Młoda kobieta cierpi na silny ból brzucha, siedząc na kanapie w domu.
Zdrowie i uroda Klaudia Kościelecka
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 170905 razy

Jak i gdzie boli żołądek? Przyczyny, dodatkowe objawy i sposoby łagodzenia bólu brzucha w okolicy żołądka

Ból jest ważnym objawem świadczącym o występującej chorobie bądź urazie. Nie inaczej jest w przypadku bólu żołądka, który najczęściej jest wynikiem zaburzeń w obrębie tego narządu. Rodzaj i charakter bólu w okolicy żołądka może stanowić ogromną pomoc w diagnostyce rozwijającego się schorzenia. Co może oznaczać ból żołądka? Co pomaga uśmierzyć te nieprzyjemne dolegliwości? Gdzie boli żołądek?

Spis treści:


  1. Ból brzucha. Jak boli żołądek?
  2. Gdzie boli żołądek? Jak rozpoznać ból żołądka?
  3. Ból żołądka ‒ objawy towarzyszące?
  4. Najczęstsze przyczyny bólu żołądka
  5. Kłujący i nagły ból żołądka a przewlekły. O czym może świadczyć ból w okolicy żołądka?
  6. Ból żołądka po jedzeniu ‒ czy to zawsze zatrucie?
  7. Sposoby na ból żołądka ‒ jak złagodzić dolegliwości
  8. Dieta ‒ co jeść przy bólu żołądka?

Ból brzucha. Jak boli żołądek?

Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Cechy bólu żołądka mogą być bardzo odmienne, w zależności od jego przyczyny. Do najczęściej opisywanych dolegliwości zalicza się: 

  • kłujący ból żołądka ‒ może być objawem perforacji wrzodu żołądka, 
  • tępy ból żołądka ‒ często utożsamiany jest z zapaleniem błony śluzowej żołądka i jej nadżerkami, 
  • skurczowy ból żołądka ‒ ten typ bólu nierzadko wywoływany jest błędami dietetycznymi.  

W ustalaniu przyczyny bólu żołądka ważne jest też określenie charakteru bólu. Wyróżnia się: 

  • ostry ból żołądka ‒ to dolegliwości bólowe, które pojawiają się nagle i trwają krócej niż 3 miesiące, 
  • przewlekły ból żołądka ‒ to dolegliwości bólowe, które trwają dłużej niż 3 miesiące. 

Warto zwrócić szczególną uwagę na współwystępowanie bólu żołądka i pleców. Zwykle połączone jest to z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy. Silne dolegliwości mogą jednak świadczyć o ostrym zapaleniu trzustki czy kamicy żółciowej, podczas takich stanów koniecznie trzeba zgłosić się do lekarza. 

Gdzie boli żołądek? Jak rozpoznać ból żołądka?

Charakterystyczny objaw bólu żołądka to ból w nadbrzuszu, czyli w okolicy pod dolnym brzegiem mostka. Warto jednak pamiętać, że dolegliwości bólowe w tym miejscu mogą, ale wcale nie muszą świadczyć o zaburzeniach żołądka czy chorobach układu pokarmowego. Objawy bólowe w górnej części brzucha mogą dotyczyć takich schorzeń, jak zawał mięśnia sercowego, zapalenie trzustki czy kwasica ketonowa. 

gdzie boli żołądek
Gdzie boli żołądek?

Powiązane produkty

Ból żołądka ‒ objawy towarzyszące?

Bolący żołądek może być jedynym niepokojącym objawem. Niekiedy jednak towarzyszą mu dodatkowe symptomy. Współwystępowanie bólu żołądka z biegunką, nudnościami czy wymiotami to wskazówka, która może znacząco pomóc w określeniu jego przyczyny. Przy bólu żołądka może pojawić się między innymi:

  • odbijanie, 
  • zgaga
  • utrata apetytu, 
  • rozdrażnienie, 
  • wzdęcia
  • nudności i wymioty, 
  • biegunka, 
  • obecność ciemnej krwi w stolcu, 
  • gorączka. 

Gdy bólowi żołądka towarzyszą mdłości, wymioty czy gorączką najczęściej świadczy o nieżycie żołądkowo-jelitowym lub zatruciu pokarmowym. Z kolei ból żołądka i jelit może być objawem zaburzeń psychosomatycznych.  

Czytaj także: Zioła na ból żołądka – naturalne napary na ból brzucha

Najczęstsze przyczyny bólu żołądka

Istnieje wiele różnych przyczyn powodujących ból żołądka. Do najczęściej występujących zalicza się: 

  • zapalenie błony śluzowej żołądka (potocznie: zapalenie żołądka)
  • chorobę wrzodową żołądką (i/lub pęknięcie wrzodu żołądka),
  • długotrwałe przyjmowanie leków drażniących żołądek, zwłaszcza z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), 
  • zakażenie Helicobacter pylori
  • nieżyt żołądkowo-jelitowy, potocznie zwany „grypą żołądkową”, 
  • dyspepsja
  • gastropareza, 
  • nieprawidłowa dieta, 
  • choroba nowotworowa (np. rak żołądka). 

Ból żołądka w ciąży. Czy należy zgłosić się do lekarza?

Odrębnym tematem jest ból żołądka w ciąży. Gdy ból pojawił się na początku ciąży i towarzyszą mu mdłości – a nawet wymioty – jest fizjologiczną reakcją organizmu na wzrastający poziom gonadotropiny kosmówkowej. W ciąży ból żołądka często, a zwłaszcza w jej późniejszych etapach, może być wywołany uciskiem powiększającej się macicy na żołądek. Przyczyny i objawy bólu żołądka w ciąży mogą być też bardziej prozaiczne i wynikać z błędów dietetycznych. 

Kłujący i nagły ból żołądka a przewlekły. O czym może świadczyć ból w okolicy żołądka?

Charakter bólu stanowi ogromną podpowiedź odnośnie etiologii problemu. Przewlekłe bóle żołądka, powtarzające się na przestrzeni dłuższego czasu, najczęściej świadczą o schorzeniach, które nie stwarzają bezpośredniego zagrożenia. Ich przyczyną może być choroba wrzodowa żołądka czy zakażenie bakterią Helicobacter pylori. Nie należy jednak bagatelizować tego objawu, ponieważ przewlekłe bóle żołądka mogą być też pierwszym objawem rozwijającej się choroby nowotworowej. 

Ostry, silny ból żołądka najczęściej występuje przy zatruciu pokarmowym lub nieżycie żołądkowo-jelitowym. Bywa jednak, że napadowy ból jest objawem cięższych stanów, na przykład perforacji wrzodu trawiennego żołądka

ZIOŁA NA BÓL BRZUCHA

WITAMINY I MINERAŁY

DLA DIABETYKÓW

Ból żołądka po jedzeniu ‒ czy to zawsze zatrucie?

Gdy ból żołądka pojawia się po jedzeniu, często jest mylnie utożsamiany z zatruciem pokarmowym. Tymczasem jest to objaw towarzyszący wielu innym schorzeniom układu pokarmowego. Występujący po jedzeniu ból żołądka może być symptomem dyspepsji czynnościowej, wrzodu trawiennego żołądka czy gastroparezy. Nie zawsze jednak dolegliwość ta jest powodem do zmartwień. Bywa, że przyczyną bólu brzucha po jedzeniu są błędy żywieniowymi. 

Sposoby na ból żołądka ‒ jak złagodzić dolegliwości

W przypadku bólu żołądka warto wybrać się do lekarza, który znajdzie przyczynę nieprzyjemnych dolegliwości i zaproponuje odpowiednie leczenie. Co w przypadku, gdy konieczne jest natychmiastowe uśmierzenie bólu? Co pomaga na ból żołądka? Niekiedy ulgę przynoszą domowe sposoby, innym razem wymagane jest sięgnięcie po odpowiednie leki. 

Czym jest refluks żołądka – objawy, przyczyny, sposoby leczenia i dieta. Dowiedz się więcej na Aptelia.pl

Leki na ból żołądka 

Złagodzenie bólu żołądka lekami przeciwbólowymi nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Leki z grupy NLPZ, takie jak ibuprofen czy diklofenak, działają drażniąco na błonę śluzową, która znajduje się w żołądku i mogą pogłębić problemy zdrowotne. W przypadku silnego, kłującego bólu brzucha, bezpiecznym lekiem będzie paracetamol, który ma łagodniejsze działanie na śluzówkę żołądka. Dobrym rozwiązaniem będzie również przyjęcie leków rozkurczowych

Warto pamiętać, że dostępne bez recepty tabletki na ból żołądka najprawdopodobniej nie wyleczą przyczyny problemu. Terapia powinna być skupiona na czynniku, który wywołuje dane dolegliwości. Niekiedy niezbędne może być wygojenie wrzodu trawiennego, wyleczenie zatrucia czy eradykacja Helicobacter pylori. Gdy silny ból brzucha pojawia się częściej, najlepiej udać się do lekarza, który może zlecić badania endoskopowe, aby ocenić konkretne odcinki przewodu pokarmowego.

Domowe sposoby na ból żołądka 

Chorzy nierzadko próbują zastąpić leki na ból żołądka domowymi sposobami. Należy podkreślić, że naturalne terapie, choć często wspomagają leczenie choroby podstawowej, to mogą mieć swoje ograniczenia. Szczególnie dużą popularnością cieszą się zioła. Rzeczywiście, niektóre z nich wykazują dobroczynne działanie na błonę śluzową żołądka. Trzeba jednak wiedzieć, żeby przed zastosowaniem ziół na ból żołądka upewnić się, że nie wchodzą one w niepożądane interakcje z przyjmowanymi lekami

Najpopularniejsze domowe sposoby na ból w okolicach żołądka uwzględniają codzienne picie naparów z ziół takich jak dziurawiec, nagietek czy rumianek. Często ból można także uśmierzyć przy pomocy siemienia lnianego. Namoczone nasiona lnu wydzielają śluz, który powleka i chroni żołądek, pomagając mu w regeneracji. 

Sprawdź ofertę preparatów wspierających w problemach z żołądkiem na Aptelia.pl 

Dieta ‒ co jeść przy bólu żołądka?

Codzienna dieta ma ogromny wpływ na funkcjonowanie żołądka. Potwierdzeniem tego może być pogarszanie się bólu po kawie czy ostrych przyprawach. Są to bowiem produkty, które powinny być spożywane z dużą ostrożnością przez osoby, które zmagają się z dolegliwościami bólowymi żołądka. Dieta na ból żołądka powinna też wykluczać tłuste, ciężkostrawne potrawy. 

A co z używkami? Warto je wykluczyć całkowicie! Co ciekawe, nie tylko po alkoholu ból żołądka ulega zaostrzeniu. Okazuje się, że papierosy także działają drażniąco na błonę żołądka, przez co mogą zwiększać ból. 

Bibliografia

Mehta H. (2016), Abdominal Pain, Clinical Pathways in Emergency Medicine, s. 329-345. 

Govender I., Rangiah S., Bongongo T., Mahuma P. (2021), A Primary Care Approach to Abdominal Pain in Adults, S Afr Fam Pract, nr 63(1), s. E1-5.  


Wybór redakcji