herbatka ziołowa
Zdrowie i uroda Emilia Kruszewska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 18508 razy

Skuteczne zioła na nadkwasotę żołądka

W leczeniu nadkwasoty żołądka do diety warto włączyć picie naparów ziołowych. Niektóre z roślin neutralizują działanie kwasów, przywracają prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego i również wspomagają trawienie. Jakie napary należy pić przy nadkwasocie żołądka?   

Spis treści


  1. Jak na nadkwasotę działa prawoślaz lekarski?
  2. Pięciornik pospolity na nadkwaśność żołądka
  3. Krwawnik pospolity na nadkwasotę żołądka
  4. Napar z mięty pieprzowej
  5. Rumianek dobry na nadkwasotę żołądka

Zioła są bogatym źródłem związków leczniczych, m.in.: garbników, flawonoidów, alkaloidów, kwasów i śluzów. Regularnie spożywane napary mogą skutecznie pomóc w łagodzeniu dolegliwości żołądkowych. Znalazły też zastosowanie w leczeniu nadkwasoty. Herbaty ziołowe np. z rumianku, krwawnika czy mięty znajdziemy w ofercie apteki. 

Jak na nadkwasotę działa prawoślaz lekarski?

Prawoślaz lekarski jest niepozornym zielem, które spośród innych wyróżnia wysoka zawartość substancji śluzowatych, bogatych w pektyny, skrobię, sacharozę, flawonoidy i asparaginę. Ich głównym źródłem są liście i korzenie rośliny. Zawarte substancje śluzowate w naparze z prawoślazu działają ochronnie na błonę śluzową żołądka. Zapobiegają szkodliwemu działaniu kwasu solnego, uszczelniają naczynia krwionośne, hamują stany zapalne i zmniejszają krwawienia z powstałych nadżerek. Prawoślaz lekarski wykazuje ponadto właściwości antybakteryjne. Roślina skutecznie hamuje szkodliwą aktywność Helicobacter pylori, które sprzyjają m.in. rozwojowi nowotworów żołądka. Patogeny są wyjątkowo trudne do eliminacji, gdyż mają zdolność uodparniania się na antybiotyki. Prawoślaz lekarski jest jednym z naturalnych środków, który skutecznie potrafi zwalczyć bakterie i zapobiec ich namnażaniu. 

Przeczytaj również: Jakie zioła na wrzody żołądka działają najlepiej?

Pięciornik pospolity na nadkwaśność żołądka

Pięciornik pospolity znany jest również jako pięciornik gęsi lub srebrnik pospolity. Roślina jest bogatym źródłem garbników katechinowych, które działają ściągająco, przeciwzapalnie, rozkurczowo i antybakteryjnie. Garbniki katechinowe mają ponadto zdolność łączenia z białkami, co prowadzi do wytworzenia na powierzchni błony śluzowej żołądka ochronnej warstwy. Ponadto wspomagają regenerację tkanek i stymulują obkurczanie naczyń krwionośnych, przyspieszając gojenie np. nadżerek żołądka. W pięciorniku pospolitym znajdziemy również kwercetynę. To związek, który hamuje stany zapalne i pobudza produkcję kwasu żołądkowego, wspomagając procesy trawienne. Działa też rozkurczająco na mięśnie przewodu pokarmowego. 

Powiązane produkty

Krwawnik pospolity na nadkwasotę żołądka

Krwawnik pospolity to roślina, której lecznicze właściwości cenione były już w czasach średniowiecznych. Zarówno napar, jak i sok z krwawnika mają działanie rozkurczowe i łagodzące, dlatego są stosowane do łagodzenia objawów choroby wrzodowej żołądka. Zawarty w liściach i kwiatach olejek eteryczny ma właściwości przeciwzapalne i hamujące wydzielanie histaminy. Krwawnik pospolity jest również bogatym źródłem cennych flawonoidów o działaniu przeciwbólowym i rozkurczowym. Zawarta w kwiatach tanina ma właściwości ściągające, dlatego zapobiega krwawieniom z błony śluzowej żołądka. Napar z krwawnika szczególnie polecany jest osobom, u których nadkwasota przyczyniła się do rozwoju powikłań m.in. krwawienia z żołądka lub nadżerek na ścianie żołądka. 

Przeczytaj również: Morwa biała - właściwości lecznicze i przeciwwskazania

Napar z mięty pieprzowej 

Mięta pieprzowa zawiera w liściach około 2% olejku będącego źródłem terpeny. Substancja ma działanie znieczulające i łagodzące podrażnienia, dlatego jest szczególnie zalecana w dysfunkcji żołądka. Ma również działanie rozkurczowe, więc szybko przynosi ulgę w bólach brzucha, wzdęciach. Napar z mięty wypijany po posiłku, wzmaga produkcję żółci i przyspiesza trawienie. Mięta pieprzowa to również bogate źródło garbników, które wykazują właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne. Hamują one chorobotwórcze działanie patogenów i chronią błony śluzowe żołądka przed rozwojem bakterii i grzybów. 

Sprawdź także: Domowe sposoby na wzdęcia – jak zapobiegać i zwalczać wzdęcia?

Rumianek dobry na nadkwasotę żołądka

Napar z rumianku to bogate źródło olejków eterycznych, flawonoidów, kwasów fenolowych, polisacharydów śluzowych, kumaryny. Roślina wykazuje właściwości przeciwzapalne, przyspieszające gojenie, rozkurczające. Zawarty w rumianku bisabolol ma działanie ochronne, co sprawdza się w chorobach żołądka i podrażnieniach błony śluzowej żołądka. Ponadto napar z rumianku wykazuje silne właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Zawarty w roślinie olejek eteryczny hamuje aktywność Candida albicans i Staphylococcus auerus. 

Sprawdź także: Nadkwasota żołądka – przyczyny, objawy i sposoby leczenia

A: Emilia Kruszewska
Z: lek. Agnieszka Żędzian

Bibliografia

  1. A. Wojciechowska, K. Wieszczycka, Fitofarmakologia w leczeniu chorób żołądka, Kosmos. Problemy nauk biologicznych 2016, t. 65, nr 312, str. 383-387.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij