niemowlę
Zdrowie i uroda Agnieszka Dzwonkowska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 3523 razy

Jak należy pielęgnować pępek noworodka?

Pępek noworodka to tak zwany kikut pępowiny, który jest pozostałością pępowiny łączącej malucha z mamą przed porodem. Fragment pępowiny odpadnie wraz z upływem czasu, ale w pierwszych dniach po porodzie należy szczególnie dbać, aby nie dostały się w to miejsce bakterie i drobnoustroje.

Spis treści


  1. Jak dbać o pępek noworodka?
  2. Kiedy odpada kikut pępowinowy?
  3. Jak czyścić pępek niemowlaka?

Najważniejsze, aby kikut pępowiny był czysty. Do jego pielęgnacji nie trzeba używać dedykowanych środków. Wystarczy przemywać go delikatnie wodą z dodatkiem środka do kąpieli dedykowanego najmłodszym lub olejku. Należy również pępek dokładnie wysuszyć i dbać, aby pieluszka nie obcierała tego wrażliwego miejsca.

Kup w aptece: Oliwki dla dzieci 

Jak dbać o pępek noworodka?

Oczyszczanie kikuta pępowinowego jest elementem codziennej pielęgnacji malucha. Ponieważ kąpiele nie są jeszcze codziennym rytuałem, należy pamiętać, aby go przemywać i suszyć. W ten sposób nie tylko dbamy o higienę, ale chronimy miejsce przecięcia pępowiny przed szkodliwym działaniem bakterii i drobnoustrojów. Po porodzie pępek z resztą pępowiny jest gojącą się raną, czyli miejscem, w którym może pojawić się infekcja.

Kikut to kawałek pępowiny, obcięty zaraz po porodzie, na której lekarz zaciska klamrę i ucina około 2-3 cm nad brzuszkiem niemowlaka. Klamra zdejmowana jest w momencie, w którym maluszka zabierają do domu rodzice. Początkowo pozostały kawałek pępowiny ma kolor niebiesko-biały, ale później zaczyna się obkurczać i stopniowo zmieniać barwę na żółto-brązową, a przed odpadnięciem niemal na czarną.

Przeczytaj również: Kolka niemowlęca, wszystko, co musisz wiedzieć

Kiedy odpada kikut pępowinowy?

Kikut pępowinowy odpada samoistnie, zwykle między 5 a 15 dniem po urodzeniu i nie należy tego procesu przyspieszać. Nie jest wskazane jego odrywanie, nawet jeśli ranka już jest wygojona. Duże znaczenie ma natomiast pielęgnacja, aby proces gojenia przebiegał bez komplikacji. Jeśli fragment pępowiny nie odpadnie pomimo tego, że upłynęły dwa tygodnie, wtedy można skonsultować się ze specjalistą, który obejrzy maluszka i podpowie rodzicom, co zrobić.

Powiązane produkty

Jak czyścić pępek niemowlaka?

Mimo że pielęgnacja pępka i gojącej się ranki jest ważna, to nie wymaga specjalnego przygotowania ani preparatów. Wystarczy przestrzegać kilku zasad.

  • Pępek powinien być zawsze suchy. Po kąpieli rankę można delikatnie osuszyć jałową gazą i jeśli pozwala temperatura, pozostawić chwilkę dziecko bez śpioszków i pieluszki. W ten sposób zmniejszamy ryzyko gromadzenia się w tym miejscu drobnoustrojów, które mogą utrudniać gojenie.

  • Nie powinno się szczelnie zasłaniać pępowiny, aby nie utrudniać skórze oddychania. Warto zwrócić uwagę, czy pieluszka nie obciera tego wrażliwego miejsca lub jej materiał nie zakrywa ranki.

  • Kikut pępowiny wystarczy delikatnie przemyć wodą z dodatkiem preparatu lub olejku przeznaczonego dla dzieci. Jeśli ranka się jątrzy, można ją odkazić.

  • Pamiętajmy, że alkohol nie przyspieszy procesu gojenia się skóry, dlatego nie powinno się przemywać pępka spirytusem ani innymi preparatami na jego bazie.

  • Jeżeli zauważymy zaczerwienienie w okolicy kikuta pępowinowego, należy odkazić pępek wspomnianym płynem antybakteryjnym, który nie jest na bazie alkoholu. Woda utleniona nie będzie więc najlepszym rozwiązaniem, ale w aptece można kupić płyny odkażające, które z powodzeniem można stosować u dzieci.

Zdarza się jednak, że mimo właściwej pielęgnacji pępek nie goi się prawidłowo. Niepokój powinno wzbudzać zaczerwienienie, obrzęk lub sącząca się wydzielina z rany. W takich sytuacjach najlepszym wyjściem jest konsultacja z pediatrą, ponieważ objawy mogą świadczyć o rozwijającej się infekcji bakteryjnej lub grzybiczej. Z racji unikania preparatów na bazie alkoholu warto sięgnąć po te, których substancjami czynnymi są oktenidyny dichlorowodorek i fenoksyetanol o działaniu bakteriobójczym, grzybobójczym i wirusobójczym.

Warto wiedzieć: Przewijanie niemowlaka krok po kroku

A: Agnieszka Dzwonkowska
Z: lek. Agnieszka Żędzian

Bibliografia

  1. J. Mrukowicz (red.), Częste problemy w praktyce pediatrycznej w pytaniach i odpowiedziach, „Medycyna Praktyczna Pediatria”, wydanie specjalne 1/2011, s. 10-13, Medycyna Praktyczna 2011.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij