Cząsteczki kwasu hialuronowego
Zdrowie i uroda Paulina Tomczyk
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 639 razy

Na co stosuje się kwas hialuronowy? Czy działa na stawy, twarz i włosy?

Kwas hialuronowy jest substancją istotną dla utrzymania zdrowia i prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ze względu na swoje właściwości nawilżające i zdolność do wiązania dużej ilości wody, jest to popularny składnik w produktach do pielęgnacji skóry, medycynie estetycznej i ortopedii. Dowiedz się więcej o szerokim zastosowaniu kwasu hialuronowego w medycynie i kosmetologii.
  1. Czym jest kwas hialuronowy?
  2. Rodzaje kwasu hialuronowego
  3. Jaką rolę w organizmie pełni kwas hialuronowy?
  4. Kwas hialuronowy w kosmetykach – w jakiej formie jest najlepszy?
  5. Kwas hialuronowy na skórę
  6. Kwas hialuronowy na włosy

Czym jest kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy to substancja naturalnie występująca w organizmie człowieka. Jest glikozaminoglikanem, czyli  rodzajem polisacharydu. Można go znaleźć w różnych tkankach, ale jest szczególnie obecny w skórze, tkankach łącznych oraz płynach stawowych. Kwas hialuronowy jest wyjątkowy ze względu na swoją higroskopijność, czyli zdolność do wiązania dużych ilości wody. Jedna molekuła kwasu hialuronowego może związać do 1 tys. cząsteczek wody, co nadaje mu zdolność do nawilżania i utrzymywania wilgotności skóry i tkanek. Ponieważ kwas hialuronowy jest substancją naturalnie występującą w organizmie, jest stosunkowo bezpieczny i podany na skórę lub iniekcyjnie w czystej postaci nie wywołuje reakcji alergicznych. W przeszłości kwas hialuronowy był pozyskiwany głównie z tkanki zwierzęcej, takiej jak grzebień koguta lub tkanki ciała krów. Obecnie większość kwasu hialuronowego, używanego w przemyśle kosmetycznym i medycynie, jest produkowana za pomocą technologii biotechnologicznych opartych na fermentacji. Prowadzi się ją w kontrolowanych warunkach laboratoryjnych z wykorzystaniem specjalnych szczepów bakterii produkujących kwas hialuronowy.

Rodzaje kwasu hialuronowego

Kwas hialuronowy można podzielić pod względem wielkości jego cząsteczek oraz rodzaj ich usieciowania. Nieusieciowaną formę wykorzystuje się  zarówno w medycynie estetycznej do rewitalizacji skóry metodą mezoterapii igłowej, jak i w kosmetykach do pielęgnacji skóry i włosów. Jest ona bardziej podobna do naturalnego kwasu hialuronowego występującego w organizmie. W zależności od wielkości cząsteczki działa na powierzchni skóry (wielkocząsteczkowy), w warstwie rogowej (średniocząsteczkowy) lub przenika do głębszych warstw naskórka i tam wiąże wodę (małocząsteczkowy).

W usieciowanej formie kwasu hialuronowego łańcuchy jego cząsteczek są zmodyfikowane chemicznie i poddane tzw. procesowi krzyżowania, dzięki czemu tworzą bardziej stabilną strukturę. Usieciowany kwas hialuronowy charakteryzuje się większą lepkością i gęstością, dzięki czemu może pozostawać dłużej w miejscu, w które zostaje wstrzyknięty. Z tego powodu jest często wykorzystywany jako składnik wypełniaczy stosowanych w medycynie estetycznej, by poprawić objętość i kontury twarzy, zredukować zmarszczki lub powiększyć usta. Usieciowany kwas hialuronowy jest wykorzystywany także w ortopedii, w celu łagodzenia dolegliwości związanych z zapaleniem stawów, zwłaszcza w przypadku chorób zwyrodnieniowych stawów.

Powiązane produkty

Jaką rolę w organizmie pełni kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy jest niezwykle istotną substancją dla utrzymania zdrowia i prawidłowego funkcjonowania organizmu. Pełni funkcje zarówno strukturalne, jak i regulacyjne. Jego obecność jest szczególnie ważna dla odpowiedniego nawilżenia skóry, elastyczności stawów oraz zachowania integralności tkanek łącznych. Pomaga w zachowaniu elastyczności i utrzymaniu miękkości skóry. Występuje w płynie stawowym, który zapewnia odpowiedni poślizg, zmniejszając tarcie między powierzchniami stawowymi. Zapewnia to lepszą ruchomość i ochronę stawów. Pomaga w utrzymaniu struktury i elastyczności tkanek, takich jak chrząstki, ścięgna i więzadła. Występuje również w tkance łącznej, która otacza narządy, łączy mięśnie i inne struktury w organizmie oraz w cieczy wewnątrzgałkowej oka. Pełni ważną rolę w utrzymaniu kształtu oka i jego odpowiedniego nawilżenia. Kwas hialuronowy jest zaangażowany w procesy gojenia ran i regeneracji tkanek.

Kwas hialuronowy w kosmetykach – w jakiej formie jest najlepszy?

Kwas hialuronowy jest popularnym składnikiem kosmetyków. Najczęściej stosowana postać kwasu hialuronowego to jako jego sól sodowa – hialuronian sodu (INCI: Sodium Hyaluronate). Doskonale nawilża skórę i może działać jak wypełniacz, tymczasowo wygładzający drobne zmarszczki i linie. Poprawia elastyczność i jędrność skóry oraz może pomóc w łagodzeniu podrażnień i stanów zapalnych skóry. Kwas hialuronowy występuje w różnych formach kosmetycznych, takich jak kremy, serum, maski, kapsułki, balsamy do ciała czy kremy pod oczy, a także kosmetykach do pielęgnacji włosów i oczyszczania skóry głowy.

Kwas hialuronowy na skórę

Kwas hialuronowy jest częstym składnikiem kremów nawilżających do twarzy i produktów do pielęgnacji okolic oczu. Sprawdzi się w redukcji widoczność cieni pod oczami i zapobieganiu utracie nawilżenia w tej delikatnej okolicy. Najbardziej skoncentrowaną postacią kosmetyku z kwasem hialuronowym jest serum. Aplikowane na jeszcze wilgotną skórę zapewnia intensywne nawilżenie. Kwas hialuronowy może być zawarty w maseczkach do twarzy i balsamach do ust. W balsamach, mleczkach czy kremach do ciała pomoże utrzymać elastyczność, jędrność i nawilżenie skóry.

Kwas hialuronowy na włosy

Kwas hialuronowy w kosmetykach do włosów działa jak naturalny humektant, przyciągając i zatrzymując wodę, co przyczynia się do zachowania odpowiedniego poziomu nawilżenia włosów. Dzięki temu włosy stają się bardziej miękkie, elastyczne i bardziej odporne na uszkodzenia. Znajdziesz go zarówno w szamponach, jak i maskach oraz odżywkach. Odżywki humektantowe są jednym z filarów równowagi PEH (skrót kolejno od: protein (P), emolientów (E) i humektantów (H)). Humektanty warto włączyć do pielęgnacji włosów cienkich i suchych, które utraciły zdrowy blask. Tak samo jak w przypadku pielęgnacji skóry, tak i w przypadku włosów po użyciu humektantów, warto zastosować emolient, który stworzy warstwę okluzyjną i zapobiegnie utracie wilgoci związanej przez humektant.

Bibliografia

  1. A. Kołodziejczak, Kosmetologia Tom 1, Warszawa 2019, s. 80.
  2. A. Przylipiak, Medycyna estetyczna, Warszawa 2017, s. 55-60
  3. M-C. Martini, Kosmetologia i farmakologia skóry, Warszawa 2006, s. 101
  4. M.Kucia, Właściwości i zastosowanie kwasu hialuronowego w kosmetologii i medycynie estetycznej, Kosmetologia Estetyczna 2017, 329-334.
  5. A.Olejnik, J. Gościańska, I. Nowak, Znaczenie kwasu hialuronowego w przemyśle kosmetycznym i medycynie estetycznej CHEMIK 2012, 66, 2, 129-135
  6. M. Molski, Nowoczesna kosmetologia. Tom 2, Warszawa 2014, s.268

Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij