kobieta z grymasem na twarzy trzyma się za bolący brzuch
Zdrowie i uroda Zuzanna Kręcisz
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 170 razy

Zioła na ból żołądka – naturalne napary na ból brzucha

Ból brzucha to jedna z najczęściej występujących dolegliwości, nieprzyjemna i wpływająca niekorzystnie na codzienną aktywność. Preparaty ziołowe mogą być skutecznym i naturalnym rozwiązaniem. Jaką herbatę na żołądek zastosować?

Spis treści:


  1. Zioła na ból żołądka – które są stosowane najczęściej?
  2. Jakie zioła są zalecane na niestrawność?
  3. Zioła na bolesne skurcze żołądka
  4. Zioła na żołądek – czy można je ze sobą łączyć?
  5. Zioła na ból żołądka dla dzieci i kobiet w ciąży

Zioła na ból żołądka – które są stosowane najczęściej?

W łagodnych dolegliwościach bólowych żołądka często sięgamy po zioła. Każdy z nas stosował miętę i rumianek. Pamiętamy z dzieciństwa, że na ból brzucha podawano nam ciepły napar, który łagodził ból brzucha, skurcze i mdłości. Przynosił ulgę i przywracał dobre samopoczucie. Ten ziołowy duet stosowany jest tradycyjnie od pokoleń w postaci herbaty na żołądek.

Liście mięty działają rozkurczowo i wiatropędnie, pobudzają wydzielanie soku żołądkowego i żółci, łagodzą również stany zapalne i działają przeciwbakteryjnie. Stanowią remedium na problemy trawienne, takie jak czkawka, wzdęcia, zatrucia pokarmowe i zaburzenia wydzielania żółci. Herbata miętowa na bolący z przejedzenia brzuch to łagodny, domowy sposób zmniejszający nieprzyjemne doznania.

Rumianek to skarbnica związków korzystnie wpływających nie tylko na ból żołądka ale również na zapalenie, skurcze i gazy. Roślina ma właściwości przeciwzapalne, przeciwwrzodowe i rozkurczowe.

Dowiedz się więcej o tym, czym jest Salmonella i jakie są objawy salonellozy

Jakie zioła są zalecane na niestrawność?

Niestrawność to zaburzenia trawienne określane inaczej dyspepsją. Towarzyszy jej szereg objawów, obejmujących ból i uczucie rozpierania w górnej części brzucha, brak apetytu, wzdęcia, nudności oraz zgagę, czyli pieczenie w dolnej części przełyku.

Co wywołuje niestrawność? Przyczyny mogą być bardzo różne. Od błędów dietetycznych, spożywania alkoholu i nadużywania leków przeciwbólowych z grupy NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne) po zaburzenia motoryki przewodu  pokarmowego i jego czynności wydzielniczej, dotyczącej żołądka, wątroby, pęcherzyka żółciowego (tzw. woreczka) oraz trzustki.

Na powstawanie niestrawności może mieć wpływ również zakażenie Helicobacter pylori i nietolerancje pokarmowe. Paradoksalnie zgaga może świadczyć nie o nadmiarze kwasu w żołądku lecz o jego niedoborze. Nieprawidłowe wydzielanie kwasu solnego przez żołądek i żółci przez wątrobę powoduje, że zwieracz przełyku jest niedomknięty, a kwaśna treść żołądka jest zarzucana do przełyku.

Pomocne w przywróceniu równowagi mogą być zioła zawierające związki goryczowe: piołun, mniszek lekarski, krwawnik, chmiel, imbir i porost islandzki. Napar zaleca się pić pół godziny przed posiłkiem. Kuracja jest przeznaczona dla osób dorosłych. Przeciwwskazaniem do jej stosowania jest choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy oraz nadkwaśność. Wydzielanie żółci poprawi mniszek, dziurawiec, kocanka, bylica boże drzewko, kurkuma i ostryż. Z wzdęciami pomoże rozprawić się kminek, kolendra, koper włoski, anyżek, majeranek (znane i lubiane przyprawy) oraz wspominany wyżej duet: mięta i rumianek.

Powiązane produkty

Zioła na bolesne skurcze żołądka

Jakie zioła możemy (poza znaną już miętą i rumiankiem oraz tymi działającym wiatropędnie) zastosować przy bolesnych skurczach żołądka?

Doskonałym rozwiązaniem będzie melisa, po którą zazwyczaj sięgamy przy bezsenności i nerwowych sytuacjach. Działa bowiem rozkurczowo, pobudza wydzielanie soku żołądkowego i żółci, zmniejsza wzdęcia i poprawia trawienie.

Kolejnym surowcem roślinnym, jaki znamy głównie z innych zaleceń, jest lipa. Powszechnie stosowana w przeziębieniu, będzie dobrym wyborem przy skurczach żołądka – osłania i powleka śluzówkę żołądka oraz znosi skurcz.

Właściwości powlekające, które można wykorzystać w łagodzeniu dolegliwości skurczowych posiadają również lipa i len oraz malwa i porost islandzki.

Na żołądek, przy bolesnych skurczach pomoże szałwia, którą zazwyczaj stosuje się do płukania jamy ustnej i gardła. Zawiera olejki eteryczne o działaniu rozkurczającym. Nie mogą jej stosować kobiety w ciąży.

Zioła na żołądek – czy można je ze sobą łączyć?

Łączenie ziół i stosowanie ich w postaci gotowych mieszanek najlepiej pozostawić specjalistom – doświadczonym fitoterapeutom. Właściwie zestawione zioła mogą nieść wyższe korzyści zdrowotne, wzajemnie uzupełniać swoje właściwości i szybciej eliminować przykre dolegliwości. Złe połączenie może sprawić, że ich działanie ulegnie osłabieniu lub będą powodować działania niepożądane, zioła mogą alergizować

Należy pamiętać, że zioła zawsze muszą pochodzić z pewnych źródeł. Najlepiej by miały status leku, są wówczas przebadane i mają określone wskazania i dawkowanie. Mogą być stosowane w łagodnych dolegliwościach, niekiedy wspomagać terapię lekami syntetycznymi. Leczenie ziołami daje ogromne możliwości, mimo to przewlekłe dolegliwości i schorzenia wymagają konsultacji lekarza i nie można oczekiwać, że stosując samoleczenie surowcami roślinnymi pozbędziemy się np. polipów żołądka czy zapalenia dwunastnicy.

Zioła na ból żołądka dla dzieci i kobiet w ciąży

Herbatki i tabletki ziołowe na żołądek i jelita są postrzegane jako naturalne i bezpieczne. Należy mieć jednak świadomość, że mogą wykazywać silne działanie farmakologiczne, powodować działania niepożądane oraz wchodzić w interakcje ze stosowanymi lekami.

Dlatego bardzo tak istotne jest, aby stosować je ostrożnie i odpowiedzialnie, szczególnie jeśli podajemy je dzieciom lub terapia ma dotyczyć kobiety w ciąży czy pacjentów ze schorzeniami wielonarządowymi.

Fitoterapia zawsze powinna być skonsultowana z lekarzem, który najlepiej zna sytuację zdrowotna pacjenta. Za bezpieczne do stosowania w okresie ciąży uznano zioła takie jak mięta pieprzowa, rumianek pospolity, imbir oraz nasiona lnu, babki płesznik i babki jajowatej. Przyszła mama może je bezpiecznie stosować w dolegliwościach gastrycznych takich jak: łagodne skurcze jelit, wzdęcia i nudności.

Sprawdź, jakie zioła znajdziesz na Aptelia.pl

Jeśli bólowi żołądka towarzyszy lekka biegunka, kobieta w ciąży może wypić napar z owoców borówki czernicy, czyli czarnych jagód. U dzieci, nawet małych jako bezpieczne uznaje się łagodnie działające surowce śluzowe, czyli siemię lniane i herbatkę z lipy. Można również podać słaby napar z mięty, rumianku, melisy i koperku. Stosujemy je w łagodnych i krótkotrwałych dolegliwościach żołądkowo-jelitowych. Terapię ziołami u niemowląt i małych dzieci zawsze trzeba skonsultować z lekarzem, nawet jeśli pewne zioła były tradycyjnie stosowane w tych grupach wiekowych. Wiedza stale jest aktualizowana i zmieniają się zalecenia.

Bibliografia

  1. Prof.dr hab. Irena Matławska Fititerapia niestrawności, Panacea, 04.20162.
  2. Ożarowski A., Jaroniewski W., Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie, 1987, Warszawa.
  3. Bezpieczeństwo leków roślinnych w ciąży Safety of herbal medicines during pregnancy Anna Łuczak , Magdalena Nowak , Edyta Szałek; Farmacja współczesna 2017.
  4. Małgorzata Horoszkiewicz-Hassan, Stosowanie leków roślinnych w praktyce pediatrycznej, Pediatr Med Rodz 2010, 6 (4), p. 328-331.

Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij