lekarz z modelem naukowym żołądka
Zdrowie i uroda Emilia Kruszewska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 19491 razy

Nadkwasota żołądka – przyczyny, objawy i sposoby leczenia

Nadkwasota żołądka to schorzenie, w którym dochodzi do nadprodukcji kwasu solnego w soku żołądkowym. Przyczyny są różne, jednak najczęściej wynikają z błędów żywieniowych. Choroba ma nieprzyjemny przebieg i powoduje wiele dolegliwości. Nieleczona prowadzi m.in. do wrzodów żołądka. Jak przebiega leczenie nadkwasoty żołądka?  

Spis treści


  1. Przyczyny nadkwasoty żołądka
  2. Jak objawia się nadkwasota żołądka?
  3. Leczenie nadkwasoty żołądka

Nadprodukcja kwasu solnego, potocznie nazywana nadkwasotą lub nadkwaśnością, to jedno z najczęściej diagnozowanych dysfunkcji żołądka. Schorzenie powoduje szereg nieprzyjemnych powikłań, m.in. zgagę, zapalenie przełyku, chorobę wrzodową. Objawia się nudnościami, wymiotami i bólami brzucha. Osoby cierpiące na nadkwasotę żołądka ulgę odczuwają po przyjęciu leków neutralizujących kwasy. Większość preparatów dostępnych jest bez recepty. 

Kup w aptece: Leki na układ pokarmowy

Przyczyny nadkwasoty żołądka

Do nadprodukcji kwasu solnego w żołądku prowadzi wiele czynników. Najczęściej nadkwasota rozwija się jako skutek przewlekłego stresu, częstego przyjmowania niektórych leków (np. sterydów), a także błędów żywieniowych (jedzenie w pośpiechu, spożywanie posiłków o nieregularnych porach, jedzenie produktów mocno przyprawionych i smażonych, stosowanie tłustej diety i często spożywanie dań typu fast food). Nadkwasota żołądka może być również objawem choroby: niedrożności ujścia żołądka, zapalenia błony śluzowej żołądka, przewlekłych stanów zapalnych, zakażenia bakterią Helicobacter. Czynnikami sprzyjającymi nadprodukcji kwasu solnego jest palenie papierosów i nadmierne spożywanie alkoholu. 

Jak objawia się nadkwasota żołądka?

Nadkwasota żołądka w przebiegu jest bardzo nieprzyjemna. Najczęściej objawia się bólem w górnej części brzucha, nudnościami, wymiotami, wzdęciami, uczuciem pełności w żołądku. Objawem charakterystycznym dla tego schorzenia jest piekący ból za mostkiem. Pacjenci zgłaszają ponadto niewyjaśnioną utratę wagi pomimo spożywania takiej samej kaloryczności pokarmów. 

Nadkwasota żołądka nie tylko powoduje nieprzyjemne objawy, ale wiąże się z rozwojem powikłań. Należy do nich m.in.: choroba wrzodowa żołądka, zgaga, refluks, zapalenie przełyku, a nawet krwawienia z przewodu pokarmowego. 

Przeczytaj także: Domowe sposoby na wzdęcia

Powiązane produkty

Leczenie nadkwasoty żołądka 

Nadkwasota żołądka jest przede wszystkim sygnałem o szeregu błędów żywieniowych, które przyczyniły się do nadprodukcji kwasu solnego. Dlatego podstawą leczenia jest nabycie zdrowych nawyków i przestrzeganie zasad diety. Posiłki powinny być spożywane regularnie, a porcje niezbyt obfite. Zwracajmy uwagę, by produkty były lekkostrawne i pełnowartościowe. Nie należy jeść w pośpiechu lub kiedy jesteśmy zdenerwowani, gdyż wówczas połykamy duże i nierozdrobnione części posiłku, co obciąża żołądek. Dieta powinna bazować na produktach białkowych, gdyż mają one działanie neutralizujące na zalegający kwas solny. W diecie na nadkwasotę zalecane jest również spożywanie ryb, drobiu, wyrobów pszennych, ryżu, niewielkiej ilości masła, oliwy. Należy pamiętać również o odpowiedniej podaży wody, która rozcieńczy zalegający kwas solny. Ulgę dla żołądka przyniesie również spożywanie płynu uzyskanego po namoczeniu siemienia lnianego. Pacjenci cierpiący z powodu nadkwasoty powinni unikać smażonych i mocno przyprawianych potraw, skoncentrowanych zup, octu, gruboziarnistych kasz, razowego pieczywa, alkoholu, słodyczy, cebuli, grochu, grzybów. 

Wraz z wdrożeniem nowych nawyków żywieniowych w leczeniu nadkwasoty stosowane są środki farmakologiczne, które zobojętniają kwas solny. Większość preparatów dostępnych jest w aptece bez recepty. Leki mają formę tabletek, zawiesiny lub kropli. Po ustabilizowaniu diety i przyjmowaniu środków farmakologicznych objawy nadkwasoty powinny ustąpić. Jeśli utrzymują się wiele tygodni i mają charakter przewlekły, należy skonsultować się z gastrologiem w celu przeprowadzenia szczegółowej diagnostyki. 

Warto wiedzieć: Co jeść przy wrzodach żołądka? Czy wrzody można wyleczyć?


A: Emilia Kruszewska
Z: lek. Agnieszka Żędzian

Bibliografia

  1. A. Wojciechowska, K. Wieszczycka, Fitofarmakologia w leczeniu chorób żołądka, Kosmos. Problemy nauk biologicznych 2016, t. 65, nr 312, str. 383-387.

Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij