Młoda kobieta cierpi na silny ból brzucha, siedząc na kanapie w domu.
Zdrowie i uroda Klaudia Kościelecka, 26.01.2023
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 19406 razy

Jak i gdzie boli żołądek? Przyczyny, dodatkowe objawy i sposoby łagodzenia bólu żołądka

Ból jest ważnym objawem świadczącym o występującej chorobie bądź urazie. Nie inaczej jest w przypadku bólu żołądka, który najczęściej jest wynikiem zaburzeń w obrębie tego narządu. Rodzaj i charakter bólu w okolicy żołądka może stanowić ogromną pomoc w diagnostyce rozwijającego się schorzenia. Co może oznaczać ból żołądka? Co pomaga uśmierzyć te nieprzyjemne dolegliwości? W poniższym artykule odpowiadamy na te ważne pytania. 

Spis treści:


 1. Jak boli żołądek?
 2. Gdzie boli żołądek?
 3. Ból żołądka ‒ co może mu towarzyszyć?
 4. Najczęstsze przyczyny bólu żołądka
 5. Nagły ból żołądka a przewlekły ‒ czy mogą świadczyć o czymś innym?
 6. Ból żołądka po jedzeniu ‒ czy to zawsze zatrucie?
 7. Sposoby na ból żołądka
 8. Dieta ‒ co jeść przy bólu żołądka?

Jak boli żołądek? 

Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Cechy bólu żołądka mogą być bardzo odmienne, w zależności od jego przyczyny. Do najczęściej opisywanych dolegliwości zalicza się: 

 • kłujący ból żołądka ‒ może być objawem perforacji wrzodu żołądka, 

 • tępy ból żołądka ‒ często utożsamiany jest z zapaleniem błony śluzowej żołądka i jej nadżerkami, 

 • skurczowy ból żołądka ‒ ten typ bólu nierzadko wywoływany jest błędami dietetycznymi.  

W ustalaniu przyczyny bólu żołądka ważne jest też określenie charakteru bólu. Wyróżnia się: 

 • ostry ból żołądka ‒ to dolegliwości bólowe, które pojawiają się nagle i trwają krócej niż 3 miesiące, 

 • przewlekły ból żołądka ‒ to dolegliwości bólowe, które trwają dłużej niż 3 miesiące. 

Warto zwrócić szczególną uwagę na współwystępowanie bólu żołądka i pleców. Zwykle połączone jest to z chorobą wrzodową żołądka. Silne dolegliwości mogą jednak świadczyć o ostrym zapaleniu trzustki czy kamicy żółciowej, a stany te wymagają szybkiej pomocy medycznej.

Sprawdź ofertę: Sprawdzone leki przeciwbólowe

Gdzie boli żołądek? 

Najczęstszą lokalizacją bólu żołądka jest nadbrzusze, czyli okolica pod dolnym brzegiem mostka. Warto jednak pamiętać, że dolegliwości bólowe w tym miejscu mogą, ale wcale nie muszą świadczyć o zaburzeniach dotyczących żołądka. W miejscu, w którym boli żołądek, objawy mogą dawać takie schorzenia jak zawał mięśnia sercowego, zapalenie trzustki czy kwasica ketonowa. 

gdzie boli żołądek

Ból żołądka ‒ co może mu towarzyszyć? 

Bolący żołądek może być jedynym niepokojącym objawem. Niekiedy jednak towarzyszą mu dodatkowe symptomy. Współwystępowanie bólu żołądka z biegunką, nudnościami czy wymiotami to wskazówka, która może znacząco pomóc w ustaleniu przyczyn dolegliwości. Objawy, które mogą towarzyszyć bólom żołądka to między innymi:

 • odbijanie, 

 • zgaga

 • utrata apetytu, 

 • rozdrażnienie, 

 • wzdęcia, 

 • mdłości i wymioty, 

 • biegunka, 

 • obecność ciemnej krwi w stolcu, 

 • gorączka

Współwystępowanie bólu żołądka z mdłościami, wymiotami czy gorączką najczęściej świadczy o nieżycie żołądkowo-jelitowym lub zatruciu pokarmowym. Z kolei ból żołądka i jelit może być objawem zaburzeń psychosomatycznych. 

Najczęstsze przyczyny bólu żołądka 

Istnieje wiele potencjalnych przyczyn bólu żołądka. Do najczęściej występujących zalicza się: 

 • zapalenie błony śluzowej żołądka, 

 • chorobę wrzodową żołądka, 

 • długotrwałe przyjmowanie leków drażniących żołądek, zwłaszcza leków z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), 

 • zakażenie Helicobacter pylori, 

 • nieżyt żołądkowo-jelitowy, potocznie zwany „grypą żołądkową”, 

 • dyspepsja, 

 • gastropareza, 

 • nieprawidłowa dieta, 

 • choroba nowotworowa. 

Odrębnym tematem jest ból żołądka w ciąży. Dolegliwości bólowe na początku ciąży i towarzyszące im mdłości – a nawet wymioty – są fizjologiczną reakcją organizmu na wzrastający poziom gonadotropiny kosmówkowej. Ból żołądka w ciąży, a zwłaszcza w jej późniejszych etapach może być też wywołany uciskiem powiększającej się macicy na żołądek. Przyczyny bólu żołądka w ciąży mogą być też bardziej prozaiczne i wynikać z błędów dietetycznych. 

Nagły ból żołądka a przewlekły ‒ czy mogą świadczyć o czymś innym? 

Charakter bólu stanowi ogromną podpowiedź odnośnie etiologii problemu. Przewlekłe bóle żołądka, powtarzające się na przestrzeni dłuższego czasu najczęściej świadczą o schorzeniach, które nie stwarzają bezpośredniego zagrożenia. Ich przyczyną może być choroba wrzodowa żołądka czy zakażenie Helicobacter pylori. Nie należy jednak bagatelizować tego objawu, ponieważ przewlekłe bóle żołądka mogą być też pierwszym objawem rozwijającej się choroby nowotworowej. 

Ostre, silne bóle żołądka najczęściej występują przy zatruciu pokarmowym lub nieżycie żołądkowo-jelitowym. Bywa jednak, że są one objawem cięższych stanów, na przykład perforacji wrzodu trawiennego żołądka. 

Ból żołądka po jedzeniu ‒ czy to zawsze zatrucie? 

Występujący po jedzeniu ból żołądka często jest mylnie utożsamiany z zatruciem pokarmowym. Tymczasem jest to objaw towarzyszący wielu innym schorzeniom układu pokarmowego. Ból żołądka po jedzeniu może być symptomem dyspepsji czynnościowej, wrzodu trawiennego żołądka czy gastroparezy. Nie zawsze jednak dolegliwość ta jest powodem do zmartwień. Bywa, że ból żołądka po jedzeniu spowodowany jest błędami żywieniowymi. 

Sposoby na ból żołądka 

W przypadku bólu żołądka warto wybrać się do lekarza, który znajdzie przyczynę nieprzyjemnych dolegliwości i zaproponuje odpowiednie leczenie. Co w przypadku, gdy konieczne jest natychmiastowe uśmierzenie bólu? Co pomaga na ból żołądka? Niekiedy ulgę przynoszą domowe sposoby, innym razem wymagane jest sięgnięcie po odpowiednie leki. 

Leki na ból żołądka 

Uśmierzanie bólu żołądka lekami przeciwbólowymi nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Leki z grupy NLPZ, takie jak ibuprofen czy diklofenak, działają drażniąco na błonę śluzową żołądka i mogą pogłębić problemy zdrowotne. W przypadku silnego bólu żołądka bezpiecznym lekiem będzie paracetamol, który ma łagodniejsze działanie na śluzówkę tego narządu.  

Warto pamiętać, że dostępne bez recepty tabletki na ból żołądka najprawdopodobniej nie wyleczą przyczyny problemu. Terapia powinna być skupiona na czynniku, który wywołuje dolegliwości bólowe. Niekiedy niezbędne może być wygojenie wrzodu trawiennego, wyleczenie zatrucia czy eradykacja Helicobacter pylori. 

Domowe sposoby na ból żołądka 

Chorzy nierzadko próbują zastąpić leki na ból żołądka domowymi sposobami. Należy podkreślić, że naturalne terapie, choć często wspomagają leczenie choroby podstawowej, to mogą mieć swoje ograniczenia. Szczególnie dużą popularnością cieszą się zioła. Rzeczywiście, niektóre z nich wykazują dobroczynne działanie na błonę śluzową żołądka. Trzeba jednak wiedzieć, żeby przed zastosowaniem ziół na ból żołądka upewnić się, że nie wchodzą one w niepożądane interakcje z zastosowanym leczeniem. 

Najpopularniejsze domowe sposoby na ból żołądka uwzględniają codzienne picie naparów z ziół takich jak dziurawiec, nagietek czy rumianek. Ból żołądka można także uśmierzyć za pomocą siemienia lnianego. Namoczone nasiona lnu wydzielają śluz, który powleka i chroni błonę śluzową żołądka, pomagając w jej regeneracji. 

Dieta ‒ co jeść przy bólu żołądka? 

Codzienna dieta ma ogromny wpływ na funkcjonowanie żołądka. Potwierdzeniem tego może być pogarszanie się bólu żołądka po kawie czy ostrych przyprawach. Są to produkty, które powinny być spożywane z dużą ostrożnością przez osoby, które zmagają się z dolegliwościami bólowymi. Dieta na ból żołądka powinna też wykluczać tłuste, ciężkostrawne potrawy. 

A co z używkami? Warto je wykluczyć całkowicie! Co ciekawe, nie tylko po alkoholu ból żołądka ulega zaostrzeniu. Okazuje się, że papierosy także działają drażniąco na błonę śluzową żołądka, przez co mogą zaostrzyć dolegliwości. 

Bibliografia

Mehta H. (2016), Abdominal Pain, Clinical Pathways in Emergency Medicine, s. 329-345. 

Govender I., Rangiah S., Bongongo T., Mahuma P. (2021), A Primary Care Approach to Abdominal Pain in Adults, S Afr Fam Pract, nr 63(1), s. E1-5.  


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij