dziecko z bolącym brzuchem
Zdrowie i uroda Agnieszka Dzwonkowska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 60877 razy

Co podać dziecku na ból brzucha?

Ból brzucha u dziecka może mieć wiele powodów. Jeśli występuje nagle, może być wynikiem reakcji alergicznej na podany pokarm lub objawem niestrawności. Jeśli dodatkowo pojawiają się wymioty i biegunka zwiększa się ryzyko odwodnienia organizmu. Ostre bóle z towarzyszącą wysoką gorączką mogą być wywołane przez rotawirusy. Sprawdź, jak poradzić sobie z bólem brzucha u dziecka.

Spis treści


  1. Jakie są przyczyny bólu brzucha u dziecka?
  2. Kiedy ból brzucha u dziecka powinien niepokoić?
  3. Co podać dziecku na ból brzucha?

Najczęstszą przyczyną bólu brzucha u dziecka jest zatrucie pokarmowe. Układ pokarmowy młodego organizmu różnie reaguje na podawane pożywienie, a także jego ilość, ponieważ ciągle jest w fazie rozwoju, dlatego odpowiednia dieta jest tak ważna dla maluchów. Co jeszcze może być przyczyną dolegliwości i jak sobie z nimi poradzić? Podpowiadamy.

Jakie są przyczyny bólu brzucha u dziecka?

Poza zatruciem pokarmowym czy niestrawnością dolegliwości żołądkowe mogą być u najmłodszych, spowodowane przez takie czynniki jak stres, czy zbyt łapczywe spożywanie pokarmu, w którego trakcie maluch połyka powietrze. Dlatego właśnie pory karmienia i ilość pożywienia jest tak ważna u najmłodszych. Coraz częściej u dzieci diagnozuje się alergie i nietolerancje pokarmowe. Wpływ na to ma powszechny dostęp do żywności modyfikowanej i przetworzonej. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu alergie pokarmowe nie były tak powszechne, jak dziś. Wiele dzieci nie może przyjmować pożywienia, które zawiera gluten czy laktozę. Bardzo często nietolerancję tych produktów mają już najmłodsi.

Sprawdź także: Jak Często Należy Karmić Noworodka?

Ból brzucha u dzieci może towarzyszyć też infekcji wirusowej lub bakteryjnej. W takich przypadkach występuje też ogólne osłabienie organizmu i nerwowość. Maluchy mają problemy z zasypianiem, są rozdrażnione lub apatyczne. Jeśli bólom brzucha towarzyszą wymioty lub biegunka, a przebieg choroby jest ostry, przyczyną mogą być rotawirusy. Takie objawy mogą wywołać też infekcje bakteryjne, chociaż zwykle nie mają one tak gwałtownego przebiegu.

Kup w aptece: Leki na ból brzucha u dziecka

Dolegliwości ze strony układu pokarmowego mogą wywoływać też pasożyty. Wówczas również charakterystyczne, poza bólem, są wymioty, problemy z prawidłowym wypróżnianiem się (biegunka lub zaparcia), ale też brak apetytu i odmawianie przyjmowania pokarmów. Obecność pasożytów może powodować też bóle głowy czy nasilenie kaszlu.

Dowiedz się więcej: Poznaj skuteczne domowe sposoby na zaparcia

Kiedy ból brzucha u dziecka powinien niepokoić?

W przypadku najmłodszych rodzice powinni zwrócić uwagę na wszelkie niepokojące objawy lub zmiany zachowania dziecka. Tym bardziej, że jeśli dziecko jest małe, ciężko dokładnie określić stopień natężenia dolegliwości. Jeśli ból jest ostry, pojawia się w postaci nagłych ataków, wymaga pilnej konsultacji ze specjalistą, który zleci dalszą diagnostykę i określi najlepsze postępowanie. Ból, któremu towarzyszą wymioty, biegunka i temperatura również wymaga konsultacji, ponieważ przyczyną mogą być wspomniane rotawirusy. Niebezpieczną konsekwencją dla zdrowia dziecka jest odwodnienie.

Przyjmuje się, że u małych dzieci konsultacja lekarska w przypadku nasilonych objawów powinna odbyć się tak szybko, jak to możliwe. Starszym dzieciom, które są w stanie zlokalizować miejsce dolegliwości, można podać leki przeciwbólowe dostępne bez recepty. Jeśli jednak objawy utrzymują się dłużej niż 2 do 3 dni, również konieczna jest wizyta u specjalisty. U niektórych dzieci w wieku przedszkolnym diagnozowane są dolegliwości żołądkowe wywołane przez stres. Maluchy często skarżą się na ból np. przed wyjściem do przedszkola. W takich sytuacjach, zwłaszcza jeśli objawy nie ustępują pomimo upływu czasu, konieczna może okazać się konsultacja z psychologiem dziecięcym.

Powiązane produkty

Co podać dziecku na ból brzucha?

Dla dzieci, które nie ukończyły jeszcze 6 roku życia, warto wybrać lek w postaci płynu lub granulatu do rozpuszczenia w wodzie. Taka forma jest bezpieczniejsza niż tabletki i dziecko chętniej przyjmie dawkę leku, zwłaszcza jeśli ten ma przyjemny, owocowy smak. Dla dzieci po 6 roku życia dostępne są leki w postaci miękkich kapsułek, których substancją czynną jest np. ibuprofen. Ibuprofen należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) i poza działaniem przeciwbólowym wykazuje również działanie przeciwzapalne. Niezależnie od tego, który lek wybierzemy, należy zapoznać się z dołączoną do opakowania ulotką, a zwłaszcza zasadami dotyczącymi dawkowania i przeciwwskazaniami. Ważne też, aby nie podawać najmłodszym leków, które dedykowane są osobom dorosłym, ponieważ mogą mieć wyższe stężenia substancji czynnej i powodować działania niepożądane. Leki dla dzieci zawsze mają odpowiednie oznaczenia, jeśli nie wiesz, co wybrać, zasięgnij porady farmaceuty.

W leczeniu bólu brzucha połączonego z wymiotami i gorączką ważne jest właściwe nawadnianie, dlatego warto podawać dziecku elektrolity, które również dostępne są w aptece bez recepty. Poza tym, że uzupełniają utracone mikro- i makroelementy mają też działanie osłonowe na śluzówkę przewodu pokarmowego i żołądka.

Przeczytaj również: Sprawdzone sposoby na ból brzucha

A: Agnieszka Dzwonkowska
Z: lek. Agnieszka Żędzian

Bibliografia

  1. A. Szczeklik (red), Choroby wewnętrzne. Stan wiedzy na rok 2010. Kraków: Medycyna Praktyczna, 2010, s. 757–760.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij