kobieta z bólem brzucha
Zdrowie i uroda Agnieszka Dzwonkowska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 14133 razy

Sprawdzone sposoby na ból brzucha?

Ból brzucha i wymioty to jedne z częściej diagnozowanych problemów, niezależnie od płci i wieku. Zaburzenia pracy układu pokarmowego dotykają zarówno dzieci, jak i dorosłych. Najczęściej powodem jest zatrucie pokarmowe lub niestrawność. Zdarza się jednak, że to objaw poważniejszej choroby.

Spis treści


  1. Ból brzucha u dziecka a u osoby dorosłej – na co zwrócić uwagę?
  2. Co na ból brzucha u dziecka przy jelitówce?
  3. Sprawdzone sposoby na ból brzucha
  4. Jakie są możliwe przyczyny bólu brzucha?

Ból brzucha można łagodzić domowymi sposobami, pod warunkiem że nie ma ostrego charakteru i gwałtownego przebiegu. Konsultacji lekarskiej wymagają też wszelkie bóle pourazowe, ponieważ istnieje ryzyko, że uszkodzone zostały narządy wewnętrzne. Jeśli dolegliwości mają lekkie lub umiarkowane natężenie, można poradzić sobie z nimi z pomocą leków przeciwbólowych, które dostępne są w aptece bez recepty.

Kup w aptece: Leki na ból brzucha

Ból brzucha u dziecka a u osoby dorosłej – na co zwrócić uwagę?

Ból brzucha u dzieci i u dorosłych może mieć te same przyczyny, ale w przypadku najmłodszych przyjmuje się, że specjalistyczna konsultacja powinna odbyć się tak szybko, jak to możliwe. Jeśli dziecko jest starsze i potrafi określić bolące miejsce, a także stopień natężenia objawów wizyta u lekarza wskazana jest, jeśli w ciągu 2 do 3 dni objawy nie ustąpią. Szybciej, jeśli zaczną się nasilać, mimo zastosowania leków przeciwbólowych. Osobom dorosłym łatwiej jest powiązać ból z przyczyną, ale nawet jeśli dolegliwości mają lekkie lub umiarkowane nasilenie leków do doraźnego stosowania nie można przyjmować bez konsultacji z lekarzem dłużej niż kilka dni – dokładne wskazania znajdują się w dołączonej do opakowania leku ulotce.

Przeczytaj również: Co podać dziecku na ból brzucha?

Co na ból brzucha u dziecka przy jelitówce?

Częstym powodem bólu brzucha, któremu towarzyszą wymioty, jest tzw. jelitówka określana często grypą żołądkową. W przypadku najmłodszych, poza działaniem przeciwbólowym, ważne jest też właściwe nawadnianie. Dziecku, poza lekiem, warto podać elektrolity, które poza tym, że uzupełniają mikro- i makroelementy mają też działanie osłonowe na błonę śluzową żołądka.

Jelitówkę określa się często trzydniówką, ponieważ zwykle tyle trwają jej objawy, do których należą głównie zaburzenia pracy układu pokarmowego. Tzw. grypa żołądkowa dotyka również osoby dorosłe. Zwykle, jeśli dziecko przyniesie ją np. z przedszkola, choruje cała rodzina. Warto wówczas pamiętać, aby w leczeniu nie stosować tych samych leków, ponieważ te dla dorosłych mają często większą dawkę substancji czynnej i inne wskazania, jeśli chodzi o dawkowanie. Zastosowane u dzieci zwiększają ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

Sprawdź także: Przyczyny i objawy problemów z trawieniem. na co zwrócić uwagę i jak je leczyć?

Powiązane produkty

Sprawdzone sposoby na ból brzucha

Jeśli ból nie ma ostrego charakteru i nie jest powiązany bezpośrednio z urazem, w doraźnym łagodzeniu dolegliwości sprawdzą się leki przeciwbólowe dostępne bez recepty, które zawierają, np. butylobromek hioscyny. To substancja czynna o działaniu rozkurczowym na mięśnie gładkie w obrębie przewodu pokarmowego i jego narządów. Hioscyna sprawdza się szczególnie przy bólach kolkowych i wszelkich stanach skurczowych mięśni gładkich. Niezależnie od tego, jaki lek wybierzemy, zawsze należy zapoznać się z dołączoną do opakowania ulotką i zasadami dotyczącymi dawkowania i przeciwwskazaniami do stosowania leku.

Przeczytaj także: Skuteczne zioła na nadkwasotę żołądka

Jakie są możliwe przyczyny bólu brzucha?

Najczęstszą przyczyną bólu brzucha jest zatrucie pokarmowe. Wymioty są reakcją organizmu na wydalenie substancji, która spowodowała podrażnienie śluzówki żołądka. Dolegliwości może wywołać zbyt łapczywe spożywanie pokarmów, a także jedzenie ich w ilości znacznie przekraczającej dzienne zapotrzebowanie. Niestrawność mogą wywołać też produkty mocno przetworzone, tłuste (jedzenie typu fast food) czy ze zbyt dużą ilością przypraw, zwłaszcza jeśli lubimy ostrą kuchnię.

Nieprawidłowa reakcja układu pokarmowego może być też objawem alergii. Alergie pokarmowe są coraz częściej diagnozowane u najmłodszych. Podobnie jak nietolerancje pokarmowe. Dolegliwości mogą wywoływać też pasożyty, które znacznie częściej atakują dzieci niż dorosłych. Przy potwierdzeniu pasożytów w organizmie dziecka warto, aby odpowiednie leki przyjęła cała rodzina. Objawami pasożytów są nie tylko wymioty i problemy z prawidłowym wypróżnianiem się (biegunka lub zaparcia), ale też brak apetytu czy bóle głowy. Niektóre z drobnoustrojów wywołują kaszel i nasilają objawy astmy.

Warto wiedzieć: Poznaj skuteczne domowe sposoby na zaparcia

Ból brzucha może powodować też wspomniana już infekcja wirusowa lub bakteryjna. Nawet wśród symptomów grypy wymieniane są dolegliwości żołądkowe, które są konsekwencją osłabienia organizmu. Warto pamiętać, że objawy może nasilać wysoka gorączka i postępująca choroba. Jeśli choroba zaczyna mieć gwałtowny przebieg i objawy nie ustępują mimo prób zbicia temperatury i zatrzymania postępowania infekcji, konieczna jest konsultacja ze specjalistą.

Dowiedz się więcej: Ostre i przewlekłe zapalenie trzustki – objawy

A: Agnieszka Dzwonkowska
Z: lek. Agnieszka Żędzian

Bibliografia

  1. A. Szczeklik (red), Choroby wewnętrzne. Stan wiedzy na rok 2010. Kraków: Medycyna Praktyczna, 2010, s. 757–760.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij