowa

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to przewlekła, nawracająca choroba zapalna o złożonym podłożu. W wyniku zaburzeń funkcji barierowych skóry dochodzi do zmian w składzie naskórka i nadmiernej utraty wody. Pozbawiona naturalnej wilgoci skóra atopowa jest skrajnie przesuszona, przez co ma tendencję do szybszego obumierania, łuszczenia i pękania, a więc również nawrotowych zakażeń skóry.

W przebiegu AZS dodatkowo dochodzi do zaburzenia wytwarzania płaszcza lipidowego skóry i niedoboru ceramidów, których podstawową funkcją jest utrzymywanie wody w naskórku. Atopowe zapalenie skóry może przybrać różny stopień ciężkości. Choroba ma tendencję do zaostrzeń i nawrotów. W przebiegu łagodnej postaci AZS obejmuje rozsiane zmiany skórne, natomiast ostra postać choroby może przebiegać wraz z dolegliwościami ogólnymi. Objawy kliniczne mogą pojawić się nawet w pierwszych tygodniach życia dziecka. Choroba znacznie ciężej przebiega u niemowląt i dzieci do 12 roku życia.

Sprawdź ofertę: Dermokosmetyki dla kobiet

Skóra atopowa - objawy

Jak wygląda skóra atopowa? Łagodne i średnio nasilone objawy atopowej skóry:

  • długotrwała suchość skóry lub nawracające przesuszenia skóry,

  • rybia łuska,

  • świąd skóry,

  • pękanie skóry i tworzenie się drobnych ranek,

  • wyprysk dłoni i stóp,

  • skłonność do zakażeń skóry,

  • nasilony rumień twarzy.

Do grupy pozostałych objawów występujących w ciężkiej postaci atopii należą: nawrotowe zapalenie spojówek, nietolerancja na niektóre włókna naturalne, nietolerancja pokarmowa.

W przypadku atopowej skóry u niemowląt charakterystycznym objawem są intensywne zmiany rumieniowe na policzkach, szyi i tułowiu. Wraz z zaostrzeniem przebiegu atopii stają się mocno intensywne i mogą pękać, powodując mikroranki. Zmiany te są przyczyną silnego świądu. W przypadku atopowej skóry głowy charakterystycznym objawem jest nadmierne rogowacenie naskórka, co mylnie wskazuje na łupież.

Powiązane produkty

Znaczenie czynników środowiskowych w rozwoju atopii

Wskazuje się na kilka czynników środowiskowych, które nie tylko wpływają na zaostrzenie lub nawrót zmian skórnych w przebiegu AZS, ale w przypadku słabszej odpowiedzi immunologicznej organizmu mogą nawet sprzyjać rozwojowi choroby. Oto one:

  • zanieczyszczenie środowiska – spaliny, pestycydy, herbicydy, związki chemiczne powstałe ze spalin;

  • alergeny – wziewne: roztocza kurzu domowego, pyłki roślin (szczególnie trawy, drzew), alergeny zwierzęce (naskórek kotów i psów), alergeny grzybicze. W przypadku wielu pacjentów (szczególnie u małych dzieci) na AZS ma wpływ alergia pokarmowa, a skutkiem działania alergenów pokarmowych, m.in.: mleka i produktów mlecznych, jaj, soi, pszenicy, orzechów, a skutkiem działania alergenów pokarmowych jest zaostrzenie objawów AZS;

  • warunki klimatyczne – barierę skórno-naskórkową mogą osłabiać zbyt duża wilgotność powietrza, wysoka temperatura i ekspozycja na słońce. Niekorzystny wpływ na skórę atopową ma również suche, klimatyzowane powietrze i mróz.

Przeczytaj również: Pokrzywka alergiczna - obraz kliniczny i mechanizmy powstania

Zaburzenia immunologiczne a atopia

Atopowe zapalenie skóry związane jest z reakcją immunologiczną organizmu. Zaostrzenia i nawroty choroby nie tylko wpływają na osłabienie układu odpornościowego, ale równocześnie przyczyniają się do zaburzenia jego prawidłowej pracy.

W badaniu serologicznym nawet u 80% pacjentów z AZS poziom przeciwciał IgE jest podwyższony, a ich aktywność jest znacznie większa niż u osób zdrowych. Dodatkowo w przypadku atopowego zapalenia skóry u pacjentów wykryć można obecność IgE swoistych dla poszczególnych alergenów wziewnych i pokarmowych. W wyniku zaburzenia funkcjonalności bariery naskórka alergeny z łatwością przenikają do głębszych warstw komórek skóry.

Czynniki psychosomatyczne a atopowe zapalenie skóry

Wpływ na pogorszenie przebiegu atopowego zapalenia skóry u części pacjentów mają również czynniki psychosomatyczne, szczególnie reakcja na silny stres. Ulegają mu szczególnie dzieci  mające problemy emocjonalne z rówieśnikami, rodzeństwem, rodzicami.

Diagnostyka skóry atopowej

Diagnostyka skóry z atopowym zapaleniem jest złożona i obejmuje kilka etapów. Podstawą jest obraz kliniczny i wywiad z pacjentem. Bardzo ważną informacją jest to, czy atopowe zapalenie występuje również w rodzinie chorego. Zlecane są ponadto badania serologiczne (panel IgE alergenów wziewnych i pokarmowych). Wskazaniem do ich wykonania są rozległe zmiany skórne, niska efektywność leków antyhistaminowych i środków miejscowych.

Leczenie i pielęgnacja skóry atopowej

Jak leczyć atopowe zapalenie skóry i ograniczać objawy AZS? Podstawą leczenia AZS jest właściwa pielęgnacja. Pacjent powinien stosować tylko kosmetyki do skóry atopowej (emolienty) – kremy, które dobrze toleruje cera atopowa, balsamy pielęgnacyjne, żele do mycia ciała, szampony, a nawet mydło do skóry atopowej, które nie podrażnia skóry.

Emolienty to preparaty wzbogacone o lipidy i ceramidy, które uzupełniają uszkodzoną warstwę lipidową naskórka, chroniąc go przed nadmierną utratą wody i wzmacniając płaszcz hydrolipidowy skóry. 

Kup w aptece: Kosmetyki na skórę atopową

Łagodna postać AZS nie wymaga innego leczenia. U pacjentów ze średnio nasiloną atopią wskazane jest miejscowe stosowanie glikokortykosteroidów, które wspomagają gojenie ran i przyspieszają regenerację uszkodzonego naskórka. Niekiedy zalecane jest przyjmowanie leków przeciwhistaminowych, czasem stosuje się również leki przeciwgrzybicze. W przebiegu ciężkiej atopii i braku efektu działania leczenia miejscowego konieczne jest wdrożenie doustnych środków farmakologicznych.

Dowiedz się więcej: Cera naczynkowa – charakterystyka i pielęgnacja

A: Emilia Kruszewska
Z: lek. Agnieszka Żędzian

Bibliografia

  1. M. Millan, J. Mijaś, Atopowe zapalenie skóry - patomechanizm, diagnostyka, postępowanie lecznicze, profilaktyka, „Nowa Pediatria”, 2017, Tom 21, nr 4, str. 114-122.
  2. J. Kasznia-Kocot, K. Reichamnn, A. Wypych-Ślusarska, Wybrane apekty jakości życia w atopowym zapaleniu skóry, „Medycyna Środowiskowa”, 2014 Vol 17, Nr 2, str. 42-51.

Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij