Mama przemywa pupę niemowlakowi
Mama i dziecko Magdalena Sochala
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 2528 razy

Czym myć pupę niemowlaka?

Odparzona pupa u niemowlaka to problem, który spędza sen z powiek wielu rodzicom. Każda mama stara się ze wszystkich sił zapobiec powstawaniu odparzeń na skórze dziecka, jednak czasami, nawet mimo najlepszych chęci i konsekwencji w stosowaniu codziennych zabiegów pielęgnacyjnych, nie udaje się tego osiągnąć. Czym zatem myć pupę maluszka, aby była jak najdłużej wolna od wszelkiego rodzaju podrażnień? Unikać czy wręcz odwrotnie – stosować chusteczki nawilżające dla niemowląt do przemywania okolic intymnych dziecka? I jakie kosmetyki wybrać, aby przypadkiem nie pogorszyć sprawy? 

Spis treści:


  1. Pielęgnacja pupy niemowlaka – dlaczego jest tak istotna?
  2. Jak dbać o pupę niemowlaka?
  3. Odparzenia, pieluszkowe zapalenie skóry - jak ich uniknąć?
  4. Kosmetyki do pielęgnacji skóry dziecka

Pielęgnacja pupy niemowlaka – dlaczego jest tak istotna? 

Każda skóra wymaga ochrony i pielęgnacji, ale największe znaczenie ma to w przypadku nowo narodzonych dzieci, u których narząd ten wykazuje wiele specyficznych cech. Słabsza bariera ochronna skóry noworodków, nieukończony proces keratynizacji, a także mała ilość melaniny i podskórnych komórek tłuszczowych warunkują nieco inne podejście do codziennych zabiegów pielęgnacyjnych. I choć kąpiel jest czynnością, która oczyszcza skórę, zmniejsza kolonizację bakterii i wpływa relaksująco na maluszka, to tej pierwszej nie powinno się wykonywać zbyt wcześnie.

Obecność poporodowej mazi płodowej, która w formie biofilmu pokrywa skórę noworodka, odgrywa istotną rolę dla dalszej kondycji tego narządu. Maź bierze udział w nawilżaniu, termoregulacji, ochronie przeciwbakteryjnej a także regeneracji (także podczas uszkodzeń) skóry, dlatego warto, chociaż w cząstkowej formie, utrzymać ją na ciele maluszka jak najdłużej. Ma to znaczenie także dla skóry na pupie, która jest zdecydowanie częściej narażona na ryzyko licznych podrażnień i odparzeń przez sam fakt kontaktu z moczem oraz bakteriami z kału. 

Przeczytaj również: Jak wybrać i jak stosować chusteczki nawilżane dla dzieci?

Jak dbać o pupę niemowlaka? 

Używanie emolientów do pielęgnacji skóry u maluszków nie jest koniecznością – ich wykorzystanie może być podyktowane raczej faktem stwierdzonych problemów ze skórą, np. AZS. Emolienty, jako środki zmiękczające, nie mają wprawdzie udokumentowanej sprawczości w zapobieganiu odparzeniom czy zakażeniom, to jednak ich miejscowa aplikacja chroni warstwę rogową, przez co potencjalnie przyspiesza dojrzewanie bariery naskórkowej. Najpopularniejszym zmiękczaczem jest tu biała wazelina. 

Sprawdź także: Sposoby na odparzenia u niemowląt

Skóra niemowląt jest już nieco bardziej dojrzała od skóry noworodków, jednak nadal szczególną uwagę w pielęgnacji należy poświęcać okolicom pieluszkowym. Nowoczesne pieluchy wyposażone są w powierzchnie, wypełnione substancjami absorbującymi wilgoć, a chusteczki, wykorzystywane powszechnie do przemywania wrażliwych okolic intymnych maluszka, nasączone są zwykle oleistymi lotionami, których działanie przypomina działanie emolientów. Wszystko to ma na celu zapobieganie odparzeniom u niemowląt, podrażnieniom i innym uszkodzeniom, spowodowanym przez mocz i kał i przywrócenie skórze jej fizjologicznego pH. Nie jest błędem, by przy każdorazowej zmianie pieluszki pozostawić na skórze cienką warstwę kremu nawilżającego. Również puder do pupy niemowlaka będzie dobrym wyborem – pozwoli zachować to wrażliwe miejsce w suchości przez dłuższy czas. 

Przeczytaj: Przewijanie niemowlaka – krok po kroku

Odparzenia, pieluszkowe zapalenie skóry - jak ich uniknąć? 

Pupa niemowlaka jest bardzo wrażliwa. Aby działać prewencyjnie i skutecznie zapobiegać powstawaniu odparzeń i podrażnień, należy zadbać o regularne zmienianie pieluszek i częste wietrzenie tej okolicy. Przyjmuje się, że pampersa należy wymieniać nie rzadziej niż co 3-4 godziny i najszybciej jak to tylko możliwe, jeśli zobaczymy zabrudzenia. Nie warto także zmieniać sprawdzonych modeli używanych pieluch. Z każdym wprowadzeniem nowego rodzaju pampersa, innego producenta i z innym składem, wzrasta ryzyko pojawienia się uczulenia.

Sprawdź ofertę: Ból brzucha

W przypadku stosowania pieluszek tetrowych i wielorazowych należy upewnić się, że zostały dokładnie wypłukane i nie zawierają wewnątrz resztek detergentu. Ważne jest także dokładne mycie i osuszanie pupy. Mimo powszechnej popularności, chusteczki nawilżane dla niemowląt nie są najlepszym produktem do pielęgnacji okolic intymnych maluszka. Jeżeli dziecko nie ma problemów skórnych lepszym wyborem będzie przegotowana woda oraz czysty ręcznik. Jeżeli występują na skórze zabrudzenia trudne do zmycia można wykorzystać do ich usunięcia odpowiednie kosmetyki myjące dla niemowlaka. 

Warto wiedzieć: Kremy pod pieluszkę – jakie wybrać?

Kosmetyki do pielęgnacji skóry dziecka 

W każdej wyprawce znajdziemy zestaw kosmetyków dla niemowlaka. Jedne produkty używa się regularnie, każdorazowo podczas zmiany pieluchy (jak np. krem do codziennej pielęgnacji pupy niemowlaka), inne stosowane są sporadycznie lub w razie potrzeby, np. podczas zauważenia zaczerwienienia czy pogorszenia stanu skóry w danej okolicy. Należy wiedzieć, że łagodne preparaty dla maluszków nie zawierają w swoim składzie żadnych niebezpiecznych substancji, są odpowiednio przebadane i nie powinny dodatkowo podrażnić wrażliwej skóry dziecka. 

Dowiedz się więcej: Jak należy pielęgnować pępek noworodka?

Bibliografia

Kmieć M. L., Urysia-Czubatka I., Broniarczy-Dyła G. (2010), Pielęgnacja skóry dzieci, Post. Dermatol. Alergol., nr 27, s. 40-44. 

Łosik D. (2008), Pieluszkowe zapalenie skóry i inne odparzenia  u niemowląt [w:] Postępy neonatologii, nr 24 (2), s.103-106. 

Rosińska-Borkowska D. (2005), Wybrane problemy dermatologiczne u noworodków, niemowląt i małych dzieci [w:] Błaszczyk-Kostanecka M., Wolska H. (red.), Dermatologia w praktyce. Wyd. Lekarskie PZWL, Warszawa, s. 324-329. 

Sybilski A.J. (2012), Skóra – najważniejszy narząd naszego ciała. Dbajmy o nią!, Pediatria i Medycyna Rodzinna, t. 8, nr 4, s, 375-379. 


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij