Kobieta w niebieskiej bluzce trzymająca się za biust
Mama i dziecko Jolanta Rusin
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 1989 razy

Jak zwiększyć laktację?

Niewystarczająca ilość pokarmu to zmora młodych matek. Obawa, że dziecko się nie najada to pierwszy krok do tego, aby zacząć dokarmiać sztuczną mieszanką, a w konsekwencji – przestać karmić piersią. W praktyce zaledwie kilka procent kobiet faktycznie nie może wykarmić swojego dziecka naturalnie, a u całej reszty może wystąpić rzekomy niedobór pokarmu, któremu położna lub certyfikowany doradca laktacyjny będą umieli zaradzić. 

Spis treści:


  1. Słaba laktacja – przyczyny
  2. Sprawdzone sposoby na pobudzenie laktacji
  3. Jak zwiększyć laktację laktatorem?
  4. Dieta na pobudzenie laktacji

Słaba laktacja – przyczyny 

Problemy z produkcją pokarmu bywają częste zwykle na samym początku połogu, czyli zaraz po narodzeniu dziecka. Szczególnie poród przez cesarskie cięcie predysponuje do opóźnienia produkcji mleka. 

W trakcie ciąży w piersiach następują określone zmiany, aby po porodzie mogły podjąć pracę na takim poziomie, aby wykarmić dziecko. Jeśli w ciąży piersi nie rosną, nie jest produkowane mleko przedporodowe, to może być sygnał, że z laktacją będzie problem.  

Przeczytaj również: Karmienie piersią – wszystko, co warto wiedzieć

Przyczyny słabej laktacji ze strony matki

 Ze strony matki przyczyną niewystarczającej laktacji może być m.in.: 

  • trudny poród naturalny,  

  • poród przez cięcie cesarskie, 

  • późne przystawienie noworodka do piersi po porodzie, 

  • brak kontaktu „skóra do skóry”, 

  • mała liczba karmień w ciągu dnia i pomijanie karmień nocnych, 

  • uszkodzenia brodawki i nieumiejętne stosowanie kapturków, 

  • niedostateczne opróżnianie piersi w czasie karmienia, 

  • stres, choroba matki, nawał obowiązków domowych czy zmęczenie, 

  • niedostateczna podaż kalorii, mniej niż 1800 kcal (laktacja wymaga zwiększenia nakładu kalorii o około 500 kcal na dobę). 

Sprawdź także: Kryzys laktacyjny – czym jest?

Przyczyny słabej laktacji ze strony dziecka

Dziecko może spowodować zaburzenia laktacji jeśli np.: 

  • nieprawidłowo przystawia się do piersi, 

  • jest nieaktywne, przysypia, słabo ssie lub ssie zbyt krótko, 

  • ma krótkie wędzidełko, 

  • ma żółtaczkę noworodkową,  

  • jest dokarmiane butelką. 

Przeczytaj: Karmienie mieszane

Sprawdzone sposoby na pobudzenie laktacji 

Jeśli kobieta uważa, że ma zbyt mało pokarmu może podjąć działania, które spowodują efektywny wzrost ilości mleka w piersiach. Jakie? 

  • częste przystawianie do piersi, pozwalanie dziecku na „wiszenie” przy piersi, 

  • co najmniej 8 karmień w ciągu doby (optymalnie 10-12), najlepiej dwa karmienia w nocy, 

  • korekta techniki ssania przez dziecko – sprawdzenie, czy dziecko prawidłowo pobiera pokarm i opróżnia piersi wystarczająco, 

  • karmienie najpierw z jednej piersi, a później z drugiej, 

  • przystawianie po karmieniu do piersi laktatora – w celu pobudzenia produkcji pokarmu, a nie po to, aby ściągnąć mleko, 

  • spożywanie preparatów ze słodem jęczmiennym, 

  • picie herbatek laktacyjnych. 

Herbatki laktacyjne zawierają zioła, które są uważane za rośliny mlekopędne. Wiele ziół uważa się za pobudzające laktację, gdyż tradycyjnie były polecane dla mam karmiących. Warto jednak zauważyć, że nie przeprowadzono badań, które pozwoliłyby określić dawkę terapeutyczną tych ziół, faktycznie wpływającą na laktację. Picie herbat w zalecanej przez producentów ilości, 1-3 szklanki dziennie, z pewnością ma wpływ na odpowiednie nawodnienie organizmu kobiety karmiącej. Korzystny jest również efekt placebo. 

Zioła, które są składnikami herbatek laktacyjnych to m.in.: anyż, koper włoski, koper ogrodowy, kminek, czarnuszka, kminek, kozieradka, melisa czy rumianek. Koper włoski ma udowodnione działanie hepatotoksyczne, dlatego nie należy pić herbat z koprem włoskim ani nie wolno podawać ich dziecku. Niektóre substancje z ziół, które przenikają do mleka, mogą wywołać objawy nietolerancji u dziecka. 

Jeśli kobieta zauważy, że dziecko nieprawidłowo ssie pierś dobrze, jeśli zasięgnie porady u swojej położnej środowiskowej lub certyfikowanego doradcy laktacyjnego, aby skorygować technikę karmienia. Ci specjaliści pokierują do neurologopedy lub neurologa, jeśli występują inne problemy, aby prawidłowo je zdiagnozować, czy chirurga dziecięcego, który może wykonać zabieg podcięcia wędzidełka, w przypadku zbyt krótkiego. 

Sprawdź oferty: Akcesoria dla mamy

Powiązane produkty

Jak zwiększyć laktację laktatorem? 

Laktator to urządzenie, które świetnie nadaje się do stymulowania zbyt słabej laktacji. Stosuje się go dopiero po nakarmieniu dziecka, aby maluch mógł bez problemu zjeść całe mleko, najlepiej z obu piersi. Przystawienie laktatora służy jedynie pobudzeniu piersi do zwiększenia produkcji mleka, a nie do ściągnięcia pokarmu.  

Jak powinno wyglądać prawidłowe stymulowanie piersi laktatorem?  

  • Odciąganie przez 5 minut, przerwa trwająca15 minut, ponowne odciąganie 5 minut – powtarzać w miarę możliwości przynajmniej raz w ciągu dnia. 

  • Odciąganie przez 10 minut, następnie10 minut przerwy, ponownie 10 minut odciąganie i 10 minut przerwy – cykl raz dziennie przez trzy kolejne dni.

  • Sesja 5-10 minut odciągania po 45 minutach od zakończenia karmienia, tak często jak to możliwe. 

Aby praca z laktatorem była wydajna, najlepiej jest działać z urządzeniem, które ściąga pokarm z dwóch piersi jednocześnie. 

Zobacz oferty: Laktatory ręczne, laktatory elektryczne

Dieta na pobudzenie laktacji 

Zgodnie z aktualnymi wytycznymi dieta matki karmiącej nie istnieje, a pod takim pojęciem była znana dieta eliminująca wszelkie alergeny i pokarmy ciężkostrawne z jadłospisu kobiety po porodzie. Jeśli kobieta chce karmić piersią, musi w pierwszej kolejności zadbać o wystarczającą podaż kaloryczną i nawodnienie, gdyż produkcja mleka to bardzo duży wysiłek energetyczny. 

Karmiąc piersią jedno dziecko, należy dostarczać do organizmu około 500 kcal więcej, w porównaniu do kobiety niekarmiącej. Karmienie bliźniąt wymaga nawet 1000 dodatkowych kalorii. 

Posiłki powinny być urozmaicone, pełne warzyw. Należy zadbać o to, aby kobieta dostarczała do swojego organizmu witaminy, mikro- i makroelementy w ilości, jaka odpowiada jej zapotrzebowaniu. Wszelkie ewentualne niedobory należy rekompensować przez zażywanie suplementów. 

Jeśli zachodzi potrzeba wyeliminowania konkretnego produktu z diety, ponieważ dziecko manifestuje obawy nietolerancji i alergii, matka musi wiedzieć czym ten produkt zastąpić. Warto zasięgnąć porady dietetyka, szczególnie jeśli zachodzi potrzeba wykluczenia np. glutenu czy białka mleka krowiego, czyli składników, które znajdują się w wielu produktach spożywczych. 

Bibliografia

Nehring-Gugulska M., Żukowicz-Rubik M., Pietkiewicz A.: „Karmienie piersią w teorii i praktyce. Podręcznik dla doradców i konsultantów laktacyjnych oraz położnych, pielęgniarek i lekarzy”, wyd. Medycyna Praktyczna, Kraków, 2017. 


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij