Strepsils Intensive, tabletki do ssania, 24 szt.
PODOBNE PRODUKTY
INNI KUPOWALI RÓWNIEŻ
Opis
Strepsils Intensive to lek do doraźnego stosowania w bólu gardła w postaci tabletek do ssania. Lek powleka i łagodzi objawy infekcji gardła po dwóch minutach od zastosowania, a działanie to utrzymuje się do 4 godzin. Strepsils Intensive zawiera flurbiprofen, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) i wykazuje silne działanie przeciwbólowe oraz przeciwzapalne w leczeniu bólu gardła. Lek można stosować u dzieci w wieku powyżej 12 roku życia i dorosłych.
Skład
Substancją czynną leku jest flurbiprofen (Flurbiprofenum).
1 tabletka do ssania zawiera 8,75 mg flurbiprofenu.
Substancje pomocnicze: makrogol 300, potasu wodorotlenek, aromat cytrynowy, lewomentol, syrop glukozowy, syrop sacharozowy, miód.
Dawkowanie
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Tabletki do ssania Strepsils Intensive należy stosować doustnie. Podczas powolnego ssania należy zmieniać położenie tabletki w jamie ustnej, by uniknąć miejscowego podrażnienia.
Zwykle stosowane dawkowanie dla osób dorosłych i młodzieży powyżej 12 roku życia to 1 tabletka do ssania co 3 do 6 godzin w razie potrzeby. Maksymalna dawka dobowa to 5 tabletek do ssania. Nie stosować dłużej niż 3 dni bez konsultacji z lekarzem.
Działanie
Lek zawiera flurbiprofen, który należy do niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Strepsils Intensive to lek o silnym działaniu przeciwzapalnym oraz przeciwbólowym, które występuje już po 2 minutach od zastosowania i utrzymuje się do 4 godzin.
Wskazania
Lek Strepsils Intensive jest wskazany w krótkotrwałym objawowym leczeniu bólu gardła u dorosłych i dzieci od 12 roku życia.
Przeciwwskazania
Kiedy nie stosować leku Strepsils Intensive:
- jeśli pacjent ma uczulenie na flurbiprofen, kwas acetylosalicylowy oraz inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) lub którykolwiek składnik tego leku;
- u pacjentów z istniejącą lub przebytą chorobą wrzodową żołądka i (lub) dwunastnicy, z ciężkim zapaleniem jelita grubego;
- u pacjentów u których po przyjęciu kwasu acetylosalicylowego lub któregokolwiek z niesteroidowych leków przeciwzapalnych występowały kiedykolwiek w przeszłości objawy alergii w postaci kataru, obrzęku naczynioruchowego, trudności z oddychaniem (astma oskrzelowa), wysypka;
- u pacjentów z krwawieniem lub perforacją przewodu pokarmowego, zaburzeniami krwotocznymi lub dotyczącymi wytwarzania krwi, związanymi z wcześniejszymi leczeniem przy użyciu NLPZ;
- u pacjentów przyjmujących jednocześnie inne leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (w tym inhibitory cyklooksygenazy 2, takie jak celekoksyb);
- u pacjentek w III trymestrze ciąży;
- u pacjentów z ciężką niewydolnością serca, wątroby lub nerek.
Działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Bardzo często występujące działania niepożądane (u 1 lub więcej na 10 osób): zaburzenia smaku
Często występujące działania niepożądane (u 1 do 10 na 100 osób): zawroty głowy, ból głowy, parestezja, podrażnienie gardła, biegunka, owrzodzenie jamy ustnej, nudności, ból jamy ustnej, parestezje w jamie ustnej, ból gardła, ból brzucha, kserostomia.
Niezbyt często występujące działania niepożądane (u 1 do 10 na 1000 osób): bezsenność, zaostrzenie astmy i skurcz oskrzeli, duszność, świszczący oddech, pęcherze w jamie ustnej, niedoczulica gardła, wzdęcie, zaparcie, niestrawność, wzdęcie z oddawaniem wiatrów, bolesność języka, wymioty, wysypka, świąd.
Rzadko występujące działania niepożądane (u 1 do 10 na 10 000 osób): zaburzenia krwi, nadwrażliwość, szok anafilaktyczny, nie wydolność serca, obrzęk, niewydolność nerek, niewydolność wątroby.
Bardzo rzadko występujące działania niepożądane (rzadziej niż u 1 na 10 000 osób): trombocytopenia, neuropenia, agranulocytoza, anemia aplastyczna, anemia hemolityczna, zespół Stevensa-Johnsona, toksyczna nerkoliza naskórka.
Częstość nieznana: nadciśnienie, krwawienie z przewodu pokarmowego, owrzodzenie przewodu pokarmowego, perforacja przewodu pokarmowego, rumień wielopostaciowy, gorączka, zapalenie wątroby, bezsenność.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Przed zastosowaniem leku należy skonsultować się z lekarzem, jeśli pacjent:
- choruje lub chorował na astmę lub alergię,
- przyjmuje jakiekolwiek inne leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) lub kwas acetylosalicylowy,
- jest w podeszłym wieku - prawdopodobnie może być bardziej podatny na działania niepożądane,
- cierpi na toczeń rumieniowaty układowy i mieszaną chorobę tkanki łącznej,
- przechodzi zapalenie migdałków lub może mieć zakażenie bakteryjne gardła,
- cierpi na: chorobę serca, nerek, wątroby, przewodu pokarmowego, niewydolność serca, podwyższone ciśnienie krwi, nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, zwiększony poziom cholesterolu we krwi, długotrwałe bóle głowy, jest po udarze mózgu,
- pali tytoń,
- jest w I lub II trymestrze ciąży.
Leki takie jak flurbiprofen mogą nieznacznie zwiększać ryzyko ataku serca (zawał mięśnia sercowego) lub udaru.
Lek Strepsils Intensive zawiera sacharozę. W przypadku nietolerancji na niektóre cukry, należy poinformować o tym lekarza przed zastosowaniem leku.
Alkohol może zwiększać ryzyko reakcji niepożądanych, szczególnie krwawień w obrębie przewodu pokarmowego.
Przechowywanie:
- Lek należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.
- Przechowywać w temperaturze poniżej 25 °C.
Stosowanie innych leków
Należy poinformować lekarza lub farmaceutę o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, nawet tych, które wydawane są bez recepty.
Strepsils Intensive może wchodzić w interakcje z:
- lekami przeciw nadciśnieniu tętniczemu lub niewydolności serca,
- lekami moczopędnymi (w tym leki moczopędne oszczędzające potas),
- lekami zmniejszającymi krzepliwość krwi,
- lekami przeciwpłytkowymi i selektywnymi inhibitorami zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRI)
- lekami przeciw dnie moczanowej,
- inne lekami z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych lub steroidami,
- glikozydami nasercowymi,
- cyklosporyną,
- fenytoiną,
- metotreksatem,
- antbiotykami chinolonowymi,
- takrolimusem,
- zydowudyną,
- litem.
Ciąża i karmienie piersią
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Ciąża:
Nie należy przyjmować leku w ostatnich trzech miesiącach ciąży. W pierwszych sześciu miesiącach ciąży przed zastosowaniem leku należy skonsultować się z lekarzem.
Karmienie piersią:
Kobiety karmiące piersią przed zastosowaniem leku powinny skonsultować się z lekarzem.
Wpływ na płodność
Strepsils Intensive należy do grupy leków – niesteroidowe leki przeciwzapalne, które mogą niekorzystnie wpływać na płodność u kobiet. Jest to działanie przemijające i ustępuje po zakończeniu terapii. W przypadku trudności w zajściu w ciążę, należy skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem flurbiprofenu.
Stosowanie leku u dzieci i młodzieży
Strepsils Intensive nie powinien być stosowany u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 12 lat.
Podmiot odpowiedzialny
RECKITT BECKINSER POLAND SP. Z O.O.ul.Okunin 1
Nowy Dwór Mazowiecki
ConsumerHealth_PL@reckitt.com
Producent
RECKITT BENCKISER HEALTHCAREDansom Lane
Hull HU8 7DS, UK