Młoda kobieta w szarych ubraniach trzyma ręce na brzuchu.
Zdrowie i uroda Katarzyna Wieczorek-Szukała
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 1340 razy

Domowe sposoby na niestrawność, leki bez recepty

Szacuje się, że dolegliwości ze strony układu trawienia są częste. Problem ten występuje u blisko 70% kobiet oraz u nieco mniejszego odsetka mężczyzn. Zespół objawów – pojawiających się już w trakcie lub po spożyciu posiłku – określa się mianem dyspepsji, od greckiego określenia oznaczającego złe trawienie. Jakie są objawy niestrawności i czy można ją skutecznie leczyć domowymi metodami? 

Spis treści:


  1. Czym jest niestrawność?
  2. Jakie są przyczyny niestrawności?
  3. Leki na niestrawność
  4. Sposoby na niestrawność
  5. Niestrawność u dziecka

Czym jest niestrawność? 

Niestrawność to szereg dolegliwości, występujących w obrębie układu pokarmowego, zwłaszcza nadbrzusza, które utrzymują się przez minimum 4 tygodnie powodując m.in.: 

  • pieczenie, 

  • ból brzucha po jedzeniu, 

  • wczesne uczucie sytości, 

  • mdłości, 

  • zgagę, czyli uczucie pieczenia, które promieniuje aż do okolic mostka, 

  • skurcze żołądka i uczucie „przelewania się” treści żołądkowej, 

  • kwaśne odbijanie się po posiłku. 

Z uwagi na pogarszającą się jakością trawienia u chorych pojawiają się również biegunki, zaparcia lub wymioty. Warto zauważyć, że wskazywane objawy nie muszą występować jednocześnie. Pomimo dosyć specyficznych symptomów, dyspepsję nie zawsze łatwo rozpoznać, ponieważ objawy mogą pojawiać się po wszystkich lub tylko wybranych – zwykle najbardziej obfitych posiłkach, a do tego występować ze zmienną intensywnością. 

Stwierdzenie niestrawności wymaga zatem precyzyjnie dobranej diagnostyki. Podstawowym badaniem jest endoskopia górnego odcinka układu pokarmowego lub USG jamy brzusznej. Pomocniczo przeprowadza się testy z krwi lub oddechowe, np. w przypadku podejrzenia zakażenia Helicobacter pylori.

Sprawdź ofertę: Najlepsze preparaty na niestrawność

Jakie są przyczyny niestrawności? 

Z medycznego punktu widzenia wyróżnia się dwa rodzaje niestrawności, a ich przyczyny są całkowicie odmienne. 

Niestrawność organiczna powodowana jest przez określone choroby układu pokarmowego, takie jak choroba wrzodowa żołądka, zapalenie trzustki lub dróg żółciowych, a także nowotwory przełyku lub żołądka. Dyspepsja stanowi też częstą odpowiedź organizmu na zbyt długą lub intensywną kurację lekami z grupy NLPZ, antybiotykami oraz suplementami żelaza. Dopiero kiedy diagnostyka wykluczy podstawowe przyczyny niestrawności organicznej oraz zakażenie Helicobacter pylori, diagnozuje się dyspepsję czynnościową, czyli taką o nieokreślonej etiologii.

Niestrawność częściej występuje u osób, które odżywiają się w sposób chaotyczny. Zbyt obfite posiłki, zbyt wysoka zawartość tłuszczów w diecie oraz spożywanie żywności przetworzonej – bogatej w konserwanty, wzmacniacze smaku i syntetyczne barwniki – mogą przyczyniać się do pogłębienia objawów. 

Powiązane produkty

Leki na niestrawność 

W aptece można kupić wiele leków bez recepty, które wspomagają leczenie objawów niestrawności. Do najczęściej występujących w nich substancji aktywnych można zaliczyć: 

  • ekstrakty z ziół i roślin, np. kolendry, kminku, róży, mniszka lekarskiego i lukrecji, które działają tonizująco na układ pokarmowy;

  • ekstrakty z rumianku i imbiru – łagodzą podrażnienia układu trawienia;

  • ziele dziurawca, rzewienia lekarskiego lub mięta pieprzowa – wspomagają trawienie;

  • karczoch – korzystnie wpływa na metabolizm oraz usprawnia pasaż jelitowy. 

Należy pamiętać, że podstawą leczenia dyspepsji jest prawidłowa diagnostyka oraz zmiana nawyków żywieniowych. Leki oraz suplementy nie powinny stanowić jedynego sposobu walki z niestrawnością, ponieważ nie likwidują przyczyny problemu. 

Sposoby na niestrawność 

Podstawowym sposobem walki z niestrawnością jest opracowanie, a następnie przestrzeganie zbilansowanej diety, złożonej z naturalnych i pełnowartościowych składników. Posiłki powinny być spożywane w równych odstępach czasu, a makroskładniki w nich zawarte (jak węglowodany, białka, tłuszcze) należy rozłożyć równomiernie. Warto wyeliminować na jakiś czas z menu ostre przyprawy i sprawdzić, czy przyczyni się to do złagodzenia uciążliwych dolegliwości. 

Dodatkowo rekomenduje się spożywanie częściej mniejszych porcji, aniżeli jedzenia rzadko, a dużo. Poza tym każdy kęs należy dokładnie i powoli przeżuć. 

Ważna jest zmiana codziennych nawyków. Należy ograniczyć spożycie alkoholu oraz palenie papierosów, a także dbać o regularne nawadnianie organizmu (co jest możliwe do osiągnięcia przy wypijaniu minimum 1,5 do 2 litrów wody średniozmineralizowanej dziennie). 

Dietę można uzupełnić o zioła – takie jak np. mięta, rumianek lub melisa. Pomocne są napary z kopru włoskiego oraz imbiru. Dobrym pomysłem jest też spożywanie wywaru z siemienia lnianego, który wytwarza ochronny film na powierzchni błony śluzowej przewodu pokarmowego. Ziołowe herbaty można stosować objawowo przy nasileniu symptomów lub włączyć je rutynowo do stosowania na co dzień.

Przeczytaj: Przyczyny i objawy problemów z trawieniem

Niestrawność u dziecka 

Niestrawność u dziecka może być wywołana przez wiele zróżnicowanych czynników. Objawy ze strony układu pokarmowego daje alergia (najczęściej na pszenicę lub orzeszki ziemne) oraz nietolerancja pokarmowa (np. cukru mlecznego, czyli laktozy). Nie można wykluczyć również infekcji wirusowej (symptomy zbliżone do dyspepsji pojawiają się przy infekcji rotawirusami lub adenowirusami). 

U najmłodszych zdarzają się też psychosomatyczne objawy stresu, które u osób dorosłych pojawiają się znacznie rzadziej. W takiej sytuacji rodzice mogą rozważyć skierowanie dziecka na psychoterapię. W przypadku dzieci należy rozważyć konsultację z gastroenterologiem, zwłaszcza gdy pojawiają się określone objawy (jak ostry ból brzucha, zaburzenia połykania lub krwawienie z przewodu pokarmowego). 

Pamiętajmy przy tym, że choć niestrawność znacznie obniża komfort życia, to rzadko kiedy bywa naprawdę groźna dla zdrowia. 

Bibliografia

Boeing T., de Souza P., da Silva L.M., Gasparotto Junior A. (2022), Herbal Medicines in the Treatment of Dyspepsia: An Overview, Planta Med, nr 88(8), s. 664-677. 

Toro-Monjaraz E.M., Ignorosa-Arellano K., Raya-Aguirre K. i in. (2021), Dyspepsia in children: organic or functional? Experience in a tertiary care hospital, Gac Med Mex, nr 157(5), s. 473-477. 

Wauters L., Talley N.J., Walker M.M., Tack J., Vanuytsel T. (2020), Novel concepts in the pathophysiology and treatment of functional dyspepsia, Gut, nr 69(3), s. 591-600.  


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij