Młoda kobieta trzymająca się dłonią za usta w celu powstrzymania wymiotów.
Zdrowie i uroda Paulina Znajdek-Awiżeń
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 139140 razy

Jak powstrzymać wymioty – leki przeciwwymiotne i domowe sposoby

Wymioty mogą być wynikiem rozmaitych dolegliwości. Zdecydowana większość pacjentów poszukujących w aptekach środków o działaniu przeciwwymiotnym, to osoby cierpiące z powodu popularnej „jelitówki”, zatruć pokarmowych, a także choroby lokomocyjnej.   

Spis treści:


  1. Wymioty – jak je zatrzymać?
  2. Jak powstrzymać wymioty u dziecka
  3. Jak zapobiec wymiotom w ciąży
  4. Co jeść przy wymiotach – żywienie łagodzące torsje

Wymioty – jak je zatrzymać? 

Wymioty charakteryzowane są jako gwałtowne zwracanie treści żołądkowej na skutek intensywnych skurczów mięśni brzucha oraz klatki piersiowej. Zazwyczaj poprzedzają je nudności, które są objawem zwiastującym. Wymiotowanie nie jest chorobą samą w sobie. Jego występowanie może mieć wiele przyczyn. Do najczęstszych należą: 

  • zatrucia pokarmowe; 

  • zatrucia alkoholem; 

  • choroby czynnościowe przewodu pokarmowego, np. zespół jelita drażliwego (IBS); 

  • zakażenia bakteryjne i wirusowe w obrębie przewodu pokarmowego, m.in. grypa żołądkowa, popularnie określana mianem „jelitówki”; 

  • choroba lokomocyjna; 

  • ciąża; 

  • stosowanie niektórych leków; 

  • leczenie chemioterapeutyczne; 

  • schorzenia neurologiczne; 

  • schorzenia kardiologiczne (np. zawał).  

Istnieją różne sposoby na wymioty. Niektóre z nich mają charakter tradycyjny. Poza tym w aptekach dostępne są preparaty, które mogą złagodzić ich przebieg. Dzieli się je na te dostępne bez recepty oraz leki przeciwwymiotne na receptę.  

Podstawą jednak jest odpowiednie nawadnianie organizmu, w czym pomóc mogą elektrolity. Warto także stosować probiotyk.

ZADBAJ O NAWODNIENIE I WZMOCNIJ ORGANIZM

PREPARATY NA BÓL BRZUCHA

WYBIERZ ELEKTROLITY DO PICIA

WITAMINY I MINERAŁY

Przeczytaj również: Wszystko na temat grypy jelitowej

Leki przeciwwymiotne (bez recepty i na receptę) 

Leki przeciwwymiotne bez recepty to głównie środki rekomendowane w leczeniu choroby lokomocyjnej, które w swoim składzie zawierają środek o działaniu przeciwhistaminowym – dimenhydrynat (np. Aviomarin) lub wyciągi na bazie kłącza imbiru (np. Lokomotiv). Wielu pacjentów korzysta z nich jednak także poza wskazaniami, gdy wymioty mają inną przyczynę. Pomocniczo można sięgać również po krople żołądkowe. Przy wymiotach sprawdzą się w szczególności, jeśli są one wynikiem niestrawności.  

Poza tym w aptekach dostępne są opaski na wymioty, których działanie opiera się o akrupresurę (ucisk określonych miejsc w okolicach nadgarstka ma hamować odruch wymiotny).  

Jeśli zaś chodzi o leki przeciwwymiotne na receptę, to naturalnie mogą być one wydawane wyłącznie z przepisu lekarza. Należą do nich m.in. lewopromozyna czy metoklopramid, niekiedy także hydrokzysyna. Jako leki przeciwwymiotne w chorobie nowotworowej, zwłaszcza jeśli chodzi o pacjentów objętych opieką paliatywną, stosuje się także haloperidol.  

Sprawdź ofertę: Leki na ból brzucha

Domowe sposoby na wymioty 

Najpopularniejszym domowym sposobem na wymioty jest popijanie naparu imbirowego. Pomocne mogą okazać się także inne zioła, jak np. mięta, melisa lub rumianek.  

Ukojenie wielu pacjentom przynosi także picie coli pozbawionej gazu. Wprawdzie metoda ta może budzić wątpliwości, jednak dość powszechnie stosowana jest m.in. w przebiegu grypy żołądkowej. 

Jak powstrzymać wymioty u dziecka 

Osobną kwestię stanowi zwracanie treści pokarmowej u dzieci. Nasilające się wymioty u niemowlaka, których nie należy mylić z ulewaniem po jedzeniu, są wskazaniem do konsultacji z lekarzem pediatrą. Do czasu wizyty samodzielnie należy dbać o odpowiednie nawodnienie, podawać roztwory elektrolitów oraz probiotyk.  

Lek przeciwwymiotny bez recepty dla dzieci powyżej 6. roku życia to np. Aviomarin. Od 3. roku życia można natomiast stosować środki z imbirem (syropy, krople, kapsułki, pastylki). Jeśli jednak przyczyną wymiotów jest popularna „jelitówka” należy przede wszystkim zadbać o podaż elektrolitów i płynów.

Przeczytaj: Elektrolity przy biegunce i wymiotach – czy i jak stosować?

Powiązane produkty

Jak zapobiec wymiotom w ciąży 

W okresie ciąży nudności i wymioty występują przede wszystkim w I trymestrze, jednak nie jest to regułą. Wiele kobiet boryka się z tymi dolegliwościami znacznie dłużej. A zatem co na wymioty w ciąży? Za bezpieczny dla ciężarnych środek uważa się przede wszystkim imbir. Na rynku farmaceutycznym dostępne są np. tabletki na bazie imbiru, które zostały stworzone z myślą o ciężarnych. W trakcie ciąży można ponadto wspomagać się delikatnymi naparami z tego surowca (np. herbatki typu fix).  

Co jeść przy wymiotach – żywienie łagodzące torsje 

Jednym ze sposobów na złagodzenie wymiotów i nudności jest określona modyfikacja jadłospisu. Mimo oczywistego braku apetytu, wskazane jest regularne jedzenie, nawet bardzo małych porcji. 

Przy wymienionych dolegliwościach dieta powinna być przede wszystkim lekkostrawna. Należy ograniczyć ostre przyprawy oraz potrawy smażone. Wskazane jest natomiast spożywanie: 

  • warzyw gotowanych na parze (np. ziemniaki, marchewka, brokuł);  

  • chudego mięsa i ryb (pieczone lub gotowane); 

  • kleiku ryżowego, kaszki kukurydzianej, kaszy manny, 

  • białego pieczywa (najlepiej czerstwe lub sucharki); 

  • białego makaronu i ryżu; 

  • musów owocowych; 

  • kisielu i galaretek owocowych; 

  • delikatnych zup na bazie chudego mięsa oraz warzyw korzeniowych. 

Więcej na ten temat tutaj: Co jeść przy wymiotach, dieta wspierająca 

Jeśli zaś chodzi o napoje, najlepiej sięgać po wystudzoną wodę przegotowaną z dodatkiem np. miodu, cytryny lub potartego imbiru oraz czarną herbatę. Warto również odstawić kawę. Tak jak wspomniano wcześniej, można natomiast pić napary z wybranych roślin leczniczych. Zioła na wymioty to m.in. rumianek, mięta lub melisa.  

Bibliografia

Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie stosowania preparatu „Prevomit” w położnictwie. Ginekol Pol. 2015;86:318-320. 


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij