kobieta z kremem nawilżającym
Zdrowie i uroda Paulina Tomczyk
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 940 razy

Kremy nawilżające do twarzy – jak wybrać odpowiedni? 5 popularnych składników

Nawilżanie skóry to jeden z najważniejszych kroków pielęgnacji, niezależnie od typu cery. Nawilżona skóra prawidłowo pełni funkcję bariery ochronnej i starzeje się wolniej. Dostępne na sklepowych półkach kosmetyki zawierają szereg substancji o działaniu nawilżającym. Dowiedz się jak działają i jaki krem nawilżający wybrać.
  1. Dlaczego skóra się przesusza?
  2. Jak zadbać o nawilżenie skóry?
  3. Kremy nawilżające do twarzy
  4. Kremy nawilżające z ceramidami
  5. Kremy z nawilżającym skórę mocznikiem
  6. Kremy nawilżające z kwasem hialuronowym
  7. Kremy z aloesem
  8. Kremy nawilżające z kolagenem
  9. Jak dobrać krem nawilżający do typu cery

Dlaczego skóra się przesusza?

Hydrolipidowy płaszcz ochronny naskórka pozwala zatrzymać wilgoć w jego warstwach. Niestety pod wpływem działania suchego, ogrzewanego powietrza, przebywania w pomieszczeniach klimatyzowanych, zbyt częstego oczyszczania i złuszczania skóry czy stosowania agresywnych środków myjących, może dojść do uszkodzenia bariery ochronnej skóry i jej przesuszenia. Do przesuszenia skóry może dojść także w wyniku stosowania niewłaściwej diety ubogiej w witaminy, minerały i kwasy tłuszczowe oraz dostarczania za małej ilości wody do organizmu. Narażenie na czynniki atmosferyczne np. wiatr, słońce i mróz także może przyczynić się do utraty wilgoci przez skórę.

Jakie kremy nawilżające będą najlepsze zimą? Dowiedz się więcej na Aptelia.pl

Jak zadbać o nawilżenie skóry?

O nawilżenie skóry warto dbać zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz. Zdrowa dieta bogata w ryby, orzechy i nierafinowane oleje roślinne, które dostarczają odpowiedniej ilości NNKT, czyli niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6 oraz przyjmowanie dostatecznej ilości płynów w ciągu dnia (ok. 2 litrów), pomogą zadbać o właściwą budowę płaszcza hydrolipidowego skóry.

Działając od zewnątrz poza stosowaniem kremów nawilżających, należy unikać agresywnych substancji myjących oraz ograniczyć stosowanie szczoteczek do mycia twarzy, które działają jak peeling. Do mycia twarzy lepiej używać dłoni, a produkty złuszczające należy ograniczyć do 1 zastosowania w tygodniu, przy czym peeling ziarnisty zastąpić peelingiem enzymatycznym. Przy odbudowie bariery hydrolipidowej niewskazane jest także stosowanie kosmetyków z kwasami i retinolu. Należy pamiętać, że zbyt długie, częste i gorące kąpiele także mogą niekorzystnie wpływać na barierę ochronną skóry.

Kremy nawilżające do twarzy

Składniki nawilżające występujące w kremach możemy podzielić na bezpośrednio i pośrednio nawilżające. Substancje bezpośrednio nawilżające skórę to składniki, które mają zdolność przyciągania, zatrzymywania i utrzymywania wody w skórze. Takie właściwości posiada np. kwas hialuronowy oraz mocznik. Składniki pośrednio nawilżające to substancje, które pomagają utrzymać wilgotność skóry, choć same w sobie nie są substancjami nawilżającymi, na przykład tworząc na powierzchni naskórka warstwę ochronną, ograniczającą utratę wody (TEWL). Wśród substancji o takich właściwościach znajdują się ceramidy. Najlepsze rezultaty będzie dawała kombinacja różnych składników nawilżających, zarówno z jednej, jak i drugiej grupy.

Warto pamiętać, że potrzeby skóry zmieniają się sezonowo dlatego najczęściej zimą skóra będzie wymagała pielęgnacji kremem o bogatszej konsystencji, niż latem. Wybierając krem nawilżający na dzień, dobrym wyborem będzie kosmetyk z filtrem UV stanowiący połączenie nawilżania z fotoprotekcją.

Kremy nawilżające z ceramidami

Ceramidy są jednymi z głównych składników budulcowych warstwy lipidowej skóry. Stosowanie ceramidów w pielęgnacji pomaga w odbudowie bariery ochronnej skóry i tym samym utrzymaniu jej odpowiedniego nawilżenia. Kremy z dużą zawartością ceramidów świetnie sprawdzą się w okresie jesienno-zimowym, gdy skóra wymaga dodatkowej ochrony przed czynnikami zewnętrznymi np. trudnymi warunkami atmosferycznymi.

Kremy z nawilżającym skórę mocznikiem

Mocznik to substancja działająca keratolitycznie i nawilżająco. Złuszczając zrogowaciałe komórki, zmiękcza naskórek, a dzięki właściwościom higroskopijnym, wiąże i zatrzymuje wodę. Ze względu na te właściwości kremy z mocznikiem sprawdzą się w przypadku cery ze skłonnością do nadmiernego rogowacenia.

Kremy nawilżające z kwasem hialuronowym

Kwas hialuronowy jest składnikiem naturalnie obecnym w skórze. Zdolność do wiązania wody w wielokrotności swojej wagi sprawia, że jest to jedna z najbardziej popularnych, ale także skutecznych substancji nawilżających. Kremy oparte na działaniu kwasu hialuronowego mogą mieć niezwykle lekką formułę pożądaną latem lub w przypadku cer problematycznych, ze skłonnością do powstawania niedoskonałości.

Kremy z aloesem

Aloes jest szeroko znany ze swoich właściwości nawilżających. Zawiera polisacharydy, które mają zdolność przyciągania i zatrzymywania wody. Dzięki temu pomagają one w utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry. Dodatkowo aloes jest bogaty w witaminy (takie jak witamina A, C i E) oraz minerały (np. potas, magnez, sód), które odgrywają istotną rolę w utrzymaniu zdrowej skóry oraz działa kojąco. Kremy z aloesem sprawdzą się w przypadku cer wrażliwych.

Kremy nawilżające z kolagenem

Kolagen wykazuje zdolność do wiązania wody oraz pełniąc funkcję barierową, pomaga zabezpieczyć skórę przed utratą wilgoci. Nie jest składnikiem typowo nawilżającym.

Powiązane produkty

Jak dobrać krem nawilżający do typu cery?

Dobierając krem nawilżający należy kierować się potrzebami skóry. Warto zwrócić uwagę na składniki aktywne inne niż typowo nawilżające oraz konsystencję produktu. Do cery bardzo suchej sprawdzą się bogate, gęste formuły. W przypadku cery wrażliwej warto szukać dodatkowych składników łagodzących, takich jak alantoina czy pantenol. W przypadku cery tłustej lub mieszanej lepiej zdecydować się na krem o lekkiej konsystencji, który nie obciąży skóry i nie będzie powodował powstawania niedoskonałości. Do poprawy kondycji cery dojrzałej z widocznymi oznakami starzenia dobrze sprawdzą się kremy zawierające składniki przeciwstarzeniowe, takie jak retinoidy, peptydy, witaminy A, C i E.

Bibliografia

  1. A. Kołodziejczak, Kosmetologia tom I, Warszawa 2019, s. 114–120.
  2. A. Zejfer, Kompleksowa terapia problemów skórnych, Warszawa 2022, s. 11–14.
  3. Y. Adler, Skóra. Fascynująca historia, Łódź 2017, s. 21–27.
  4. D. Wojnowska, G. Chodorowska, M. Juszkiewicz-Borowiec, Sucha skóra – patogeneza, klinika i leczenie, „Postępy Dermatologii i Alergologii”, nr 2/2003, s. 98–105.
  5. J. Arc, K. Pytkowska, Kosmetyki do pielęgnacji skóry suchej, „Cosmetology Today”, nr 3/2009, s. 34–41.
  6. H. Bojarowicz, B. Woźniak, Wielonienasycone kwasy tłuszczowe oraz ich wpływ na skórę, „Problemy Higieny i epidemiologii”, nr 4/2008, s. 471–475.

Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij