Niemowlę dotyka białą tubę z kremem
Mama i dziecko Anna Gilewska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 2471 razy

Kremy pod pieluszkę – jakie wybrać?

Zdrowa pupa niemowlaka jest niezwykle gładka i delikatna. Niestety jest przy tym także bardzo wrażliwa, przez co wymaga regularnej i świadomej pielęgnacji. Nieunikniony kontakt tej części ciała z zawartością pampersa sprzyja odparzeniom oraz dermatozie pieluszkowego zapalenia skóry. Z tego względu małe dziecko trzeba często przewijać, z czym wiąże się rytuał pielęgnacyjny, polegający na umyciu okolicy pieluszkowej malucha, jej wietrzeniu oraz nakładaniu odpowiedniego kremu. W artykule omówiono problematykę kremów pod pieluszkę, zarówno tych do codziennej pielęgnacji, jak i tych stosowanych przy odparzeniach i innych dermatozach. 

Spis treści:


  1. Krem do pupy niemowlaka – dlaczego jest tak ważny?
  2. Skład kremu do pupy dla niemowlaka
  3. Pielęgnacyjny czy odparzeniowy? Jaki krem wybrać?
  4. Jak dbać o pupę niemowlaka?

Krem do pupy niemowlaka – dlaczego jest tak ważny? 

Krem do codziennej pielęgnacji pupy niemowlaka jest niezwykle ważnym kosmetykiem, ponieważ jego zadaniem jest nawilżanie i ochrona delikatnej skóry maluszka przed podrażnieniami i dermatozami. Skóra niemowlaka różni się od skóry dorosłego człowieka. Poza tym, że jest ona od 5 do 10 razy cieńsza, charakteryzuje się także: 

  • mniejszą ilością dojrzałych włókien kolagenowych i elastynowych, które stanowią podporę dla skóry; 

  • luźnym układem komórek warstwy rogowej naskórka, co przekłada się na większe narażenie na urazy; 

  • neutralnym poziomem pH, który nie zabezpiecza jej dostatecznie przed mikroorganizmami; 

  • słabszym przyleganiem naskórka do skóry właściwej, czyli cienką granicą skórno-naskórkową; 

  • innym składem naturalnego płaszcza wodno-tłuszczowego skóry, który sprzyja jej przesuszeniu; 

  • większym stosunkiem powierzchni skóry do masy ciała, co skutkuje lepszą wchłanialnością składników aktywnych, zawartych w kosmetykach. Ten fakt przemawia za starannym dobieraniem składu preparatu do aktualnych potrzeb skóry dziecka. 

Okolica pieluszkowa obejmuje następujące rejony ciała: krocze, pośladki, wewnętrzną część ud oraz brzuszek. To właśnie one są narażone na kontakt z fekaliami, które w połączeniu z ciepłem pieluszki tworzą doskonałe miejsce do rozwoju drobnoustrojów chorobotwórczych.  

Przeczytaj koniecznie: Przewijanie niemowlaka krok po kroku

Skład kremu do pupy dla niemowlaka 

Dobry krem do pupy dla niemowlaka, przeznaczony do codziennego stosowania, powinien zawierać w składzie m.in. następujące substancje: 

  • o działaniu natłuszczającym: gliceryna (Glycerin), lanolina (Lanolin) czy alantoina (Allantoin); 

  • o działaniu nawilżającym, przeciwzapalnym i łagodzącym podrażnienia skóry: ekstrakt z rumianku pospolitego (Chamomilla Recutita Extract), olej ze słodkich migdałów (Prunus amygdalus dulcis oil), pantenol (Panthenol), olej lniany (Linum Usitatissimum), kwas mlekowy (Lactic acid), czy ekstrakt z liści aloesu zwyczajnego (Aloe Barbadensis Leaf Extract); 

  • witaminy, korzystnie działające na skórę, w tym: A, D, E i F. 

Kosmetyki dla niemowlaka, w tym kremy z zawartością składników o działaniu odkażającym, np. tlenkiem cynku (Zinc Oxide), należy stosować tylko w przypadku wystąpienia zmian na skórze. Zbyt częste stosowanie takich kremów bez wyraźnych wskazań, skutkuje przesuszeniem skóry dziecka. Wyjątkiem są te kremy z tlenkiem cynku, które poza nim, zawierają w składzie także emolienty natłuszczające i nawilżające skórę.  

Należy uważać, aby w składzie kosmetyku nie znalazły się szkodliwe substancje, jak np. kwas borowy (Boric acid), który kumulując się w organizmie niemowlaka, może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.  

Sprawdź oferty: Kosmetyki przeciw odparzeniom dla dzieci

Powiązane produkty

Pielęgnacyjny czy odparzeniowy? Jaki krem wybrać? 

Krem do codziennej pielęgnacji pupy niemowlaka powinien zawierać składniki nawilżające, natłuszczające i regenerujące. Kremu odparzeniowego nie powinno się stosować profilaktycznie, a jedynie wtedy, gdy u dziecka pojawią się objawy odparzenia. 

Na rynku znajduje się wiele kremów pielęgnacyjnych oraz tych, które łagodzą odparzenia. Każdy z nich zawiera nieco inne składniki. Przy wyborze odpowiedniego kremu na pupę trzeba brać pod uwagę alergie dziecka na poszczególne substancje oraz stan jego skóry. Zaleca się kupowanie niewielkich opakowań kremu i obserwację, jak dany preparat działa na skórę niemowlęcia.

Przeczytaj: Sposoby na odparzenia u niemowląt

Objawy odparzenia na pupie niemowlaka 

Odparzenia na pupie u niemowlaka mogą pojawić się na skutek różnych czynników, w tym: alergii, nietolerancji pokarmowych, przegrzewania, a przede wszystkim nieprawidłowej pielęgnacji. Odparzenia występują w postaci czerwonych plam na pupie lub w pozostałych okolicach pieluszkowych. Mogą pojawiać się na nich także wypryski.

Przeczytaj: Czym myć pupę niemowlaka?

Czym jest pieluszkowe zapalenie skóry? 

Pieluszkowe zapalenie skóry, w skrócie PZS, to jedna z najczęściej występujących chorób skóry u dzieci do 1. roku życia. Objawy wczesnego pieluszkowego zapalenia skóry to m.in.: ograniczone, zaczerwienione i łuszczące się plamy rumieniowe, zlokalizowane w okolicach pieluszkowych. Charakterystyczne dla PZS są także grudki, pęcherzyki oraz nadżerki. W jego leczeniu najistotniejszą rolę odgrywa prawidłowa pielęgnacja, w tym używanie właściwego kremu. Jeśli stan dziecka nie ulegnie poprawie, należy udać się z nim do dermatologa. 

Warto wiedzieć: Jakie pieluszki dla noworodka wybrać?

Jak dbać o pupę niemowlaka? 

Podstawowe zasady pielęgnacji pupy niemowlaka obejmują utrzymywanie jej w czystości, suchości oraz dbanie o odpowiedni poziom nawilżenia. 

Mokrej skóry niemowlaka nie powinno się pocierać ręcznikiem, lecz delikatnie ją osuszać. Przy podmywaniu pupy malucha zaleca się używanie bawełnianych wacików, nasączonych w ciepłej wodzie. W tym celu można także użyć dedykowanych niemowlakom chusteczek nawilżanych. Ponadto, niezwykle ważne jest wietrzenie okolic pieluszkowych, poprzez robienie kilku co najmniej 10-minutowych przerw od pieluszki w ciągu dnia.  

Przed założeniem czystej pieluchy, pupę dziecka należy posmarować specjalnym kremem, w celu jej odpowiedniego nawilżenia i ochrony przed otarciami. Bardzo ważna jest też częsta zmiana pieluch. Pieluchy wielorazowe (np. tetrowe) należy zmieniać po każdym oddaniu moczu lub stolca przez niemowlaka. Pieluchy jednorazowe – takie jak pampersy – należy wymieniać przynajmniej raz na 3 godziny, a także po każdym stolcu. 

Zestaw kosmetyków dla niemowlaka do pielęgnacji okolic pieluszkowych powinien zawierać np.: maść lub krem do codziennej pielęgnacji pupy niemowlaka, krem lub maść łagodzącą odparzenia oraz puder do pupy niemowlaka, który zapobiega odparzeniom i wspiera odbudowę skóry. 

Dowiedz się więcej: Bezpieczne kosmetyki dla niemowlaka

Bibliografia

Chmielewska A.(2019), Już jestem. Poradnik na start macierzyństwa, Wyd. Present – Service Sp. z o.o. Sp. k, , Luboń, nr 2, s. 6-9. 

Czybier J., Kremy dla dzieci na odparzenia, dostępny online: https://czytamyetykiety.pl/blog/porownania-produktow-kosmetyki/kremy-dla-dzieci-odparzenia/ [data dostępu: 24.10.2022]. 

Kobierzewska D. (2014), Poradnik pielęgnacyjny. Noworodek i niemowlę, Wyd. Lekarskie PZWL, Warszawa, nr 1, s. 29-34, 48-50. 

Łosik M. (2018), Pieluszkowe zapalenie skóry i inne odparzenia u niemowląt, Postępy Neonatologii, nr 24(2), s.103-106. 


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij