karmienie noworodka piersią
Zdrowie i uroda Sylwia Brodniewska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 3154 razy

Jak często należy karmić noworodka?

Karmienie noworodka często sprawia przyszłej mamie trudność. Początkowo może być to stresujące, jednak nie należy się zniechęcać. Podczas pierwszych tygodni życia dziecko może jeść nawet 12 razy na dobę, co jest normalne. Należy je karmić także w nocy, aby cały czas pobudzać laktację. 

Spis treści


  1. Kiedy należy karmić noworodka?
  2. Karmienie noworodka piersią
  3. Jak karmić noworodka butelką?

Karmienie piersią noworodka nie jest jedynym sposobem żywienia go. Niektóre kobiety z różnych przyczyn nie mogą sobie pozwolić na karmienie piersią, dlatego muszą wspomagać się butelką z mlekiem modyfikowanym albo własnym mlekiem. Częstotliwość jedzenia jest natomiast taka sama, dlatego warto wiedzieć, ile pokarmu potrzebuje dziecko.

Kiedy należy karmić noworodka?

Wiele mam zastanawia się, co ile karmić noworodka. Każde dziecko ma inny rytm jedzenia, który zależy od jego potrzeb, a także wieku. Zalecanym sposobem żywienia noworodka jest karmienie na żądanie. Dziecko znajdzie sposób, aby poinformować swoją mamę o tym, że jest głodne. Niemowlę, kiedy chce jeść, staje się niespokojne, może płakać i być bardziej pobudzone niż zazwyczaj. Jego gestykulacja jest wzmożona, może wkładać palce do buzi i je ssać. Warto zwrócić na to uwagę, ponieważ w momencie, kiedy dziecko zacznie płakać, o wiele trudniej będzie przystawić go do piersi. 

Częste karmienie piersią zwiększa laktację, dlatego ustalanie harmonogramu karmienia może się nie sprawdzić, ponieważ zmniejszy to naturalny cykl karmienia. Dziecko powinno jeść wtedy, kiedy jest głodne. 
Często wykazuje ono oznaki głodu:

  • po przebudzeniu się;

  • gdy gaworzy;

  • gdy zaczyna marudzić lub kwilić;

  • otwierając oczy i wkładając rączki do ust;

  • gdy ssie wargi;

  • kiedy zaczyna płakać.

Warto nie dopuszczać do płaczu u dziecka, dlatego dobrym pomysłem jest przystawienie go do piersi nieco wcześniej. Mama powinna zadbać o laktację, aby przystawiając niemowlę do piersi, mieć w niej pokarm. 

Kup w aptece: Mleko dla dzieci 0-6 miesięcy

Karmienie noworodka piersią

Narodziny dla noworodka są bardzo wyczerpujące. Przez pierwszą dobę po przyjściu na świat może być bardziej ospały i rzadziej głodny, co jest normalnym zjawiskiem. Pierwsze karmienie noworodka piersią może być trudne ze względu na mniejszą ilość pokarmu. Mleko po porodzie nazywane również siarą jest bardziej odżywcze i dlatego nawet w niewielkiej ilości zaspokaja potrzeby noworodka. Od drugiej doby noworodek może się częściej domagać jedzenia. Zdarza się, że chce ssać pierś nawet co godzinę czy dwie. 

W pierwszych tygodniach życia niemowlęcia częstotliwość karmienia może wynieść nawet 12 razy na dobę. Przerwy pomiędzy posiłkami początkowo są nieregularne, jednak często nie przekraczają one 4 godzin. Mleko matki jest lekkostrawne, a do jego strawienia wystarczy jedynie ok.1,5 godziny, dlatego dziecko częściej odczuwa głód. Młode mamy powinny pamiętać o stymulacji laktacji, dlatego nie należy lekceważyć karmienia nocnego. Pierwsze karmienia zazwyczaj trwają ok. 20 minut, dlatego należy przystawiać dziecko do każdej piersi po 10 minut. Czasem z uwagi na brak umiejętności ssania przez niemowlę karmienie może trwać nawet 45 minut lub godzinę. Z czasem częstotliwość karmienia i jego czas trwania maleje, ponieważ dziecko zaczyna jeść bardziej efektywnie i szybciej się najada. 

Nie należy pozwalać niemowlęciu na zasypianie przy piersi, ponieważ może ono zacząć traktować karmienie jako smoczek. Kiedy dziecko zaśnie, należy je odłożyć do łóżeczka i spróbować nakarmić za jakiś czas.

Miesięczne lub dwumiesięczne niemowlęcia potrzebują mniej karmienia. Po tym czasie wystarczy już ok.8 karmień w ciągu doby. Dziecko w tym wieku wytrzymuje bez jedzenia nawet 5-6 godzin. Należy jednak pamiętać o nocnym karmieniu. Jego długość również spada, ponieważ maluch szybciej zaspokaja swój głód. 

Przeczytaj również: Pozycje do karmienia piersią – jakie są najlepsze?

Powiązane produkty

Jak karmić noworodka butelką?

W niektórych przypadkach karmienie noworodków piersią jest niemożliwe. Może to wynikać z budowy anatomicznej jamy ustnej dziecka, stosowania leków przez matkę czy braku laktacji. Wtedy alternatywą staje się karmienie butelką. Podobnie jest, kiedy mama wraca do pracy i dokarmia dziecko butelką. Butelka może zawierać zarówno mleko modyfikowane, jak i to odciągnięte z piersi. Aby nie zaburzać naturalnego odruchu ssania, zaleca się, aby kształt smoczka był zbliżony do brodawki sutkowej. Najlepiej wybrać ten miękki i elastyczny, a u starszych dzieci można postawić na twardszy. Otwór powinien pozwalać na powolne dozowanie mleka, tak aby dziecko mogło powoli je pić. 

Dowiedz się więcej: Jak odciągać mleko laktatorem?

Całkowite opróżnienie butelki powinno trwać ok. 10–15 minut. Jeśli dziecko je wolniej lub szybciej, oznacza to, że dziurka w smoczku jest zbyt mała lub zbyt duża. Podczas karmienia ważna jest także pozycja. Powinna być zbliżona do naturalnej, jaka jest przyjmowana przez dziecko podczas karmienia piersią. Wielkość porcji należy dopasować do malucha. Początkowo będą one niewielkie, jednak częstsze. Z czasem karmienie noworodka butelką będzie odbywało się rzadziej, ale pojemności będą większe. 

Sprawdź ofertę: Smoczki oraz akcesoria

Mleko modyfikowane powinno być przygotowane zgodnie z informacjami od producenta, najlepiej przed samym karmieniem. Mleko, które pochodzi z piersi matki, powinno być odpowiednio przechowywane, aby nie straciło swoich wartości. Najlepiej sprawdza się lodówka, gdzie może ono pozostać przez maksymalnie 24 h.

Warto wiedzieć: Jak przechowywać odciągnięte mleko?

A: Sylwia Brodniewska        
Z: lek. Agnieszka Żędzia

Bibliografia

  1. D. Szostak-Węgierek, Żywienie w czasie ciąży i karmienia piersią, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 2021.

  2. M. Heidi, Pierwszy rok życia dziecka, Dom Wydawniczy Rebis, Warszawa 2020.

  3. M. Karpienia, Karmienie piersią, Wydawnictwo Natuli, Szczecin 2022.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij