karmienie mlekiem modyfikowanym
Mama i dziecko Sandra Słuszewska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 15115 razy

Karmienie mlekiem modyfikowanym – najważniejsze zasady

Wiedza o karmieniu niemowląt mlekiem modyfikowanym jest przydatna dla bardzo wielu młodych rodziców, którzy nie chcą lub nie mogą karmić swoich maluchów piersią. Warto zatem przestrzegać pewnych zasad karmienia mlekiem modyfikowanym, które są bardzo istotne dla zachowania dobrostanu i zdrowia małego dziecka. Jak przygotować mleko modyfikowane, jak często je podawać, jak długo można je przechowywać? 

Spis treści:


  1. Mleko modyfikowane – czym jest, z czego jest zrobione? 
  2. Jakie są rodzaje mleka modyfikowanego?
  3. Zasady karmienia mlekiem modyfikowanym 
  4. Karmienie noworodka mlekiem modyfikowanym 
  5. Kupka niemowlaka karmionego mlekiem modyfikowanym  
  6. Do kiedy należy podawać mleko modyfikowane? 

Mleko modyfikowane – czym jest, z czego jest zrobione? 

Produkty mlekozastępcze, zwane mlekiem modyfikowanym, stosowane są wtedy, gdy: 

  • laktacja matki nie jest wystarczająca, 

  • matka nie może, z powodów zdrowotnych lub innych, karmić niemowlaka piersią, 

  • rodzice nie zdecydują się na karmienie piersią. 

Karmienie piersią, choć najbardziej naturalne i najzdrowsze dla malucha, nie zawsze jest jednak możliwe. W takich sytuacjach z pomocą przychodzą właśnie mleka modyfikowane, przyrządzane z wykorzystaniem czystej wody lub mleka odciągniętego z piersi. Preparaty takie są humanizowane, czyli ich skład upodabniany jest do mleka kobiecego. Niestety, sztucznie produkowane mieszanki nie stanowią idealnego zamiennika karmienia piersią – makro i mikroskładniki nie są tak dobrze przyswajane w układzie pokarmowym spożywających je niemowląt, jak te, które istnieją w mleku kobiecym.

Mleko modyfikowane tworzone jest na bazie mleka krowiego, koziego, bądź produktów z ziaren soi, lecz zmienione są w nim ilości białek w porównaniu do składników, z których poszczególne mleka modyfikowane się wywodzą. Mieszanki mleczne także wzbogacane są o niezbędne dla zdrowego wzrostu maluchów minerały, witaminy i tłuszcze wyprodukowane z roślin. Wyjątkowo istotnym elementem pokarmów modyfikowanych jest kompozycja tłuszczowa. Producenci mleka dla niemowląt starają się osiągnąć zawartość, skład, kompozycję oraz budowę przestrzenną poszczególnych lipidów, by jak najwierniej odwzorować mleko z piersi kobiety. 

Jakie są rodzaje mleka modyfikowanego?

Mleka modyfikowane dostępne na rynku przeznaczone są dla różnych grup wiekowych dzieci, a także spełniają specjalne potrzeby maluchów. Można zakupić mleka przeciw ulewaniu, w wersjach dla starszych niemowląt i wcześniaków. Taki rodzaj produktów, dzięki znacznie gęstszej niż standardowa konsystencji, zapobiega cofaniu się treści pokarmowej z żołądka malucha. Rodzice stosujący diety eliminacyjne również mogą nabyć odpowiednie mieszanki mleczne – dostępne są mieszanki mleczne wegańskie, bezglutenowe i bez laktozy – wszystko w trosce o zdrowie i dobre samopoczucie maluchów. Zastosowanie takiej specjalnej mieszanki najlepiej skonsultować z lekarzem pediatrą.

Karmienie mlekiem modyfikowanym może być zarówno bazą diety dziecka, gdy nie dostaje ono mleka z piersi mamy lub też rodzice mogą zdecydować się na jednoczesne karmienie piersią i mieszankami. Karmienie piersią i mlekiem modyfikowanym jednocześnie daje rodzicom pewną elastyczność – pokarm matki nie wymaga bowiem przygotowania, a mleko modyfikowane może być zamiennikiem naturalnego karmienia w przypadku chorób kobiety lub niewystarczającej ilości pokarmu. Decyzja o karmieniu mlekiem modyfikowanym – co ile godzin, zależeć powinna od rodziców i potrzeb sygnalizowanych przez maluszka. 

Powiązane produkty

Zasady karmienia mlekiem modyfikowanym 

Karmienie noworodka i starszych dzieci mlekiem modyfikowanym wymaga poznania zaleceń żywieniowych specjalistów pediatrii. Żywność zaopatruje intensywnie rozwijające się ciało dziecka w składniki odżywcze i energetyczne, dzięki czemu maluch może zdrowo rosnąć, jednak właściwe karmienie odbija się także na rozwoju psychomotorycznym. By niemowlę otrzymywało właściwe ilości witamin, białka oraz błonnika pokarmowego, zawsze należy ściśle przestrzegać receptur podanych przez producentów mleka modyfikowanego. Niewystarczająca ilość rozrobionego proszku na daną objętość wody sprawi, że dziecko nie będzie nasycone i dostanie zbyt mało składników odżywczych. Również, mając na uwadze zdrowie dziecka, nie należy przygotowywać mleka modyfikowanego z wyprzedzeniem – przetrzymywanie pokarmu może stanowić pożywkę dla groźnych bakterii. 

Na rynku znaleźć można wiele różnych rodzajów mleka modyfikowanego, dlatego warto dobrać preparat specjalnie do potrzeb swojego dziecka. Szczególnie istotne jest zwrócenie uwagi na nietolerancje pokarmowe malucha, wszelkie nadwrażliwości i alergie. Aktualnie dostać można mleka pozbawione białek mlecznych dedykowane maluchom uczulonym na laktozę. 

Z kolei mleka modyfikowane bezglutenowe są idealnym wyborem dla maluchów cierpiących z powodu nietolerancji zbóż lub z celiakią. Dzieci ulewające skorzystają z preparatów przeciw ulewaniu, których treściwa konsystencja przeciwdziała cofaniu się treści pokarmowych z żołądka do przełyku i buzi malucha. Rodzice maluchów cierpiących z powodu kolki niemowlęcej powinni zwrócić uwagę na mleka przeciwkolkowe oraz zapobiegające zaparciom i biegunkom. Przy takich dolegliwościach zmianę mleka powinien zalecić lekarz pediatra.

Sprawdź ofertę: Szczoteczki do masażu dziąseł

Karmienie noworodka mlekiem modyfikowanym 

Karmienie noworodka mlekiem modyfikowanym jest tematem dość kontrowersyjnym. Specjaliści bowiem zalecają, by nowo narodzone dzieci otrzymywały pierś matki, gdyż pierwsze mleko – siara, zwana płynnym złotem, to prawdziwe bogactwo przeciwciał i składników pokarmowych. Jednak nie zawsze karmienie naturalne jest możliwe, a w takich chwilach nie pozostaje nic innego niż podawanie maluchowi mleka modyfikowanego. Ważne, aby podczas wyboru właściwego preparatu kierować się zaleceniami producenta – szczególnie co do wieku malucha.

Sprawdź ofertę: Syropy na odporność

Najczęściej mleka modyfikowane dla noworodków różnią się składem od pokarmów dla starszych dzieci, a mleka następne powinny być wprowadzane do diety stopniowo. Pierwsze mleka dla dzieci oraz te dedykowane wcześniakom są szczególnie bogate w składniki pokarmowe, zwłaszcza w białko, czyli niezbędny budulec struktur organizmu. Mleka modyfikowane dla noworodków to tak zwane mleka pierwsze, które podaje się dzieciom do ukończenia szóstego miesiąca. Następnym wyborem są mleka następne, które wprowadza się stopniowo do diety malucha. Kolejne są mleka oznaczane jako junior – te przewidziane są jako uzupełnianie diety dzieci powyżej roczku.

Jak często karmić niemowlę mlekiem modyfikowanym? 

Karmienie mlekiem modyfikowanym powinno odbywać się na żądanie. Dziecko powinno decydować o ilości spożytego pokarmu, natomiast rodzice kontrolują częstotliwość i jakość produktów. Warto pozwolić dziecku, by spożyło nieco więcej lub mniej od zalecanych ilości mleka – w zaleceniach, choć wskazano, ile powinien jeść noworodek karmiony mlekiem modyfikowanym, wartości są uśrednione. Niemowlęta, do momentu ukończenia pierwszego roku życia, powinny spożywać od 5 do 7 posiłków dziennie, z czego jeden lub dwa to zdrowe, lekkie przekąski. Spożywanie większej ilości posiłków w mniejszych porcjach sprzyja prawidłowemu trawieniu mleka modyfikowanego.

Karmienie mlekiem modyfikowanym na żądanie – co to znaczy? 

Karmienie dziecka odbywa się w odstępach formalnie regulowanych przez rodziców, natomiast nie jest to optymalna opcja. Karmienie mlekiem modyfikowanym na żądanie to sposób zaspokajania fizjologicznych stanów malucha i podążanie za jego potrzebami. Tutaj nie istnieje schemat żywienia niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym – dziecko samodzielnie decyduje, kiedy chce je spożyć, a rodzic reaguje na oznaki głodu malucha.  

Przeczytaj również: Mleko modyfikowane dla alergika

Kupka niemowlaka karmionego mlekiem modyfikowanym  

Kał niemowlęcia to istotny wskaźnik stanu jego zdrowia. Każda zmiana w konsystencji, zapachu czy formie kupki niemowlaka karmionego mlekiem modyfikowanym może przysporzyć rodzicom sporo stresu. Czynniki fizyczne kału, takie jak barwa czy konsystencja, zależą silnie od stopnia rozwoju układu pokarmowego malucha. Czy brak kupy u noworodka karmionego mlekiem modyfikowanym jest powodem do niepokoju? Tak, powinien skłonić do skorzystania z fachowej porady specjalisty pediatrii, jednak należy pamiętać, że dzieci karmione pokarmami modyfikowanymi wypróżniają się rzadziej niż te otrzymujące pokarm matki, również ich stolce są bardziej zbite i uformowane. Dzieci spożywające mieszanki dla noworodków mogą wypróżniać się 2–3 razy w ciągu tygodnia, natomiast rzadsze brudzenie pampersa warto skontrolować na wizycie lekarskiej.  

Śluz w kupce niemowlaka karmionego mlekiem modyfikowanym również powinien skłonić do wizyty lekarskiej. Tego rodzaju objaw może być efektem zakażenia układu pokarmowego malucha. Kolejnym zmartwieniem młodych rodziców jest zielonkawa kupka u niemowlaka karmionego mlekiem modyfikowanym. U noworodków zielonkawa kupka jest zjawiskiem normalnym i świadczy o zasiedlaniu ich układu pokarmowego przez dobroczynne bakterie jelitowe. Zabarwienie takie pojawiające się na kale dzieci spożywających mleko modyfikowane jest natomiast fizjologiczne – świadczy o wydalaniu nadmiaru kwasów żółciowych produkowanych w wątrobie i spożywaniu dużych ilości produktów bogatych w żelazo.

Sprawdź ofertę: Czopki na zaparcia dla dzieci

Do kiedy należy podawać mleko modyfikowane? 

Dieta niemowlęcia powinna być stopniowo rozszerzana po 6 miesiącu jego życia, zatem dieta rocznego dziecka karmionego mlekiem modyfikowanym powinna być bogata w nowe smaki. Dzieci między 6. a 10. miesiącem zyskują fizyczne zdolności utrzymania pozycji siedzącej oraz trzymania łyżeczki, także nabywają umiejętności spożywania pokarmów stałych. Sprawia to, że wprowadzając maluchowi nowe, zdrowe posiłki, wspiera się jego zdolności manualne i rozbudowuje menu – pierwsze 24 miesiące życia to kluczowy moment dla przyszłych preferencji smakowych młodego człowieka. Roczne dziecko uczy się czynności silnie angażujących pracę mięśni twarzy – gryzienia i żucia. Do rozbudowywania diety dziecka należy podchodzić stopniowo, zaczynając od 2 do 3 łyżeczek pokarmów uzupełniających, i stopniowo zastępując nimi mleko modyfikowane. W ten sposób dieta rocznego dziecka karmionego mlekiem modyfikowanym składa się z maksymalnie 2–3 posiłków z mlecznej mieszanki, a wszystkie inne powinny być pokarmami uzupełniającymi. Po ukończeniu przez dziecko można przestawać podawać mleko modyfikowane, ale wiele dzieci spożywa mleczne posiłki na bazie mieszanki do ukończenia 2. roku życia. Istnieją na rynku produkty opisane, jako mieszanki dla dzieci powyżej 3. roku życia. Rekomenduje się podawanie ich z kubka, nie z butelki.

Weryfikacja merytoryczna: położna, mgr Jolanta Rusin

Bibliografia

Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci. 


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij