kwiat nagieteka
Zdrowie i uroda Agnieszka Dzwonkowska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 11285 razy

Jakie zioła na wrzody żołądka działają najlepiej?

Wrzody żołądka to problem, z którym boryka się coraz więcej osób. Ich powstanie może być wynikiem działania bakterii, ale też niehigienicznego stylu życia i braku zbilansowanej diety. Ubytki w błonie śluzowej żołądka mogą wywołać dotkliwy ból, który utrudnia normalne funkcjonowanie. Sprawdź, jak zmniejszać dolegliwości domowymi sposobami.

Spis treści


  1. Kiedy powstają wrzody w żołądku i dwunastnicy?
  2. Kiedy podejrzewać wrzody żołądka?
  3. Jaka mieszanka ziołowa na wrzody żołądka?
  4. Mieszanka ziołowa na wrzody żołądka z siemieniem lnianym

Wrzody żołądka są chorobą układu pokarmowego, która wymaga właściwego leczenia. Lekceważenie początkowych objawów sprzyja rozwojowi stanu zapalnego w obrębie błony śluzowej żołądka. Uzupełnieniem farmakoterapii jest odpowiednia dieta, w której powinny znaleźć się zioła i nasiona roślin o właściwościach do wytwarzania śluzu, np. siemię lniane.

Kiedy powstają wrzody w żołądku i dwunastnicy?

Najczęstszą przyczyną dolegliwości jest zakażenie bakterią Helicobacter pylori. Jeśli rozpoznano zakażenie bakterią, terapia polega na przyjmowaniu antybiotyków przez około 2 tygodnie. Zwykle leki przynoszą znaczną poprawę, ale zawsze jest ryzyko nawrotu choroby, jeśli zlekceważymy zalecenia dotyczące diety i zdrowego trybu życia.

Kup w aptece: Leki regulujące i wspomagające pracę układu pokarmowego

Wrzody mogą też rozwijać się przez długi czas na skutek mało higienicznego trybu życia. Przyczyną mogą być używki, szczególnie papierosy i alkohol. Narażone na stany zapalne błony śluzowej żołądka są też osoby, które lubią ostre potrawy. Przyczyną ich powstania jest też przewlekły stres, zaburzenia odżywiania, a także przyjmowanie niektórych leków, w tym tych z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Delikatną śluzówkę uszkadza bowiem kwas żołądkowy, więc wszelkie zaburzenia układu pokarmowego mogą prowadzić do uszkodzenia śluzówki i powstania zapalnych nacieków.

Kiedy podejrzewać wrzody żołądka?

Objawem wrzodów żołądka jest ból brzucha, który narasta zwłaszcza po posiłku. Pojawia się zwykle do kilku godzin po jedzeniu i potrafi być bardzo dokuczliwy. Zdarza się, że cierpiące na tę dolegliwość osoby odczuwają go jeszcze przed posiłkiem. Ma to związek ze wspomnianym kwasem żołądkowym. Pojawia się także ucisk w żołądku, a po spożyciu większego posiłku problemy z jego strawieniem. Wraz z postępem choroby, dolegliwości mogą nasilać się też w nocy i nad ranem, ponieważ czas od spożycia ostatniego dania jest długi, więc uszkodzona śluzówka zostaje podrażniona przez kwas żołądkowy. Zwykle objawy ustępują wówczas po zjedzeniu lekkiego śniadania.

Objawem wrzodów jest też uczucie pieczenia za mostkiem, zgaga i odbijanie się kwaśną treścią. Im bardziej zaawansowana jest choroba, tym większy brak apetytu można zaobserwować, który wiąże się ze znacznym spadkiem masy ciała.

Przeczytaj również: Jelitówka - objawy, przebieg, dieta w chorobie

Powiązane produkty

Jaka mieszanka ziołowa na wrzody żołądka?

W leczeniu wrzodów żołądka wywołanych działaniem bakterii konieczna jest wspomniana antybiotykoterapia. Przy wystąpieniu niepokojących objawów warto stosować płyny o działaniu osłonowym, które dostępne są w aptece bez recepty. Zawiesina ma działanie osłonowe na błonę śluzową, dzięki czemu zabezpiecza powstałe ranki, chroni przed rozwojem stanu zapalnego i przyspiesza ich gojenie. Podobne właściwości mają niektóre zioła i nasiona roślin.

Mieszanka ziołowa na wrzody powinna zawierać:

Podobne działanie ma także olej z rokitnika. Śluz powleka ścianki przewodu pokarmowego. Dzięki temu działa osłonowo, wspomaga trawienie i pracę jelit oraz zapobiega dalszym uszkodzeniom. Mieszanki ziołowe są uzupełnieniem farmakoterapii, ale równie ważna jest też lekkostrawna i zbilansowana dieta.

Sprawdź ofertę: Zioła

Mieszanka ziołowa na wrzody żołądka z siemieniem lnianym

Siemię lniane to nasiona lnu zwyczajnego. Mają złocistą barwę i zawierają dużą ilość błonnika i kwasów tłuszczowych. Błonnik wspiera pracę układu pokarmowego i jest podstawą diety w chorobie wrzodowej. Siemię można kupić w aptece lub sprawdzonym sklepie zielarskim. Sposób przyrządzenia naparu jest bardzo prosty. Wystarczy nasiona zalać ciepłą wodą i odczekać kilka minut aż płyn uzyska kleistą konsystencję. Płyn można pić kilka razy dziennie. Osoby, które wolą gładszą konsystencję, mogą zmielić nasiona przed ich zalaniem wodą.

Siemię można też dodawać do kleików, kaszek, a także koktajli. To rozwiązanie dla tych, którym przeszkadza charakterystyczny smak i konsystencja zalanych wodą nasion. Koktajle z dodatkiem bogatych w błonnik warzyw i owoców są dobrym pomysłem na rozpoczęcie dnia.

Sprawdź także: Skuteczne zioła na nadkwasotę żołądka

A: Agnieszka Dzwonkowska
Z: lek. Agnieszka Żędzian

Bibliografia

  1. I. Grygus, T. Bondar, Uzasadnienie poszpitalnej rehabilitacji chorych na wrzodową chorobę żołądka i dwunastnicy, „Journal of Health Sciences” 16/2013, s. 239–244

  2. M. Treben, Choroby żołądka i jelit, Wydawnictwo Esprit, Kraków 2020.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij