Kobieta karmi piersią niemowlę
Mama i dziecko Roksana Krysa
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 2787 razy

Karmienie mieszane – mlekiem matki i mlekiem modyfikowanym

Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowląt. Bywa jednak, że świeżo upieczona mama z różnych przyczyn musi znaleźć inny sposób na karmienie swojego dziecka, zwłaszcza kiedy nie może mu podać swojego mleka. Wówczas wprowadza się karmienie mieszane. Na czym ono polega i jak powinno przebiegać? 

Spis treści:


  1. Karmienie mieszane – co to znaczy?
  2. Dlaczego kobiety decydują się na karmienie mieszane?
  3. Karmienie mieszane noworodka
  4. Karmienie mlekiem modyfikowanym - najważniejsze zasady
  5. Czy można przejść z karmienia mieszanego na karmienie piersią?
  6. Karmienie mieszane – plusy i minusy
  7. Karmienie mieszane – na co zwrócić uwagę?

Karmienie mieszane – co to znaczy? 

Karmienie mieszane jest to naprzemienne karmienie dziecka piersią oraz mlekiem modyfikowanym. 

Za karmienie mieszane uznaje się także karmienie piersią połączone z karmieniem butelką z odciągniętym pokarmem. Najczęściej jednak polega ono i na karmieniu piersią, i na karmieniu mieszanką. 

Dlaczego rodzice decydują się na karmienie mieszane? 

Mamy, które zdecydowały się na karmienie mieszane, jako najczęstszą przyczynę podają brak pewności, co do zaspokojenia wszystkich potrzeb żywieniowych dziecka – szczególnie pod względem ilości spożywanego przez dziecko mleka. Częstym powodem jest także wstyd przed karmieniem piersią w miejscach publicznych oraz ból i dyskomfort podczas karmienia. 

Niektóre mamy wybierają mieszane karmienie niemowlęcia ze względu na chęć odzyskania swego rodzaju niezależności – planują wrócić do pracy czy też umożliwić karmienie dziecka także tacie, np. pod swoja nieobecność lub np. w nocy, dzięki czemu mają szansę na odpoczynek. Wiele kobiet ma także wątpliwości dotyczące efektywności swojej laktacji – czują, że nie jest ona na tyle rozwinięta, by zaspokoić wszystkie potrzeby dziecka. O ile bowiem w butelce widać dokładnie porcję przygotowanego mleka, o tyle nie da się ocenić, ile dziecko zjadło z piersi, dlatego uznają karmienie mieszane za pewnik, jeśli chodzi o zaspokojenie głodu malucha.

Sprawdź ofertę: Akcesoria dla mamy 

Powiązane produkty

Karmienie mieszane noworodka 

Obecnie na rynku istnieje wiele rodzajów mlek modyfikowanych, także tych przeznaczonych dla noworodków, już od pierwszych dni życia. Nie ma więc żadnych przeciwwskazań, by karmienie mlekiem modyfikowanym rozpocząć już na samym początku, po urodzeniu dziecka, szczególnie, jeśli z góry zakłada się właśnie taki sposób żywienia dziecka w przyszłości. Im wcześniej zacznie się to robić, tym szybciej maluszek przystosuje się zarówno do picia z butelki, jak i z piersi.

Sprawdź ofertę: Na apetyt dla dzieci

Wybierając mleko modyfikowane do karmienia mieszanego, warto zwrócić uwagę na produkty, które swoim składem są jak najbardziej zbliżone do mleka matki.

Sprawdź ofertę: Kosmetyki do opalania dla dzieci

Karmienie mlekiem modyfikowanym 

Warto poznać kilka zasad karmienia mlekiem modyfikowanym, które sprawią, że proces karmienia mieszanego będzie bezpieczny, efektywny i przede wszystkim zdrowy dla dziecka. Na co zwrócić uwagę, wprowadzając do diety niemowlaka mleko modyfikowane?  

Po pierwsze, na dostosowanie mleka modyfikowanego do wieku dziecka. Każdy produkt jest opatrzony specjalną adnotacją, dla jakiego wieku jest przeznaczony. Jest to o tyle ważne, że wraz z rozwojem dziecka zmienia się jego zapotrzebowanie na poszczególne składniki, stąd też różnica w składach mlek modyfikowanych. 

Decydując się na karmienie mieszane noworodka, warto zaopatrzyć się w preparaty do początkowego żywienia niemowląt (oznaczone zazwyczaj nr 1), które są w stanie zapewnić niezbędne składniki odżywcze dziecka w pierwszych 6 miesiącach życia. Można je podawać także starszym dzieciom, jeśli zrezygnuje się z dalszego karmienia piersią. Preparaty następne są przeznaczone do żywienia dzieci w okresie wprowadzania pokarmów uzupełniających i nie są zalecane dla najmłodszych dzieci, ponieważ uwzględniają fakt karmienia dziecka również innymi pokarmami niż mleko. 

Sprawdź oferty: Produkty i akcesoria do karmienia dziecka

W przypadku wykrycia alergii warto rozpatrzyć wybór mleka specjalistycznego, np. bez laktozy.  

Odpowiedni smoczek do karmienia. Stosując karmienie mieszane, należy wziąć pod uwagę, że dziecko przystosowuje się zarówno do karmienia piersią, jak i do ssania mleka przez smoczek. Oba procesy powinny być do siebie jak najbardziej zbliżone, dlatego – również w zależności od wieku dziecka – powinno się zwracać uwagę na smoczki do butelek, które będzie się stosowało, by dobrze kształtowały odruch ssania dziecka i nie zaburzały go. 

Należy również pamiętać o odpowiednim przygotowywaniu mleka modyfikowanego – temperaturze wody oraz zachowanych proporcjach. Niedostosowanie się do zaleceń producenta może skutkować problemami ze strony układu pokarmowego dziecka oraz wpływać na efektywność karmienia.  

Przeczytaj wszystko na temat: Jak karmić dziecko mlekiem modyfikowanym?

Czy można przejść z karmienia mieszanego na karmienie piersią? 

NIGDY nie jest za późno, by wrócić wyłącznie do karmienia naturalnego! Wystarczy stopniowo zwiększać częstotliwość karmienia dziecka piersią, aż do całkowitej eliminacji mleka modyfikowanego. Jednocześnie, mama decydująca się na wyłączne karmienie piersią, powinna zwrócić szczególną uwagę na swoją dietę, by była pełnowartościowa i bogata w różne składniki. 

Warto wiedzieć: Jak zwiększyć laktację?

Karmienie mieszane – plusy i minusy 

Swego rodzaju niezależność, odciążenie (np. nocą), możliwość powrotu do pracy, a także wygoda, np. podczas wyjść czy imprez okolicznościowych – oto największe zalety karmienia mieszanego. Jeśli zaś chodzi o wady – mleko matki zawsze będzie lepsze od nawet najlepszego mleka modyfikowanego, stąd nie ma żadnych podstaw, by z niego rezygnować. 

Karmienie mieszane – na co zwrócić uwagę? 

Najważniejszy jest wybór odpowiedniego mleka modyfikowanego oraz akcesoriów do karmienia dziecka. Warto także pamiętać, by dziecko mimo wszystko otrzymywało jak najwięcej pokarmu z piersi, który jest najlepiej tolerowanym i najbardziej odpowiednim dla niego pokarmem. 

Bibliografia

Szajewska H., Socha P.,  Hovarth A. i in., Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij