Kobieta pocierająca suche podrażnione oczy
Zdrowie i uroda Aleksandra Słupczyńska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 3806 razy

Zespół suchego oka – objawy ZSO, przyczyny i sposoby leczenia

ZSO, czyli zespół suchego oka jest jedną z najczęstszych przyczyn zgłaszania się do okulisty. Jak pokazują badania, choruje na niego od 10 do 17% osób dorosłych. Jak się objawia? Jak złagodzić doskwierające objawy? Czy można je skutecznie wyleczyć? 

Spis treści:


  1. Czym jest zespół suchego oka (ZSO)?
  2. Zespół suchego oka – przyczyny
  3. Zespół suchego oka – objawy
  4. Jak leczyć ZSO?
  5. Zespół suchego oka – powikłania
  6. Zespół suchego oka – warto wiedzieć

Czym jest zespół suchego oka (ZSO)? 

Zespół suchego oka to w rzeczywistości grupa schorzeń, w których dochodzi do nieprawidłowego nawilżania powierzchni gałki ocznej przez film łzowy. Film łzowy, potocznie nazywany łzami, jest specjalną wydzieliną, która pokrywa gałkę oczną i ma za zadanie ją nawilżać oraz zapobiegać jej wysychaniu.  

ZSO często jest stwierdzany u kobiet w okresie menopauzalnym. Może towarzyszyć różnym schorzeniom np. autoimmunologicznym (np. zapalenie stawów, twardzina układowa, zespół Sjögrena), ale i dermatologicznym (np. pemfigoid). Bywa także działaniem niepożądanym podczas stosowania niektórych leków, np. przeciwhistaminowych, przeciwalergicznych, przeciwmigrenowych, przeciwdepresyjnych, antykoncepcyjnych i obniżających ciśnienie krwi. Nierzadko dotyka również palaczy tytoniu.  

Sprawdź ofertę: Preparaty do oczu 

Zespół suchego oka – przyczyny 

Niedostateczne nawilżenie gałki ocznej w przebiegu ZSO w większości przypadków wynika z: 

  • nadmiernego odparowywania łez z powierzchni oka, 

  • niedostatecznego wytwarzania łez,  

  • nieprawidłowego składu łez.  

W efekcie tych zaburzeń, zarówno spojówka, jak i rogówka nadmiernie wysychają, a to powoduje odczuwanie suchości oka i innych uporczywych objawów.  

Przeczytaj: Oko – budowa, funkcje, najczęstsze choroby oczu

Powiązane produkty

Zespół suchego oka – objawy 

Do objawów zespołu suchego oka należą: 

  • pieczenie oczu, 

  • odczuwanie suchości gałki ocznej, 

  • wydzielina surowicza w worku spojówkowym, 

  • świąd, bóle z tyłu oka, 

  • częste mruganie, 

  • gorsze widzenie w nocy, 

  • nadwrażliwość na światło, 

  • zaczerwienienie oka (spowodowane umiarkowanym przekrwieniem), 

  • subiektywne odczucie „piasku pod powiekami” 

Objawy choroby mogą się nasilać np. podczas zimy, w suchym i gorącym klimacie oraz w pomieszczeniach klimatyzowanych i silnie wentylowanych. Czynnikiem zaostrzającym objawy jest również długotrwała praca przy komputerze. Suchość oka jest również bardziej odczuwalna w wyniku zachodzących zmian hormonalnych u kobiet w czasie PMS, czyli zespołu napięcia przedmiesiączkowego oraz przed menopauzą.

Przeczytaj także: Zapalenie rogówki oka

ZSO objawy

Jak leczyć ZSO? 

Leczenie polega głównie na stosowaniu kropli do oczu, które mają za zadanie zastępować prawidłowe łzy – są to tzw. sztuczne łzy lub substytuty łez. Preparaty te jednak nie przywrócą prawidłowej produkcji łez i aby osiągnąć właściwe nawilżenie gałki ocznej, należy pamiętać o ich częstym podawaniu. W celu zapobiegania podrażnieniom gałki ocznej zaleca się zastosowanie kropli do oczu, które nie zawierają konserwantów. 

Warto mieć świadomość, że preparaty o gęstszej konsystencji lepiej nawilżają oko – nie należy się bać, gdy po zastosowaniu żelowego preparatu lub gęstych kropli obraz będzie przez chwilę zamazany – stan ten mija po kilkunastu sekundach.  

W niektórych przypadkach konieczne jest też zastosowanie leków przeciwzapalnych, takich jak kortykosteroidy lub leki immunosupresyjne – preparaty te mogą być stosowane tylko po konsultacji z lekarzem okulistą. W przypadkach o największym stopniu zaawansowania wykonuje się stałe lub czasowe zamknięcie punktów łzowych – zabieg ten ma na celu zahamowanie odpływu łez i zwiększenie ich ilości na powierzchni oka.  

Zespół suchego oka – domowe sposoby 

Istnieje kilka domowych, naturalnych sposobów na łagodzenie objawów zespołu suchego oka. Są to: 

  • Napar z rumianku – rumianek jest znany ze swoich właściwości przeciwzapalnych. Należy przygotować napar, zamoczyć w nim płatki kosmetyczne, przyłożyć do oczu i pozostawić na 5 do 10 minut.  

  • Woda z chabra bławatka – ma ona właściwości łagodzące i nawilżające. Należy nałożyć wodę bławatkową na płatki kosmetyczne i pozostawić je na oczach przez 5 do 10 minut.  

  • Olej rycynowy – pomaga zapobiegać parowaniu łez, dzięki czemu zmniejsza odczucie suchości oka. Jest składnikiem wielu kropli do oczu, które dostępne są bez recepty.

Sprawdź ofertę: Medycyna naturalna

Zespół suchego oka – powikłania 

U 99% pacjentów zespół suchego oka nie jest niebezpieczny. Zwykle jest on nieprzyjemny i dolegliwy, ale dla większości osób, które przestrzegają zaleceń lekarza, nie jest groźną chorobą. W bardzo rzadkich przypadkach ZSO może być na tyle poważny, że doprowadza do wystąpienia znacznych zmian na rogówce, co może doprowadzić do pogorszenia wzroku, a w ekstremalnych przypadkach – nawet do jego utraty.   

Zespół suchego oka – warto wiedzieć 

Zespół suchego oka może być również spowodowany noszeniem soczewek kontaktowych. Ponad połowa pacjentów noszących soczewki kontaktowe ma na co dzień objawy ZSO. Pamiętaj, że jeśli nosisz soczewki, należy zadbać o to, aby były one jak najlepszej jakości. Jeśli zaś zauważysz u siebie objawy ZSO, nie zwlekaj ze zgłoszeniem się do lekarza.  

  • Czy zespół suchego oka da się wyleczyć? 

Niestety, zespołu suchego oka nie da się wyleczyć całkowicie, a jego objawy utrzymują się do końca życia. Leczenie ZSO polega jedynie na opanowaniu uciążliwych objawów.   

  • Czy można mieć zespół suchego oka w jednym oku? 

Zespół suchego oka występuje najczęściej obuocznie. 

  • Zespół suchego oka a laserowa korekcja wzroku – czy mogą być powiązane? 

Odczuwanie objawów ZSO jest normalne po każdej operacji okulistycznej, w tym również po operacjach refrakcyjnych, jaką jest laserowa korekcja wady wzroku. Spowodowane jest to stosowaniem środków odkażających w trakcie i antybiotyków po operacji.   

Bibliografia

Sendecka M., Baryluk A., Polz-Dacewicz M. (2004), Częstość występowania i czynniki ryzyka zespołu suchego oka, Przegl Epidemiol, nr 58(1), s. 227-233. 

Ambroziak A. M., Różycki R. (2010), Diagnostyka zespołu suchego oka w praktyce okulistycznej, Optyka, nr 5, s. 42-49. 

Szandruk M., Skrzypiec-Spring M., Szeląg A., Leczenie i profilaktyka zespołu suchego oka, dostępny online: https://www.pzss.org.pl/assets/files/biblioteka-trenera/2015/04_2015_szandruk-skrzypiec-szelag-leczenie-i-profilaktyka-zespolu-suchego-oka.pdf.  


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij